Vyšetření během těhotenství, potřebné informace

Udělala jste si domácí těhotenský test, který vyšel pozitivní a jehož výsledek Vám potvrdil i gynekolog? Chcete vědět dopředu, jaká vyšetření Vás během těhotenství, než přijde miminko na svět, čekají? Pak určitě čtěte dál.

Časový rozvrh prohlídek v těhotenství

 • Do 22. týdne těhotenství budete chodit na pravidelné prohlídky v rozpětí čtyř až šesti týdnů.
 • Do 32. týdne těhotenství budete chodit na pravidelné prohlídky jednou za měsíc.
 • Do 36. týdne těhotenství budete chodit na pravidelné prohlídky každé tři týdny, minimálně však jednou za měsíc.
 • Od 37. týdne těhotenství budete chodit až do termínu porodu, na pravidelné prohlídky jednou za týden.
 • Zhruba týden před stanoveným datem porodu, budete chodit pravidelně, většinou každý druhý den, na křivku, ozev miminka, kdy Vám sestřička přiloží dvě sondy na bříško a při každém pohybu miminka je tento automaticky zaznamenán do grafu. Vyšetření trvá zhruba patnáct až třicet minut, záleží na momentální aktivitě miminka.

Vyšetření, při každé pravidelné prohlídce v těhotenství

 • Vyšetření moči (na lačno, v den vyšetření, se vyčůráte do lahvičky, kterou poté předáte sestřičce)
 • Změření krevního tlaku
 • Zvážení
 • Kontrola případně vzniklých otoků
 • Zhruba od 20. týdne těhotenství Vám také gynekolog překontroluje stav čípku, kdy čím více se bude blížit termín porodu, tím více se bude čípek zkracovat. Také od cca 20. týdne těhotenství Vám bude přeměřovat klasickým krejčovským metrem, kam Vám sahá děloha, od stydké kosti směrem k prsům.

Ultrazvukové vyšetření během těhotenství

První ultrazvukové vyšetření se provádí na začátku těhotenství, pro potvrzení Vašeho těhotenství, obvykle v 5. týdnu těhotenství.  Při zjištění těhotenství Vás také gynekolog vyšetří vaginálně a současně provede odběr kultivace z pochvy, vyšetří Vám čípek a provede odběry pro cytologii, v případě, že poslední cytologie (tedy pravidelná kontrola jednou za rok) není starší jak jeden rok. Následující ultrazvukové vyšetření Vás čeká v 20. týdnu těhotenství, kdy se zjišťuje celkové prospívání plodu, srdeční akce plodu, viditelné vývojové vady. Poslední ultrazvukové vyšetření je v 30. až 32. týdnu těhotenství.

Po 30. týdnu těhotenství, při každé pravidelné kontrole, gynekolog překontroluje pomocí ultrazvuku tlukot srdíčka přeměření plodu, zda odpovídá vývoji, zjišťuje přítomnost viditelných vývojových vad.

Další vyšetření, související s těhotenstvím

Mezi 24. až 28. týdnem těhotenství Vás gynekolog pošle na vyšetření k vyloučení těhotenské cukrovky, a to pro ženy starší 25. let. Jak probíhá toto vyšetření? Gynekolog Vám vystaví recept na roztok s glukózou, který si před vyšetřením, stačí v ten samý den, vyzvednete v lékárně. Od půlnoci, před vyšetřením, již nic nejezte a nepijte, aby nedošlo ke zkreslení výsledků. Je vhodné, pokud je to možné, jít poté na vyšetření co nejdříve ráno, protože musíte být stále na lačno, tak aby Vám nebylo špatně při delším čekání na vyšetření. Při vyšetření Vám sestřička odebere krev z prstu a poté vypijete u sestřičky roztok naředěný s vodou, a to v celkovém množství 0,5 l. Co se týče chuti roztoku, ten, kdo nemá rád sladké, může mu daná chuť vadit, ale nejedná se o nic hrozného, chuť připomíná Vitacit, nebo jiný sladký rozpustný prášek ve vodě. Spíše, než ze samotné chuti roztoku Vám může být nevolno z toho, že jste byla delší dobu přes přísunu jídla a tekutin. Po vypití budete čekat jednu hodinu, během které ještě stále nic nebudete jíst a pít, poté po uplynutí této doby, Vám sestřička opětovně vezme trochu krve a poté se již můžete napít i najíst.

V 36. týdnu těhotenství Vám gynekolog provede kultivační stěr z pochvy, a to z důvodu možné streptokokové infekce.

Jste-li majitelkou krve Rh s negativním faktorem, provede Vám gynekolog kontrolní odběry krve na protilátky Rh, a to ve 24., 32. a 36. týdnu těhotenství.

Vyšetření v těhotenství pro ženy starší 35. let

Jste-li těhotná maminka nad 35. let, provede Vám gynekolog ultrazvukové vyšetření většinou v 10. týdnu těhotenství, kdy se zjišťuje tloušťka tzv. nuchálního projasnění NT a současně je Vám odebrána krev pro biochemický screening. Je-li nuchální projasnění NT 3 mm a více, může jít o vývojovou vadu plodu. Pro ujištění Vám gynekolog doporučí odběr plodové vody (amniocentézu), která se nejčastěji provádí mezi 15. až 20. týdnem těhotenství. Kombinace ultrazvukového screeningu NT a biochemického screeningu dokáže odhalit až 90% dětí s Downovým syndromem. Přičemž pomocí samotného ultrazvukového vyšetření je možné odhalit až 80% dětí s Downovým syndromem a pomocí samotného biochemického screeningu, kdy se zjišťuje hladina HCG a PaPP, je možné odhalit až 60% dětí s Downovým syndromem. Z uvedeného vyplývá, je nejlepší je právě doporučována kombinace vyšetření, pro co největší možnost odhalení.

Ve druhém trimestru těhotenství, většinou mezi 16 až 17. týdnem těhotenství je proveden tzv. Triple test, kdy se Vám opět odebere krev, pro zjištění dalších případných vývojových vad plodu. Z krve se kromě opět krom HCG, zjišťuje hladina AFP a E3 (vysvětlení, viz. těhotenský slovníček). Při pozitivním výsledku je možné odhalit riziko genetické vady plodu až s 60% pravděpodobností. V případě, že bude Váš výsledek pozitivní, je Vám doporučena amniocentéza – odběr plodové vody.

Mezi 15. až 20. týdnem těhotenství se provádí odběr plodové vody, který slouží ke zjištění genetického postižení plodu. Amniocentéza se u Vás automaticky provede, máte-li v rodině genetické postižení, nebo měl předchozí plod vývojovou či genetickou vadu, a také vyjde-li Vám z výsledku v 1. trimestru pozitivní screening, nebo vyjdou-li Vám pozitivní výsledky z krve, která je Vám také odebrána v 1. trimestru těhotenství. Co se týče samotného principu odběru, tak ten je prováděn ambulantně a bezplatný pro ženy nad 35. let a ženy, výše uvedené. Odběr plodové vody není ani tak bolestivý, jako spíše nepříjemný. Některé ženy necítí žádnou bolest, jiné pociťují nepříjemný tlak, právě při odběru plodové vody. Nemusíte se bát, že by se plodu něco stalo, lékař odebírá plodovou vodu velmi tenkou jehličkou za současného monitorování plodu ultrazvukem. Ovšem na druhou stranu je třeba počítat s tím, že v 0,5 až 1% případů odběru plodové vody může dojít v souvislosti s výkonem k potratu plodu. Je důležité, abyste po zákroku nejméně jeden den ležela a dodržovala klidový režim. Výsledky odběru plodové vody Vám přijdou na adresu domů, a to do cca 14 dnů, od odběru, kdy se posílají do specializovaného centra.

Úhrada, cena vyšetření během těhotenství

Níže uvedené ceny se mohou lišit nejen dle jednotlivých ordinací, ale také lokalit. Přibližná cenová hladina Vám však pomůže se orientovat, jaké částky zaplatíte gynekologovi.

 • Poplatek na administrativní úkony – 150 Kč.
 • Poplatek za pravidelné prohlídky – 0 Kč.
 • Ultrazvukový screening NT, v 10. týdnu těhotenství – 1 500 Kč.
 • Glukózový roztok pro vyšetření na těhotenskou cukrovku – 100 Kč.
 • Fotečka z ultrazvukového vyšetření – 100 Kč (některý lékař si neúčtuje).
 • 3D/ 4D ultrazvuk miminka – nadstandardní ultrazvukové vyšetření – 1 500 Kč.

Těhotenský slovníček

AFP – neboli alfafetoprotein, kdy u některých vrozených vad je jeho množství vyšší.

E3 – neboli Estriol, kdy se jedná o přirozený hormon ze skupiny estrogenů.

HCG – jedná se o humánní choriový gonadotropin, jenž jako jeden z prvních faktorů prokáže Vaše těhotenství. Během celého Vašeho těhotenství je ve Vaší krvi HCG, ovšem s tím, že jeho hodnota během prvního trimestru, prvních třech měsíců, výrazně stoupá a svého vrcholu dosahuje kolem 10. týdne těhotenství. Z toho důvodu se Vám odebírá krev právě kolem 10. týdne těhotenství.

PaPP – neboli pregnancy - associated plasma protein, představuje vysokomolekulární glykoprotein produkovaný u těhotné ženy placentou. PaPP patří mezi jeden z nejdůležitějších biochemických markerů Downova syndromu v I. trimestru těhotenství. Za hraniční se pak považuje hodnota nižší než 0,4 MoM.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12723 (magazinpodnikani.cz#213)


Přidat komentář