Měření zraku - Praha 5

Oči jsou nejen zrcadlo do duše, ale i nejdůležitější smysl člověka. Zrak si musí každý co nejlépe chránit a pokud již má nějakou oční vadu, pak musí obezřetně vybrat korekční pomůcku. S výběrem vám poradí optometrista.

Kdo je optometrista?

Většinou jde o pracovníka oční optiky, který je vysokoškolsky vzdělaným odborníkem na vyšetření zraku, výběr brýlí, a aplikaci kontaktních čoček. Optometrista je jakousi spojkou mezi očním lékařem a optikem, který zhotovuje korekční pomůcky. Má velmi široký rozhled a umí najít přesně to, co zákazník žádá. Ačkoli u nás je tato profese ještě mladá, tak v západních zemích má dlouhou tradici a vysokou prestiž. Lékaři tam spolu úzce spolupracují a vzájemně se doplňují.

Měření zraku optometristou Praha 5

Podle odborníků by se měření zraku mělo provádět jedenkrát za dva roky a to u každého. Tedy i u člověka, který se zrakem nemá žádné problémy. Jde totiž především o ochranu zraku a předcházení zbytečným problémům. Zrak stárne stejně jako každý jiný orgán. Ovšem dochází u něj k největším změnám. U stárnoucího zraku se po čtyřicátém roku objevuje takzvaná vetchozrakost, která způsobuje problémy se zrakem při čtení, nebo se zaostřením zraku na blízké předměty. Této refrakční vadě se také říká krátké ruce. To proto, že se ji každý nejprve snaží vyřešit oddalováním pozorovaného předmětu a zaostřováním zraku. Až jednou jsou ruce krátké a návštěva optiky nebo očního lékaře je prostě nezbytná. Právě u vetchozrakosti je dobré včasné používání korekčních pomůcek. Ty nejen, že zlepší vidění, ale také zmírní zhoršování zraku. Přitom není nutné se hned  objednávat k očnímu lékaři. Spolehlivě zrak změří i optometrista v prodejně optiky.

Jak se měří zrak?

Samotné vyšetření zraku trvá asi třicet minut. Sestává z rozhovoru, kdy optometristu bude zajímat vše kolem vašich potíží se zrakem, váš zdravotní stav, například i to, zda nemáte cukrovku, vaše povolání a nároky, které klade na váš zrak, a nakonec také záliby a koníčky. Toto vše poslouží ke zvolení vhodného typu korekční pomůcky, po vyšetření zraku přístroji. Samotné měření zraku probíhá na automatickém refraktometru. Pak se mikroskopem kontroluje stav předního segmentu očí. A následuje samotné zjišťování dioptrií, jinak také sklíčkování. Zjištění dioptrií pomocí sklíček je zatím jedinou opravdu spolehlivou metodou. Doposud ho žádný přístroj neumí nahradit. Je to z důvodu, že vidění je naprosto subjektivní záležitost. A své pocity musí sdělit vždy jen vyšetřovaný člověk. Výsledkem všech vyšetření je odpovídající korekční oční pomůcka, tedy brýle nebo kontaktní čočky.

Dioptrické brýle, prodej dioptrických brýlí v Praze 5

Výběr brýlí je složitý. Nejprve je nutné zvolit odpovídající brýlové čočky a jejich úpravu. Brýlové čočky mohou být v provedení multifokálním, ztenčeném, mohou být samozabarvovací, s antireflexní úpravou či s polarizačním účinkem. Vždy záleží na tom, jaké brýle klient potřebuje. Výběr obrub je trochu něco jiného. Samozřejmě je důležité, aby brýle dobře seděly. Pak je nutné vybrat takové, které budou korespondovat se svým nositelem. Které osobnost pozvednou. Které se stanou slušivým módním doplňkem.

Sluneční brýle a jejich nabídka Praha 5

I zde je potřebné, aby brýle byly nejen kvalitní, ale i krásné a panoucí. Zde je výběr složitější o to, že je nutné zvolit odpovídající sluneční clonu. Někdo volí úpravu, kdy se brýle zabarvují podle slunečního svitu. Jiný podle toho, v jaké oblasti bude sluneční brýle používat. A nezapomeňte na důležitost ochrany vašeho zraku před slunečními paprsky i tehdy, když nemáte žádnou refrakční vadu.

Kontaktní čočky - jak vybrat správné kontaktní čočky

Korekční pomůcka, kterou si nikdo nemůže zakoupit sám. Pro výběr těch správných kontaktních čoček je vždy zapotřebí konzultace s kontaktologem. Stejně tak je nezbytné naučit se aplikovat i ošetřovat kontaktní čočky.

Jaké existují kontaktní čočky?

Vlastně existují na celou řadu očních vad. Dokonce u silných dioptrií jsou kontaktní čočky na korekci zraku vhodnější. Vybírat lze kontaktní čočky všech typů do dálky i do blízka, pro astigmatismus, čočky pro občasné přespání i čočky, se kterými může nositel spát po dobu 1 měsíce, barevné kontaktní čočky, nebo crazy čočky.

Aplikace kontaktních čoček Praha 5

Nejprve je nutné ujasnit si, proč kontaktní čočky vlastně chcete. To znamená, zda vám budou sloužit jako trvalá náhrada brýlí nebo jen pro střídání s brýlemi nebo pouze k činnostem jako je sport a tam, kde klasické brýle překážejí. Mimoto je nutné sdělit kontaktologovi i váš zdravotní stav. Existují totiž zdravotní komplikace, které neumožňují používání kontaktních čoček. Po základním rozhovoru vám bude provedeno měření zrakové ostrosti a stanovení správné korekce. Pak vám změří množství slz, které ovlivňují chování kontaktní čočky v oku. Následně vám bude provedena keratometrie, což je měření zakřivení a průměru, případně tloušťky rohovky. Teprve nyní bude možné vybrat správný typ kontaktní čočky.

Jak se starat o kontaktní čočky?

Na kontaktních čočkách se usazuje lipidobílkovinný sediment, který se může stát živnou půdou pro bakterie. To je důvod, proč je nutné čočky pravidelně čistit. K tomu slouží** pouze** roztok pro ošetřování kontaktních čoček doporučený výrobcem. Jednou použitá dávka roztoku se nedá použít podruhé. Roztoky se nesmějí ani míchat, ani přelívat. Čočky se nesmějí čistit vodou ani jinými náhradními prostředky.

Odborné poradenství při výběru očních korekčních pomůcek Praha 5

Výhodou dnešních očních optik je, že neslouží pouze k prodeji korekčních pomůcek, ale také k získání celé řady informací, které vám pomohou s výběrem korekční pomůcky, slunečních brýlí, nebo vám zodpoví dotazy kolem očních vad a měření zraku. Proto je dobré vybrat si optiku s příjemnou obsluhou, která vždy ochotně poradí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13741 (magazinpodnikani.cz#2714)


Přidat komentář