Speciální optické pomůcky - lupy

Stává se vám, že hůře vidíte? Není to nic neobvyklého. Dnes vlivem různých audiovizuálních médií, ale i jiných faktorů se zhoršuje zrak už v raném věku. Naštěstí existují pomůcky, které pomohou. Jednotně je prodává optika.

Jak zkvalitnit svůj zrak

Jistě je mnoho způsobů jak si usnadnit kvalitu čtení nebo jiné činnosti. Jednou z metod je používání lupy. Dnes již neexistují takové ty klasické podoby, kdy je zvětšovací sklo zasazeno do černé obruče, a které si spojujeme s Shelockem Holmesem. Existují lupy malé i velké, klasické i opatřené třeba světýlkem. Lupy mají různou zvětšovací úroveň, mohou být klasicky do ruky anebo si je můžete připevnit na brýle. Když se bavíme o lupách, tak máme samozřejmě na mysli i klasické výplně brýlových obrouček. Možností je spousta, proto se s nimi blíže seznamte.

Abyste se ale zejména v jednotlivých lupách vyznali, tak vám je nejprve přiblížíme.

Lupy pro lékaře, lupové brýle

Lékař při svém povolání potřebuje vidět i ty nejmenší struktury a vlákna, proto je zapotřebí mít speciální zvětšovací pomůcku, i když má lékař zrak v pořádku.** Lupové brýle** jsou jedním z produktů. Poskytují kvalitní obraz a přesné věrné barvy, které ukáží lékaři danou ošetřovanou oblast přesně. Brýle mají vysokou hloubku ostrosti a poskytují vynikající orientaci v zorném poli, které tak umožňuje ideální přehled v oblasti, kde se pracuje. Navíc brýle opatřené funkcí Flip-up umožňují volně průchodné vidění, kdy lékař ošetřuje a zároveň komunikuje s pacientem. Pro lepší manipulaci se pak dodává i speciální světlo, které umožňuje lepší práci.

Brýlové lupy - pro krátkozraké, dalekozraké, na čtení

Zde se jedná o klasické výplně brýlových obrouček. Vybírat (nebo přesněji dle předpisu máte možnost) si můžete jednak podle počtu dioptrií. Ty se mohou na každém oku lišit, což nevadí. Nebojte se, že by vás případně bolela hlava, když máte na každém oku jiný typ skla. Důležitá je korekce zraku.

Pak se samozřejmě nabízí brýle dle krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. Existují také typy, které tato dvě specifika kombinují, jsou to tzv. půlená skla.

Rovněž se pak nabízí skla, která řeší už specifický problém. Můžete mít brýle jen na čtení, při zákalu nebo na určité činnosti, jako je práce s počítačem apod. V této souvislosti existují i různé typy skel, kdy některé mají vypuklou čočku, aby bylo zajištěno optimální vidění.

Jako doplňky se ale nabízí i čočka, která se připevní na vaše standardní brýle a dle potřeby ji můžete sklopit. Obdobnou funkci má i tzv. lupový předvěs, který zvětší účinek vašich standardních brýlí, jelikož je lupa před sklem.

Lupy bez osvětlení i s osvětlením

Pokud si chcete něco přečíst či si něco detailně prohlédnout, ale běžně brýle nenosíte nebo je vůbec nepotřebujete, tak vám stačí lupa. Někdy třeba při opravách, se v různých zákoutích špatně dostává k daným objektům, a tak je dobré mít po ruce zvětšovací sklo.

Lupy mají samozřejmě různou úroveň zvětšení i podobu. Můžete mít klasické s rukojetí, ale stejně tak praktické v pouzdře, díky čemuž se zabrání poškození skla, takže lupu můžete nosit všude s sebou. Můžete mít ale i sofistikovanější konstrukci, která připomíná mikroskop, pokud pracujete s něčím titěrným. Jako vhodný doplněk je pak osvětlení, které eliminuje tmu i stíny a vy perfektně vidíte daný objekt. Zde se jedná už o masivnější a chráněnější konstrukce produktu, takže se nemusíte bát poškození.

Lupové hlavice a rukojeti

Můžete si sestavit svoji lupu sami. Stačí mít příslušné sklíčko, které se umístí do dané hlavice a k ní se přiřadí i rukojeť, která dotvoří vámi požadovanou lupu.

Příslušenství k lupám - pouzdra, žárovky

Zde nejvíce asi využijete pouzdra na lupy, protože sklo je velice háklivé na mechanické vlivy a může se poškodit. Následné poškrábání pak poškodí lupu a její účel je nenávratně pryč.

Ke světelným lupám zase patří speciální žárovky, které nikde jinde neseženete, proto se ptejte rovnou v optice.

Digitální lupy, lupy založené na kamerovém systému

Různé lupy, které mají už technologičtější ráz. Můžete mít takovou lupu, která je založena na kamerovém systému. Jedná se o velmi malé a lehké kapesní produkty s LCD displejem s vysokým rozlišením. Lupy jsou většinou už nějak uzpůsobené komfortu, takže jsou na výklopném stojánku, kdy lupa je přímo na čtené předloze. Můžete si rovněž vybírat z několika režimů a třeba momentkovým tlačítkem lze text či obrázek znehybnit. Tyto prostředky se už pohybují tak kolem 15 000 korun a výše, ale zase mají své výhody, které vám zajistí komfortní manipulaci.

Proč používat optické pomůcky?

Jednak, pokud máte vadu zraku, se nabízí ten důvod, že se vám již nezhoršuje. Pokud máte pocit, že hůře vidíte, ale není to tak strašné, navíc, když zamhouříte oči, tak ještě leccos přečtete, tak se nenechte klamat. Jednou už budete vidět hůře, protože oko se strašně namáhá, když správně nefunguje. K tomu mu ale pomohou ty správné zvětšovací pomůcky. Mohou to být lupy, které samostatně zvětšují, ale stejně tak i sklíčka, které se dají do brýlových obrub. Nevadí, že každé sklo má jiné dioptrie, naopak. Zrak se sjednotí do jednoho přijatelného stavu a vaše oči se tak mohou nejen zastavit v dané situaci, ale zrak se může i vylepšit. Nenechávejte proto nic na poslední chvíli, protože pokud vadu zraku zastavíte včas, tak můžete mít brýle jen občas, zatímco, když problém necháte plynout, tak se dostaví obtíže, kdy bez brýlí neuděláte ani krok.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12927 (magazinpodnikani.cz#578)


Přidat komentář