Péče o naše oči - jak se starat o oči

Oči jsou důležitým orgánem v našem těle. Každý z nás si je vědom toho, jak velmi důležité jsou k tomu, abychom se cítili skvěle a měli jsme tak možnost radovat se z věcí, které se dějí kolem nás.

Pomáhají nám vnímat krásu a dějí každodenního života. Pokud začneme mít problémy se zrakem, jsme často v rozpacích a přemýšlíme nad tím, jak si pomoci sami. Nejčastějším příznakem, že něco není v pořádku s našima očima, bývá často bolest hlavy. Proto bychom to měli brát jako varovný signál. Dobrým a kvalitním výběrem dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček, často předejdeme těmto nepříjemným komplikacím.

Nejznámější vady očí

 • Dalekozrakost – Špatná viditelnost na blízko.
 • Krátkozrakost – Špatná viditelnost na dálku.
 • Tupozrakost – Je to problém s prostorovým viděním. Postižený člověk vidí pouze jedním okem. Pokud se tato vada neléčí od začátku, tak později nepomůžou ani brýle nebo čočky.
 • Stařecká vetchozrakost

Nejčastější nemoci oka

 • Zelený zákal
 • Šedý zákal – tento zákal postihuje nejvíce naší populaci.
 • Diabetická retinopatie – postihuje lidi s diabetem.
 • Zákaly rohovky – příčina bývá většinou následkem různých onemocnění.
 • Degenerace – tato nemoc se většinou vyskytuje u starších lidí.

Velmi často se stává, že na svůj zrak se nijak nezaměřujeme a nevnímáme ani sebemenší problémy a náznaky našich očí, které se nám snaží vysílat impuls, že není něco v pořádku. Když však začneme mít se zrakem problémy, snažíme se teprve náš problém řešit. Někdy je dobré těmto závažnějším problémům předejít a snažit se více o své oči pečovat. Pokud si tuto skutečnost uvědomíme a také naše svědomí, můžeme se i nadále radovat z krás, našeho každodenního všedního života. Ale jak na to? Je spousta řešení.

Oční cvičení a jóga

Cvičení očí je velmi důležité. Měli bychom si ho dopřávat, alespoň 3x denně. Cviky jsou nenáročné, proto je můžeme dělat i během pracovní doby. Musíme však dávat pozor na to, aby nás neviděli naši spolupracovníci. Pokud dopřejeme našim očím cvičení každý den, pocítíme velikou úlevu. Můžeme také používat oční jógu. Oči se tak uvolní a relaxují. Pokud chceme začít cvičit, měli bychom si nejdříve rozcvičit krční páteř směrem nahoru - dolů, doprava – doleva.

Potom teprve začínáme s cvičením očí. Je to proto, že rozcvičením a protažením krční páteře uvolníte zatuhlé svaly. Cvičení očí můžeme provádět ze strany na stranu, zprava doleva. Krouživými i šikmými pohyby. Oči se také velmi dobře uvolní pomocí zaostřováním na určité předměty. Veškeré možné cvičení očí a jógy se můžete naučit pomocí zakoupení knížek.

Masky na oči, maska na oči z černého čaje

Tyto masky mají neuvěřitelně blahodárný účinek. Nejen, že pocítíme uvolnění, ale také dopřejeme očím i okolí, osvěžení a regeneraci. Masek na oči je spousta druhů a proto vždy volíme takovou, která nám vyhovuje. Můžeme si také dopřát masku ze sáčků černého čaje. Nejlepší je si vychladlé sáčky dávat na oči ráno.

Oční kapky proti zarudlým bolavým očím

Oční kapky jsou nejlepším pomocníkem. Pokud v očích pociťujeme pálení, svědění nebo je máme zarudlé, je vždy dobré použít oční kapky. Jakmile však problém přetrvává, je vždy nutná konsultace s lékařem. Zarudlé a bolavé oči bychom neměli přehlížet, protože je to většinou náznak, že není něco v pořádku. Oční kapky jsou nejrychlejším a nejúčinnějším řešením. Na našem trhu je možnost velikého výběru a hlavně kvalitního. Proto bychom je měli mít vždy po ruce.

Oční čaje proti únavě očí

Čaj pijeme každý den. Pomáhá nám na různé nemoci. Oční čaj je velmi vhodný pro lidi pracující s počítačem, ale také je vhodný pít ho denně jako preventivní řešení. Bylinky v něm obsažené nám nejen zlepšují zrak, ale také pomáhají při únavě, slzení nebo pálení.

Výživa pro oči, tablety, sirupy

Je spousta druhů výživ pro naše oči. Jsou ve formě tabletek nebo sirupů. Při pravidelném užívání těchto přípravků, dodáváme očím zejména spoustu:

 • Vitamínů
 • Minerálů
 • Antioxidantů

Některé velmi kvalitní sirupy nebo tabletky jsou dobré pro všechny nemoci očí, ale také zároveň posilují celkovou imunitu.

Odličování očí, odličovací vody a mléka

Každá dívka i žena si ráda líčí oči. Proto je velmi důležité, aby si oči vždy řádně odlíčila, než půjde spát. Často se spousta z nich domnívá, že je nejlepší oči umýt mýdlem a vodou. Ale to je veliký omyl. Nejen, že očím velmi ubližujete, ale také je můžete silně podráždit. Proto je velmi vhodné vždy oči odlíčit kvalitním odličovacím mlékem nebo odličovací vodou.

Dopřejte očím tmu pro relaxaci

Tma pro naše oči je nepřekonatelný balzám, který jim můžeme dopřát. Dává jim možnost uvolnění a relaxace. Proto je dobré pracovat, pokud je to možné více přes den, než večer. Večer nechte oči odpočívat, budou vám za to vděčné. Pokud pociťujete bolest v očích, zavřete je.

Ochrana očí proti světlu

Při výběru osvětlení bychom měli dbát na to, aby naše oči nebyli, vystaveny přímému záření. Přímé osvětlení nebo jen přímý pohled do výrazného světla našim očím velmi ubližuje. Ale také slunečné záření. Za následky často může být i oslepení nebo různé záněty. Proto je dobré volit tlumené světlo a naše oči chránit ochrannými tmavými brýlemi.

Borůvka - prospívá očím

Jistě jí každý známe. Je dobrá a sladká. Borůvka našim očím velmi prospívá. Její blahodárné účinky velmi dobře působí na naše oko. Nejenom že podporuje jeho kvalitu, ale také slouží jako prevence při potížích se zrakem.

Vitamíny -  E, D, C pro oči

Můžeme je užívat ve formě tabletek nebo v syrové zelenině a ovoci. Tyto vitamíny jsou také velmi vhodné pro naše oči. Chrání je před volnými radikály a jsou nepostradatelnými pomocníky pro prevenci správné výživy, funkci i ochranu očí.

Mrkev – Beta karoten - prospívá očím

Už od svých babiček jsme slýchávali „ Jez hodně mrkve, je dobrá na oči“. Možná se nám to zdá k neuvěření, ale mrkev skutečně pomáhá našim očím, aby se cítili lépe. V některých zemích je považována za plevel. Ale i přesto si v těchto zemích jsou vědomi toho, jak velmi je výživná a účinná její hodnota. Proto je dobré tuto zeleninu mít pokud možno stále ve svém jídelníčku. Nebo si jí můžeme zakoupit ve formě tabletek.

Beta karoten je možné si koupit v různých lékárnách

nebo můžete zvolit nejlevnější variantu a tou je syrová mrkev. Ale pozor! Tak jako u jiných léků a přípravků se můžeme předávkovat, tak to samé se nám může stát i u mrkve. Proto, pokud se vám začne pleť zbarvovat do oranžova, je to většinou důkaz toho, že jste to s mrkví přehnali.

Jak se říká „oči jsou naší vizitkou“ nebo „pohledem do očí, vidíš do duše člověka“ Už jenom tato pořekadla by nám měla dávat impuls k tomu, že se o ně máme dobře starat, vnímat je a chránit. Oči nám dávají pocit radosti ze života a šanci vidět krásu kolem sebe. Je to velmi citlivý orgán, který vyžaduje naši velikou péči. A proto je dobré se o ně dobře starat!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12603 (magazinpodnikani.cz#46)


Přidat komentář