Porodnice - výběr a kvalita

Čekáte Vaše vytoužené miminko, máte prostudované co jíst, jak o sebe pečovat v těhotenství, chodíte do porodních kurzů apod. Máte však již vybranou porodnici, kde se narodí Váš malý zázrak? Nepodceňujte výběr, jde přece o Vás a malého človíčka.

Co očekávat od porodnice? Na co se zeptat?

Způsoby péče o Vás, jako rodící ženu a novorozence se mohou v jednotlivých porodnicích dost lišit. Je dobré si ujasnit, co od porodnice očekáváte.

 • Prohlédněte si pečlivě porodnici, veškeré místnosti, ve kterých byste případně byla po porodu.
 • Ptejte se na konkrétní věci, které Vás zajímají a jsou pro Vás důležité.
 • Nechte si od porodní asistentky či lékaře popsat, jak v porodnici probíhá porod, co vše předchází porodu, co se děje u příjmu, co je nutné vypsat a podepsat u příjmu rodičky apod.
 • Zajímejte se, jaké úkony jsou ženám většinou prováděny – holení; klystýr, epidurál apod.
 • Ptejte se, jak pomáhají rodičkám snášet porodní bolesti, vyjma použití léků.
 • Informujte se, jaké polohy doporučují k lepšímu snášení během porodu.
 • Kolika procentům rodiček je prováděn nástřih hráze – pro zajímavost: číslo by nemělo přesahovat 20%.
 • Kolik procent rodiček rodí císařským řezem.
 • Co dělají s novorozencem bezprostředně po porodu.
 • Kdy dávají novorozence matce k prvnímu přisátí k prsu.
 • Jakým způsobem podporují kojení.
 • Kolik dětí od nich z nemocnice odchází plně kojeno.
 • Mají rodičky možnost konzultace s laktační poradkyní přímo na místě na pokoji šestinedělí.
 • Je respektován porodní plán rodičky.
 • Kolik osob může být přítomno samotného porodu.

Na co se zaměřit při výběru porodnice?

 • Vzdálenost od Vašeho bydliště
 • Druh porodu, který umožňuje příslušná porodnice – přirozený porod na lůžku; přirozený porod do vody; porod vedený aktivně porodníkem; porod císařským řezem
 • Přípravné konzultace o porodu
 • Prohlídka porodního sálu
 • Prohlídka poporodních pokojů
 • Vlastní předporodní místnost
 • Vlastní porodní místnost
 • Možnost doprovodu k porodu
 • Kurz předporodní přípravy
 • Možnost volby nastřižení hráze
 • Možnost návštěvy přímo na pokoji rodičky
 • Nadstandardní pokoj
 • Přítomnost otce na pokoji 24h denně
 • Zdarma výbavička pro dítě, během pobytu v nemocnici – oblečení, zavinovačka, deka, případně i pleny
 • Ceník služeb za doprovod rodičky k porodu, předporodní kurz pro rodičky, nadstandardní pokoj, nepřetržitý pobyt celé rodiny apod.

Registrace v porodnici

Vybrala jste si již porodnici? Ověřte si, zda se v ní musíte během těhotenství registrovat, případně kdy nejpozději. Některé nemocnice totiž mohou odmítnout rodičku z důvodu plné naplněnosti. Nenechávejte tedy přihlášení do porodnice na poslední chvíli.

Co je možné absolvovat ve vybrané porodnici

Zajímejte se při Vaší volbě o to, zda můžete absolvovat kurzy předporodní přípravy, jenž jsou obvykle rozděleny do několika lekcí – například příprava na porod, jak poznat porod, jednotlivé fáze porodu, šestinedělí, péče o dítě aj.

Nemocnice také může organizovat těhotenské cvičení, které je velmi důležité pro Vaši vnitřní pohodu a připravenost k porodu.

Možné způsoby porodů

Jaké porody lze absolvovat?

Přirozený porod na lůžku

Přirozený porod má řadu fyziologických funkcí, třeba že se při něm dítěti zmáčkne hrudník a novorozence se při něm zbaví tekutiny v dýchacích cestách.** Přirozený porod** se vyznačuje minimem zásahů lékaře a také nepodáváním léků pro potlačení bolesti. Rodička si také sama určuje polohu, která je jí příjemnější, ve které chce rodit. Rodička totiž instinktivně zaujímá polohu, která je pro ni nejméně bolestivá. Pokud je rodička uvolněná, porod také postupuje snáze a bolest je nižší.

Přirozený porod do vody

Miminko je po celou dobu, než se narodí u Vás v bříšku, v plodové vodě. Pokud by se narodilo do vody, bude v podobném prostředí, jako po dobu devíti měsíců. Rozhodně se nemusíte bát, že by se mohlo miminko ve vodě utopit, protože je tu hned porodní asistentka, jenž po vypuzení děťátka ho vynese rychle a bezpečně nad hladinu vody do Vaší náruče.

porodu do vody je potřeba z Vaší strany podepsaný požadavek, jehož součástí je i seznam případných rizik. Seznam obsahuje rizika: zvýšené riziko bakteriální infekce, při porodu odchází do vody stolice, moč, krev, ve které rodička leží, omezený přístup porodníka k plodu, uklouznutí ve vaně, komplikovaný přesun rodičky na lůžko aj.

Kdy je možné rodit do vody

Do vody můžete rodit, budete-li rodit jednoho potomka (ne dvojčata, trojčata ...) a bude se jednat o porod hlavičkou dolů. Také, nebude-li se jednat o předčasný porod, tj. budete mít minimálně ukončený 37. týden těhotenství. Rodička nesmí být pozitivní na infekční onemocnění (HIV, hepatitida aj.). Miminko nesmí vážit více jak 3,5 kg. Nebyla Vám během porodu podána epidurální anestezie. Vaše plodová voda není zkalená.

Porod císařským řezem

Jedná se o operační výkon, který se provádí v lokální nebo celkové anestezii. Císařský řez umožňuje porození miminka břišní stěnou. K císařskému řezu se uchyluje v případně akutního ohrožení plodu nebo matky, ale také jako plánovaný výkon z důvodů, jenž jsou předem známé, kupříkladu nevhodná poloha plodu, onemocnění rodičky, velikost dítěte, dvojčata a vícerčata aj.

V současnosti se dokonce každé čtvrté dítě rodí císařským řezem, což je vysoký počet. Nárůst počtu císařských řezů je dán především situací ve společnosti, samotnými rodiči i doprovodem u porodu. Na epidemii císařských řezů mají podíl všichni. Dalším impulsem pro císaře jsou kardiotokografy, které vypovídají o stavu plodu nějakým způsobem, ne však vyčerpávajícím.

Miminko může mít den po porodu císařem problémy s přizpůsobením se novému prostředí.

Co si vzít s sebou do porodnice

Nutné potřeby do porodnice, převážně doklady, se mohou lišit dle porodnic. Některé věci (pyžamo, pleny, kosmetické pomůcky pro miminko, poporodní vložky) dostanete v porodnici. Uvidíte sama, v čem se budete cítit lépe a co Vám a Vašemu děťátku bude více vyhovovat. Připravte si tašku do porodnice raději již dva týdny před plánovaným porodem. I když máte stanovený datum porodu, může se stát, že miminko bude chtít na svět o pár dnů dříve. Vy se tak nebudete stresovat a na nic nezapomenete, když budete mít vše předpřipravené v případě, že se miminko ohlásí nečekaně. Pokud pojedete do porodnice náhle, většinou nebude čas ani nálada na balení.

Potřebné věci do porodnice pro Vás

Doklady - těhotenská průkazka, průkazka zdravotní pojišťovny, rodný list rodičky, oddací list, jste-li provdaná, občanský průkaz, fotokopie občanského průkazu otce dítěte, zaplacený doklad o přítomnosti blízké osoby při porodu.

Hygienické potřeby - kartáček na zuby, zubní pastu, sprchový gel a šampón (nejlépe neparfémovaný), hřeben na vlasy, tělové mléko nebo olejíček, denní a noční krém.

Pantofle

Teplé ponožky

Noční košili nebo pyžamo pro kojící

Ručníky – jeden na tělo, jeden na intimní partie, jeden na ruce** **

Hygienické poporodní vložky

Jemný toaletní papír

Jednorázové kalhoty poporodní

Tampony do podprsenky

Kojící podprsenky

Krém na bolavé bradavky

Odsávačku

Mobilní telefon

Nabíječku na mobilní telefon

Fotoaparát

Knihu

Časopisy

Potřebné věci do porodnice pro miminko

Jednorázové plenky – v některých nemocnicích dostanete

Látkové pleny na při odříhnutí po krmení miminka, na ublinkávání apod. – v některých nemocnicích dostanete

Jednorázové přebalovací podložky

Krém na zadeček – v některých nemocnicích dostanete

Líh na pupík

Vatové tyčinky do nosíku a oušek

Skleněný pilníček na nehty, případně nůžtičky na nehty

Hřebínek a kartáček na vlasy

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12649 (magazinpodnikani.cz#108)


Přidat komentář