Odstranění chrápání

Chrápání je věčným ožehavým tématem rodinných rozepří, kdy je těžké toho druhého přesvědčit, že chrápe tak, až se okna otřásají a soused půlku noci tříská metlou do radiátoru.

Tato civilizační choroba trápí téměř třicet procent mužů ve věku okolo pětatřiceti let a stojí za mnoha rozvody. Podle vědeckých poznatků po šedesáti letech chrápe již více než polovina mužů a polovina žen. Existuje vůbec nějaký prostředek, který by nás konečně zbavil chrápání?

Co je to chrápání?

Ronchopatie vzniká vibrací struktur hrtanu a ztíženým prouděním vzduchu při nádechu. Pokud jej provází pouze obtěžující zvukový fenomén je ještě dobře, avšak často chrápání bývá spojeno se zástavou dechu, takzvanou apnoe, která už rozhodně žádnou legrací není. Pokud někdo kromě chrápání trpí i zástavami dechu, trpí velice vážnou nemocí, která jej může velice citlivě ovlivnit a ohrozit v jeho běžném životě.

Jak rozeznáme klasické chrápání od chrápání s apnoe?

Klasické chrápání je provázeno pravidelným dýcháním, kdy spící leží klidně, nebudí se a nic necítí maximálně ráno výčitky od své ženy. Člověk s apnoe chrápe přerušovaně a má zcela evidentní zástavy dechu trvající i déle než deset sekund. Po pauze následuje explozivní chrápání anebo probuzení s nepříjemným pocitem dušnosti. Může se stát, že je vzbuzen vyděšeným partnerem. Pokud trpíte takovýmto chrápáním neodkladně vyhledejte lékařskou péči.

Rizika apnoe, spánek s apnoe

Spánek s apnoe je velice riskantní a nese si mnoho dalších zdravotních rizik. Takový člověk je často nevyspalý, trpí bolestí hlavy, zvýšenou denní spavostí a poruchou paměti. Dále je ohrožen vysokým tlakem, obezitou, srdečním onemocněním, impotencí, ICHS, arytmiemi a objevuje se u něj
riziko sklonu k mikrospánku.

Chrápání se zintenzivňuje při lehu na zádech. Naopak ke zklidnění dochází při spánku na boku a hlavou zvednutou výše než nohy. Pozor v případě podložením se polštářem může někdy dojít k úplně opačnému efektu.

Jaké mohou být příčiny chrápání

Příčinou chrápání nejčastěji bývá překážka v dýchacích cestách. Často se objevuje v období onemocnění nebo alergie. Po odstranění příčiny chrápání odeznívá. Kolikrát za ním stojí ale něco jiného, například anatomické vady, chronická rýma, alkoholm, sedativa, vybočená nosní přepážka, nosní polypy, zvětšená nosní mandle, zvětšená krční mandle, příliš dlouhé měkké patro, příliš dlouhý klenutý čípek, ochablé svalstvo měkkého patra, velký kořen jazyka, malá brada, nadváha nebo krátký silný krk.

Jak léčit chrápání

Proto je vždy velice vhodné navštívit odborného lékaře, aby zjistil příčinu a navrhl další možné řešení. V případě potvrzení apnoe je pouze jediné neinvazní řešení za pomocí dýchacího přístroje s maskou, který zabraňuje apnoe vtlačováním vzduchu přetlakem. Další cestou jak zabránit chrápání je chirurge pokud vaše BMI není nad třicet. Obvykle se provádí chirurgické anebo laserové odstranění překážky v dýchacích cestách.

Léčba klasického chrápání je nejčastěji řešena chirurgicky plastikou měkkého patra, korekcí nosní přepážky, odstranění polypů, či mandlí, předsunutí a zmenšení kořene jazyka a v poslední řadě plastikou nosu. Pokud by člověk s apnoe absolvoval pouze tento zákrok pomůže si sice od chrápání, avšak jeho problém s apnoe to nevyřeší. Je velice důležité najít příčinu, přesnou lokalizaci překážky a její odstranění. Po každé operaci je potřeba dodržovat hygienu spánku.

Operativní odstranění chrápání

Chrápání je vrah manželství, stojí za oddělenými ložnicemi, hádkami a může dosahovat až devadesáti decibelů. Tento stav má mnohdy mimo zdravotních problémů i dalekosáhlé sociální následky. Nakonec i když se to mnohým příliš nelíbí pro záchranu manželství absolvují rozsáhlé vyšetření, které čítá i spánkovou laboratoř a odhodlají se k operaci. Operace laserem jsou vhodné pro každého. Jedná se o plastický zákrok, protože samotné chrápání jako fenomén není nemocí. Podle potíží se dělí na:

  • LAUP – laserový zákrok na měkkém patře.
  • LAMT – laserové zprůchodnění nosu.
  • UPPP – chirurgické ošetření brady a hltanu.

Dříve však, než se vrhnete na operační stoly by měl předcházet postup neinvazní. Jako první by se u klasického chrápání měly vyzkoušet pomůcky zabraňující chrápání a speciální cvičení, a teprve až jestli zůstanou bez odezvy, sáhnout po chirurgickém řešení. V rámci léčebného programu patří i úprava životosprávy, absence alkoholu před spaním, zhubnutí a snaha o posílení svalstva měkkého patra. Svaly se cvičí zpěvem, a to po dobu tří měsíců každý den alespoň po dvacet minut anebo hrou na dechový nástroj didgeridoo, což je australský hudební nástroj domorodců, který posiluje svalstvo horních dýchacích cest.

Pomůcky proti chrápání

Do pomůcek proti chrápání, které můžete běžně na českém trhu objevit patří různá pyžama s míčky na zádech na které si chápající dříve či později uvykne. Kapky, které jsou založené na principu zvlhčení sliznic a snížením případných otoku v nosu a nosohltanu mohou být pro některé lidi jistým řešením. Bohužel však s nimi nemusíte vždy odstranit vyvolávající příčinu, čímž výsledek nemusí být trvalý. Další pomůckou proti chrápání je jistý aparátek, který na rozdíl od chrániče zubů má za úkol udržovat čelisti neustále od sebe. Speciální polštář, který byl vyvinut vědci speciálně pro zdravé spaní a má anatomicko - ortopedický tvar. Nosní svorky, které by měly udržet nos stále průchodný.

LAUP - laserový zákrok na měkkém patře

Laserový zákrok na měkkém patře patří v poslední době mezi nejvíce vyhledávané a nejlepší, co může medicína v oblasti boje proti chrápání poskytnout. Předtím než vám tuto operaci odsouhlasí měli byste si projít kolečkem ORL a chirurgického vyšetření. Operace se obvykle provádí v lokálním umrtvení ambulantně. V jejím průběhu se za pomocí laseru vytvoří nové patro i s čípkem, které vedou k jeho zpevnění. Celý zákrok trvá okolo deseti minut. Před zákrokem je doporučováno alespoň dvě hodiny nejíst, jelikož následně bude po zákroku asi dávivý reflex, který bude do anestézie potřeba ovládnout.

V průběhu plastiky necítí pacient absolutně žádnou bolest, maximálně teplo anebo lehkou palčivost. Samotná bolest přichází až druhý – třetí den po operaci, kdy začíná bolest v krku. Pocitově se to podobá horší angíně. Potíže vrcholí okolo dvanáctého dne. V tomto období je možno užívat analgetika, případně i antibiotika, podle daného stavu.

Náprava s pomocí** LAUP** je až 90%. Cena tohoto zákroku stojí okolo 10 000 – 12000 korun českých. V ceně je zahrnuto předoperační vyšetření, několik laserových zákroků, a pak následná léčba a léky potřebné po zákroku.

V rámci pooperační péče není vhodné pít studené tekutiny, bublinkové vody, alkohol. Strava by měla být nekořeněná, lehká nejlépe mletá, či tekutá, aby se dobře polykala.

Chrápání dětí

Problematika chrápání se nedotýká pouze dospělých, chrápou i děti. Chrápání dětí není ani nic neobvyklého, často za nimi stojí různé infekce, alergie a po vyléčení samo ustupuje. Za chrápáním mohou také stát malé čelisti anebo malé dýchací cesty. Nejčastější příčinou delšího dětského chrápání jsou zvětšené krční anebo nosní mandle. Jejím odstraněním se krk uvolním, čímž dítě přestane chrápat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12769 (magazinpodnikani.cz#284)


Přidat komentář