Měření zraku Brno

Měření zraku patří k základní péči o lidské zdraví. Přesto, že se jedná o vyšetření, které u nás není až tolik klienty vyhledávané a známé, patří bezesporu k velmi důležitým, neboť díky němu je možné zachránit lidský zrak.

Měření zraku se provádí nejčastěji v oční optice. Zde je k tomu určený optometrista, což je zkušený zdravotnický pracovník, který má specializaci na vyšetření zraku a na aplikaci kontaktních čoček. Optometrista je odborník, který pro svoji práci používá speciální přístroje, metody a pomůcky, které jsou vhodné pro lidský zrak. Optometrista je odborník, který se řadí na příčku mezi očním optikem a očním lékařem. Mnoho očních optiků je zároveň i optometristů, díky čemuž mnohokrát stačí lidem navštívit oční optiku, která je téměř v každém městě a nechat si odborně změřit zrak.

Jaký je postup měření zraku?

Vyšetření zraku zabere zhruba třicet minut až hodinu. Vše záleží individuálně na klientovi, který se rozhodne tento druh vyšetření podstoupit. Především samozřejmě na jeho zraku, na potížích se zrakem, na použitých metodách, na aplikovaných testech, na zjištěných zrakových vadách apod. Měření zraku zahájí optometrista vstupním rozhovorem, kdy zjišťuje klientovi potíže se zrakem, dále se dovídá, k jakému účelu by měly brýle sloužit, zda je bude používat pravidelně, v povolání, při řízení, na sport, apod. Jestliže již klient brýle nosí, jistě by si je měl vzít s sebou k optometristovi, neboť budou změřeny na přístroji, který slouží ke změření dioptrií současných brýlí. Optometrista ověří, jak dobře s brýlemi klient vidí, a zda není důvod pro snížení nebo zvýšení dioptrií. Dále je součástí vyšetření změření zraku na autorefraktometru. Optometrista velmi přesně zjistí dioptrie, následně provede jemné dokorigování zraku, k čemuž používá sadu zkušebních skel a zkušebních obrub. V případě, že optometrista zjistí oční vadu, doporučí pacientovi vhodné brýlové čočky a vhodné brýlové obruby.

Měření zraku u nositelů kontaktních čoček

U těch, kteří jsou nositeli kontaktních čoček, je postup měření zraku trochu jiný. Vedle klasického měření se dále zjišťuje keratometrie rohovky, neboli její zakřivení, dále se kontroluje přední segment oka za pomocí štěrbinové lampy a diagnostikuje se stav slzného filmu.

Proč si nechat změřit zrak?

Zkušený optometrista Vám zaručí, že peníze, které vynaložíte na koupi nových brýlových čoček nebo brýlí, či kontaktních čoček, budou velmi účelně investovány. Budete mít jistotu, že doporučené zdravotnické pomůcky Vám budou 100 % sloužit a neskončí někde v šuplíku, nýbrž povedou k Vaší spokojenosti. Bohužel mnoho lidí nemá to štěstí, aby se pochlubilo ostrým zrakem. Z kopce to se zrakem jde zpravidla s přibývajícími roky. Jen se podívejte kolem sebe a všimněte si, kolik lidí kolem Vás nosí brýle. Jsou to lidé od nejnižšího věku až po důchodový. A co vy? Také se Vám zdá, že už nevidíte jako dřív? Bolí Vás oči nebo trpíte častými bolestmi hlavy, vidíte rozmazaně nebo do dálky nezaměříte a nepřečtete číslice či písmo? Pak i Vy můžete mít problém se zrakem, a je potřeba tento problém začít co nejdříve řešit. Včasným vyšetřením zraku můžete předejít mnoha závažným problémům se zrakem. Rozhodně se nedoporučuje odkládat návštěvu u očního optika, pokud cítíte, že s Vaším zrakem není něco v pořádku. Odborný optometrista Vám profesionálně vyšetří zrak. Pokud zjistí, že budete muset nosit brýle, zřejmě spokojeni nebudete, ale do budoucna se Vám péče o zrak rozhodně vyplatí. Zrak se Vám již nemusí horšit dál, naopak se může postupně zlepšovat. Navíc nabídka dioptrických brýlí je velmi bohatá, a Vy tak můžete pozměnit image.

Ve které optice si nechat změřit zrak?

Pokud jste z Brna nebo z okolí, máte velké štěstí, protože jen v Brně najdete hned několik velmi dobrých a vyhlášených očních optik, kde se Vám bude věnovat odborný optometrista. Očních optik, které se zabývají měřením zraku, je nespočet, ale ne každá poskytuje stejně služby na stejné úrovni. Je potřeba navštívit takovou, kde má optometrista bohaté zkušenosti, kde má určitou praxi a kde Vám bude poskytnuta profesionální péče. V Brně máte tu výhodu, že si můžete skutečně vybírat. Proto toho určitě využijte.

Měření zraku u optometristy nebo u očního lékaře?

Měření zraku provádí jak optometrista, který nejčastěji vyšetření provádí v oční optice, tak samozřejmě i oční lékař na poliklinice, v nemocnici nebo v dalším zdravotnickém zařízení. Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco u očního lékaře je doba na jednoho pacienta omezena a celé vyšetření netrvá déle než 15 minut, u optometristy Vám bude poskytnuta nadstandardní péče v podobě kompletního a spolehlivého vyšetření včetně použití všech nutných testů, kdy toto vyšetření trvá 30 – 60 minut. Dalším rozdílem je, že u očního lékaře za vyšetření zraku neplatíte, kdežto vyšetření optometristou není hrazeno pojišťovnou. Pokud Vám však na Vašem zraku opravdu záleží, a nechcete se smířit s tím, že jste objednaní až za několik týdnů či měsíců, když už teď máte se zrakem potíže, které se můžou rychle horšit, a chcete mít jistotu, že Vám bude poskytnuta péče, kterou Váš zrak skutečně vyžaduje, navštivte optometristu.

Co vše zjišťuje optometrista Brno?

Měření u ostrosti zraku se netýká pouze ostrosti zraku. Optometrista se v rámci měření zraku nezaměřuje pouze na posouzení ostrosti zraku, ale zajímá se i o další funkce, mezi které patří vyšetření zraku z celkového hlediska. Vedle ostrosti zraku optometrista zjišťuje i citlivost vnímání barev, prostorové vnímání, apod. Tyto všechny funkce totiž mají vliv na kvalitu zraku.

Měření zraku jako prevence

Chcete předejít problémům se zrakem? Nehodláte již brzy v mládí nosit brýle? Bránily by Vám brýle v zaměstnání nebo ve Vašich zálibách? Pak byste se o svůj zrak měli starat dvojnásob. Nečekejte tedy, až se Vám zrak zkazí, ale pravidelně navštěvujte optometristu a nechávejte si jednou za čas vyšetřit zrak. Je to dobré z toho důvodu, že pokud by k poruše zraku došlo, bude tato porucha zjištěna hned v začátku a je možné ji vhodnou metodou naprosto odstranit, nebo alespoň zmírnit na minimum. Pokud budete navštěvovat optometristu jednou za rok, samozřejmě můžete pravidelně odcházet s verdiktem, že je Vás zrak v naprostém pořádku a že nepotřebujete žádnou další následnou péči. Optometrista však může včas odhalit některou z očních vad a doporučit Vám tu nejvhodnější korekční pomůcku, která Vaše vidění zlepší, ale také se postará o to, aby se zabránilo nebo minimalizovalo další zhoršování zraku. Měření zraku je důležité jak z hlediska prevence, tak i z hlediska léčby. K optometristovi byste měli docházet minimálně jednou za dva roky, ovšem lepší je si nechat měřit a vyšetřovat zrak jednou za rok.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14041 (magazinpodnikani.cz#3018)


Přidat komentář