Léčba akné, možnosti a rady

Akné nás dokáže pěkně potrápit i v dospělém věku. Rozhodneme-li se ho léčit doma, neodborným vymačkáváním pupínků, může se lehce stát, že si zánětlivá ložiska přeneseme i do jiné části obličeje. Vyzkoušejte účinky chemického peelingu a léčbu laserem.

Léčba akné v kosmetickém salónu

Pokud máte problémy s aknózní pletí, je dobré se obrátit má odborník, např. v kosmetickém studiu.

Chemický peeling pro léčbu akné

Všichni si dokážeme představit, co je to peeling. Dívky a ženy jej používají jako pravidelnou součást ošetření pleti. Součástí peelingu jsou většinou rozemletá zrníčka mandlových skořápek, mořské soli apod. Chemický peeling je směsí různých látek, především hydroxy-kyselin.

Jak probíhá ošetření pleti chemickým peelingem? Pohodlně se usadíte/ položíte do kosmetického křesla, kosmetička Vám pečlivě odlíčí pleť, zbaví ji veškerých nečistot a poté za pomoci štětečku, Vám nanese na obličej peeling. Po příslušné době Vám poté pleť očistí tampónky a na pleť nanese oční a denní krém.

Dle stavu Vaší pleti, tj. zda Vás sužuje jen sem tam nějaký boláček, nebo je Vaše pleť plná zanícených míst, se volí povrchový chemický peeling, či středně hluboký nebo hluboký chemický peeling.

Co předchází ošetření chemickým peelingem

Kosmetička s Vámi probere samotnou proceduru ošetření, sdělí, jaké možnosti a výhody skýtá chemický peeling, doporučí Vám, jak se máte chovat a ošetřovat pleť po peelingu, jaké jsou případné nevýhody, kontraindikace, a také zhodnotí stav Vaší pleti a doporučí Vám, kolikráte byste měli chemický peeling podstoupit, abyste byli s výsledkem ošetření maximálně spokojeni.

Výhody ošetření akné chemickým peelingem

 • Zjemnění jizev po akné
 • Zjemnění rozšířených pórů
 • Odstranění pigmentových skvrn
 • Projasnění pleti
 • Vyhlazení pleti
 • Zlepšení pružnosti pleti
 • Velmi krátká doba ošetření – samotné jedno ošetření trvá pouhých několik málo minut.

Co můžeme ošetřit chemickým peelingem?

Kromě obličeje, je možné chemický peeling aplikovat oblast krku, dekoltu, ramen, zad, ale i rukou.

Časový rozestup mezi chemickým peelingem

To, zda u Vás bude stačit aplikovat chemický peeling jen jednou, nebo i několikrát, závisí na stavu Vaší pokožky, který Vám zhodnotí kosmetička při úvodní konzultaci.

Komu pomůže léčba akné chemickým peelingem?

Očekáváte zaručené a rychlé zlepšení stavu Vaší pleti? Chemický peeling je možné aplikovat každému, bez rozdílu věku i pohlaví, neboť akné netrápí nejen dívky a ženy, ale také mužské pohlaví.

Vedlejší příznaky ošetření chemickým peelingem

Po ošetření je u většiny klientů zaznamenáno zčervenání ošetřované pleti, pokožky, kdy následně se Vám vytvoří malé stroupky.

Jak se chovat po chemickém peelingu

Stroupky, které se Vám vytvoří po ošetření rozhodně nijak sami nestrhávejte, i když Vás to bude lákat a nutit. Během jednoho až dvou týdnů se stroupky sami odloupnou. V případě, že byste je násilím strhli, prodloužila by se celková doba hojení pokožky a nemuseli byste být spokojené s výsledkem léčby.

Kromě výše uvedeného se také po nějakou dobu snažte vyhnout přímému slunečnímu záření a návštěvě solária. Z toho důvodu je vhodné ošetření pleti chemickým peelingem podstoupit v podzimních, zimních měsících, kdy intenzita slunečních paprsků není tolik silná, jako na jaře a v létě. Tak, jako tak, je vhodné a doporučováno používat kosmetické produkty s vysokým UV filtrem.

Léčba akné v dermatologickém studiu

Velmi vhodné je při léčbě akné navštívit dermatologické studio.

Léčba akné laserem

Tento způsob léčby se provádí za pomoci pulzního diodového laseru. Během ošetření dochází k prohřátí mazových žláz a celkovému snížení tvorbě nového mazu. Léčba laseru se může jednak zaměřit na omezení výskytu bakterií, které způsobují vznik akné, nebo také na omezení nové tvorby kožního mazu, který vede k ucpávání a dalšímu rozšíření pórů a vzniku akné.

Co předchází ošetření laserem

Jedná-li se o kvalitní salon/ studio, kosmetička/ dermatolog s Vámi prodiskutuje před zákrokem možnosti léčby; průběh samotného ošetření; zhodnotí stav Vaší pleti; sdělí případné vedlejší příznaky ošetření; informuje Vás o způsobu chování, jak máte postupovat po ošetření apod.

Co je možné možné ošetřit laserem

Nejen na obličeji nás dokáže akné potrápit. Akné se může vyskytovat i na krku, v dekoltu, na ramenou, zádech. Ve všech těchto případech je možné využít možnosti laserového ošetření.

Výhody léčby akné laserem

 • Při působení laseru postupně dochází k omezení funkce zbytnělých mazových žlázek, a to až do hloubky 5 mm pod povrch kůže
 • Krátká doba ošetření – samotný zákrok trvá cca 30 minut, ovšem tato doba se odvíjí od rozsahu ošetřované plochy
 • Významné zlepšení stavu Vaší pokožky, ať už je u Vás akné v jakékoli fázi
 • Minimální bolestivost – při ošetření pokožky laserem se užívá lokálního znecitlivění, to zhruba hodinu před samotným zákrokem, za pomoci speciálního znecitlivujícího krému
 • Neinvazní ošetření – bez narušení a poškození povrchu kůže
 • Možnost kombinování s další možnou léčbou, například chemickým peelingem

Doplněk k léčbě akné laserem

Aby bylo ošetření akné ještě více podpořeno a Vy se mohli těšit z větších výsledků, je možné doplnit laserovou léčbu speciální laserovou gelovou maskou, která výrazně hojí veškerá zanícená místa a také pomáhá zklidňovat pleť.

Rozestup mezi jednotlivými procedurami léčby akné laserem

Je třeba poznamenat, že jedno sezení Vám sice pomůže zlepšit stav pokožky, ale aby mohlo dojít k významné redukci, až odstranění akné a zánětlivých ložisek, je zapotřebí léčbu pravidelně opakovat, a to cca 3 až 5x, kdy jednotlivé rozestupy mezi ošetřeními se pohybují od čtrnácti dnů do měsíce. To, za jak dlouhou dobu půjdete na další ošetření, Vám sdělí dermatolog, po zhodnocení stavu Vaší pokožky a také po proběhlé první proceduře.

Komu pomůže léčba akné laserem?

Trápí Vás akné, ať už v menším, či větším rozsahu? Někoho může postihnout sem tam nějaký pupínek, jiný zase bojuje se zanícenými místy, větším výskytem boláků. Léčbu laserem si může dopřát prakticky každý, bez rozdílu pohlaví i  věku. Je však vhodné prokonzultovat s kosmetičkou léčbu, v případě, že jste těhotné, kojíte, užíváte antibiotika apod.

Jak se chovat po léčbě akné laserem?

Tak, jako u chemického peelingu, i po laseru je zapotřebí, abyste Vaši pokožku účinně chránili před přímým slunečním zářením, a to účinnými ochrannými krémy s UV filtry. Kromě toho také načas vynechejte návštěvu solárií.

Počítejte také s tím, že bezprostředně po léčbě, budou ošetřovaná místa začervenalá, u někoho v menší míře, u někoho více. Zarudnutí však během několika málo hodin zcela zmizí. V případě, že Vás trápí hloubkové boláky, zanícená místa, bude léčba laserem intenzivnější, a z toho důvodu, může trvat i zmizení začervenání delší dobu, kolikráte i dny.

Vedlejší projevy ošetření akné laserem

Nedá se hovořit ani tak o vedlejších příznacích, jako spíše reakci, či průběhu hojení pokožky, kdy mohou vzniknout na ošetřovaných místech stroupky, skvrnky, které se ovšem během čtrnácti dnů zahojí. Ne u každého se stroupky vytvoří, jen u citlivé pokožky a při ošetření citlivých partií.

Nejvhodnější doba pro léčbu akné laserem

Vzhledem k tomu, že po ošetření je zapotřebí chránit pokožku před slunečními paprsky, je nejvhodnější dobou podzim a zima. Ovšem ošetření je možné podstoupit prakticky v kteroukoli roční dobu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12733 (magazinpodnikani.cz#230)


Přidat komentář