Centra pro léčbu neplodnosti

Stále více párů se v dnešní době potýká s problémem početí miminka. Není se čemu divit, když vezmeme v potaz zhoršující se životní prostředí, ve kterém žijeme, naše stravovací návyky, stres, kterému jsme vystaveni apod. Jak bojovat s neplodností?

Centra pro léčbu neplodnosti v České republice

V současné době je v České republice přes dvacet šest center, které pomáhají párům, jenž se snaží o početí miminka.

Ve kterých městech ČR jsou** centra pro léčbu neplodnosti**:

 • Olomouc
 • Karlovy Vary
 • Praha
 • Brno
 • Jihlava
 • Kostelec nad Orlicí
 • Ostrava
 • Plzeň
 • Pardubice
 • Hradec Králové
 • Zlín
 • České Budějovice
 • Teplice

Metody asistované reprodukce

Mezi metody asistované reprodukce patří:

IVF – fertilizace in vitro

Jedná se o** spontánní oplodnění**, tj. klasickou metodou** mimotělního oplodnění**. Při IVF jsou vajíčka ponechána se spermiemi a proces oplodnění probíhá spontánně, tak jako ve vejcovodech matky. Nevýhoda může spočívat v nízké úrovni oplodnění, jenž je způsobená hlavně oslabenými spermiemi muže. Ovšem ani normální hodnoty spermiogramu nezaručí oplodnění. Velmi častá je totiž i patologická fertilizace po průniku více než jedné spermie do vajíčka, kdy vzniklá embrya jsou abnormální, tj. disponují více chromozomů, a proto se vyřazují. Je doporučováno nechat spermií oplodnit vajíčka ženy, a to alespoň několik oocytů metodou ICSI.

ICSI – intracytoplasmatická injekce spermie

Při této** metodě asistované reprodukce** se za pomoci zařízení, jenž mění nedokonalý pohyb rukou na jemný a současně přesný pohyb mikronástrojů, kdy se zavádí jedna spermie přímo do cytoplazmy vajíčka. Metoda ICSI je využívaná v případech:

 • Oplodnění spermiemi po chirurgické extrakci z varlat,
 • Selhání spontánního oplodnění v předchozím cyklu, a to i v případě normálního spermiogramu,
 • Nízké koncentraci spermií a/nebo vysokém počtu abnormálních a pomalu se pohybujících spermií

Oplodnění metodou PICSI

Jedná se o modifikaci mikromanipulačního ICSI oplodnění, při kterém se k oplodnění používají výlučně spermie, jež jsou specificky vybrány vazbou na gel hyaluronanu, která představuje látku, jež obklopuje vajíčko a podílí se na vazbě vajíčko – spermie. K oplodnění se používají jen spermie se schopností specifické vazby na ocytární komplex.

V jakých případech hovoříme o neplodnosti

O ** neplodnosti** hovoříme, kdy po dvou letech snažení o početí, nedojde k otěhotnění ženy. Neschopností počít dítě je na celém světě postiženo minimálně 10 % párů, přičemž dalších 10 - 25 % je postiženo sekundární neplodností, tj. neschopností počít druhé a další dítě. U mužů může být neplodnost způsobena poklesem kvality spermatu, blokace chámovodů či chromozomální poruchy spermií. U žen může být zase neplodnost způsobena například poškozením nebo uzavřením vejcovodů, hormonálními poruchami, problémy s uhnízděním vajíčka aj.

Neplodnost u ženy

Ženská plodnost je ovlivněna nejrůznějšími faktory, mezi kterými bezpochyby hraje svoji důležitou roli věk, kdy čím je žena starší, tím je pravděpodobnost otěhotnění menší a menší. Věk v tomto případě se sleduji již krátce po třicítce, kdy se postupně snižuje počet vajíček, jejich kvalita. Ženy kolem dvaceti mají kvalitnější vajíčka, než ženy, které mají krátce po třicítce.

Jaké faktory ovlivňují ženskou plodnost

S přibývajícím věkem u ženy, může dojít k opakovaným potratům, neúspěšnému oplodnění v děloze, neúspěšnému umělému oplodnění, poruše Downova syndromu u plodu dítěte.

Další z příčin ženské neplodnosti je selhání ovulace, kdy i malé odchylky ovulace mohou narušit celý cyklus ovulační a tím zabránit ovulaci. Normální ovulační cyklus je řízený hormony, které jsou vylučovány předním lalokem hypofýzy, jedná se o folikuly stimulačního hormonu FSH a luteinizačního hormonu LH.

Neplodnost u muže

Pro** mužskou plodnost** je důležitý počet spermií, jejich rychlost a zároveň schopnost překonat obal ženského vajíčka a oplodnit jej. U jednoho ženského vajíčka je zapotřebí alespoň 300 až 500 spermií z alespoň 20 miliónů. Ačkoli k oplodnění vajíčka je zapotřebí jediná spermie, enzymy z mnoha spermií jsou zapotřebí k překonání ochranného obalu vajíčka a tím umožní jedné spermii průnik do cytoplazmy vajíčka.Co se děje se zbytkem spermií? Ty postupně končí svoji cestu, a to z důvodu špatné pohyblivosti.

Na potížích s početím dítěte se muži podílejí stále větším procentem, v některých zemích je to až z 50 %. Norma obsahu spermií, kterou lékaři považují za nutnou k oplodnění, se neustále snižuje, aby se do ní vešla většina mužské populace.

Jaké faktory jsou příčinou poklesu spermií

 • Chemická zátěž ve stravě, vodě
 • Znečištěné životní prostředí
 • Ionizující záření
 • Obezita
 • Kouření
 • Příliš těsné spodní prádlo
 • Alkohol
 • Drogy
 • Neléčené, či nedoléčené infekce pohlavních orgánů
 • Neustálý stres

Způsoby ovlivnění plodnosti

Jak můžete ovlivnit svou plodnost?

Životosprávou ke zvýšení plodnosti

Podle údajů Americké národní společnosti pro neplodnost je asi 12% případů neplodnosti způsobeno nadměrnou nebo naopak příliš nízkou hmotností ženy.

Do Vašeho jídelníčku zařaďte více čerstvé zeleniny i ovoce. Tímto budete přirozeně přijímat méně kalorií, zvýšíte příjem určitých důležitých nutrietů, které Vaše tělo potřebuje.

Naopak ze svého jídelníčku vyřaďte alkohol. I občasné, mírné pití může poškozovat samotné početí, ale i následný vývoj plodu po otěhotnění. Navíc vyřazením alkoholu eliminujete významný zdroj kalorií.

V případě, že trpíte některou z příjmu potravy, jako je nutkavé přejídání se, nebo bulimie, je důležité, abyste o tom informovali Vašeho specialistu na neplodnost, protože i tento faktor může zhoršovat šance na početí.

Cvičením ke zvýšení plodnosti

Množství tuku už jen 10 – 15% nad nebo pod normou může přispívat k poruše plodnosti. Snažte se o rozumné, pravidelné cvičení, jenž spaluje nadbytek tuku, posiluje plodnost, tělesnou energii, srdeční zdraví. Zvykněte si na pravidelné cvičení, a to alespoň třicet minut denně, čtyři až pět dnů v týdnu.

Pozor však na nadměrné, příliš intenzivní cvičení, které také může vést ke snížení plodnosti. V případě, že běháte nebo děláte jiné náročné aerobní sporty, konzultujte Vašeho lékaře, zda tyto aktivity alespoň částečně neomezit.

Relaxací ke zvýšení plodnosti

Stres rozhodně neprospívá nikomu, natož Vám, pokoušíte-li se o miminko. Některé ženy otěhotněly, až když se naučily relaxovat. Zkuste techniky nejrůznější relaxace, například strečink, kursy jógy, tai-chi. Zaměřte se také na dechová cvičení, která Vás zklidní a Vaši mysl uvedou do tolik potřebné harmonie. I během dne se několikrát zastavte a zhluboka se vydýchejte, pomůže vám to k uvolnění.

Uvařte si horký čaj a zapalte aromalampu. Jednou až dvakrát denně si dejte šálek čaje z heřmánku, kozlíku a lipových květů. Tyto bylinky mají uklidňující účinky.

Věděli jste, že většina chorob je svázána s psychikou? Se stresem je spojeno až 75 procent nemocí. Patří k nim například: infarkt, mrtvice, chronický únavový syndrom, trávicí problémy, obezita, migrény, revma, onemocnění štítné žlázy, chudokrevnost či neplodnost.Stres také trvale narušuje imunitní systém.

Stres, nezvládneme-li ho včas, je přestupní stanicí k depresi. Ta je však již onemocněním, které je třeba léčit. Deprese bývá mnohem intenzivnější než stres a také hlubší. Léčba důsledků stresu není jednoduchá, lepší tedy je naučit se kontrolovat své reakce na určité podněty a stresu předcházet.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12619 (magazinpodnikani.cz#66)


Přidat komentář