Kvalitní matrace - nákup online

Leží se vám dobře na vaší matraci? Není vaše matrace už příliš stará a proležená? Kvalitní matrace je pro lidský spánek velmi důležitá, protože pokud se dobře vyspíte, všechno vám půjde lépe.

Pokud se chystáte ke koupi nové matrace, poradíme vám podle čeho si ji vybrat. Nejdříve vám však dáme bezva tip na obchod, kde mají opravdu velký výběr matrací a nejen jich.

Podle čeho si vybrat matraci?

Pro výběr matrace existuje mnoho kritérií. Mezi nejdůležitější patří tvrdost matrace, materiál, ze kterého je matrace vyrobena, ale například také zkušenost z vaší předchozí matrací aj.

Zkušenost s předchozími matracemi

Než si začnete vybírat novou matraci, zkuste si vzpomenout, co vám nejvíce vadí na vaší současné matraci nebo na těch dřívějších. Popřípadě popřemýšlejte naopak nad tím, která z vašich matrací vám nejvíce vyhovovala? Jaký typ matrace jste dříve používali a spalo se vám na ní příjemně nebo ne? Měli jste s ní nějaký konkrétní problém?

Tvrdost matrace, stupně tvrdosti u matrací

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr matrace je její tvrdost. Tvrdost matrace se vybírá především podle aktuální hmotnosti člověka. Obecně platí, že čím nižší hmotnost, tím měkčí matrace. A naopak čím vyšší hmotnost, tím tvrdší matrace. Tvrdost matrace se může odvíjet také od toho, zda preferujeme spaní na zádech či na boku. Pro osoby, které dávají přednost spaní na zádech, se hodí tvrdší matrace. Pro osoby, které spí převážně na boku, se naopak hodí měkčí matrace. Konečný výběr tvrdosti matrace by tedy měl sestávat s těchto dvou aspektů, ovšem asi nejlepší je vyzkoušet si matraci přímo v prodejně. Rozlišuje se pět stupňů tvrdosti matrace od stupně číslo 1 (extra měkká matrace) až po stupeň číslo 5 (extra tvrdá matrace):

 • Stupeň tvrdosti matrace 1 – extra měkké matrace jsou vhodné především pro osoby s nízkou hmotností a drobnější postavou. Většinou si je kupují drobné ženy nebo jsou pořizovány pro děti.
 • Stupeň tvrdosti matrace 2 – matrace označené číslem 2 jsou velmi elastické. Díky tomu se ideálně přizpůsobují tvaru těla a pomáhají udržet páteř v rovině. Jsou oblíbené především u žen nebo u osob s nižší hmotností.
 • Stupeň tvrdosti matrace 3 – matrace číslo 3 upřednostňují především muži a osoby s průměrnou hmotností, popřípadě i lidé s nízkou hmotností, kteří na spaní preferují tužší matraci.
 • Stupeň tvrdosti matrace 4 – matrace označené číslem 4 vyhovují především osobám s vyšší hmotností. Nejčastěji si je pořizují muži mohutné postavy.
 • Stupeň tvrdosti matrace 5 – extra tvrdé matrace označené číslem 5 jsou nejtvrdší a proto je mají v oblibě muži velmi mohutné a těžké postavy nebo osoby trpící obezitou.

Z jakých materiálů se dělají matrace

Existuje mnoho druhů materiálů, ze kterých se dělají matrace. Mezi nejčastější patří například tyto:

 • Studená pěna – matrace ze studené pěny vynikají elasticitou a dlouhou životností. Studená pěna má velké póry, díky čemuž je matrace dobře provzdušněna. Protože studenou pěnu lze vyrábět v různých tvrdostech, je možné je kombinovat v jedné matraci a vytvořit tak matraci s měkčími a tvrdšími zónami, díky čemuž se vytvoří vhodná opora pro páteř.
 • Viskoelastická pěna, tzv. líná pěna – unikátní typ materiálu s otevřenou buněčnou strukturou. Líná pěna dokáže měnit svoji tvrdost v závislosti na aktuální teplotě. Pokud si člověk lehne na matraci z líné pěny, díky tělesnému teplu se matrace přizpůsobí tvaru těla. Tato schopnost líné pěny má velmi pozitivní vliv na kvalitu spánku. Líná pěna pomáhá při bolestech zad a má také pozitivní vliv na krevní oběh, neboť nevytváří protitlak. Líná pěna díky je díky svým vlastnostem vhodná i v těch případech, kdy je potřeba zabránit proleženinám. Bylo zjištěno, že díky líné pěně se člověk v noci méně převaluje, neboť ležení na ní je prostě příjemné a přirozené. Při vytváření matrací je možné kombinovat studenou pěnu a línou pěna a tím vytvořit zónovou matraci.
 • Bio pěna – jako bio pěna může být označena studená pěna a líná pěna, která byla vyrobena z ohledem na životní prostředí. Pěnové matrace jsou vyrobeny z plastu. Při výrobě plastu se používá ropa. U bio pěny byla ropa nahrazena rostlinnými oleji. Díky tomu je matraci z bio pěny možno považovat za ekologicky šetrnější.
 • Latex – latexové matrace jsou obvykle vyráběny ze směsi přírodního a syntetického kaučuku. Vyznačují se vysokou měkkostí a pružností.
 • Gel – gelové matrace nejsou celé z gelu, ale obsahují určité gelové body, které jsou rozmístěné na základě poznatků akupresury. Díky tomu pomáhají během ležení uvolňovat svalstvo.
 • Pružiny – pružinové matrace obsahují velké množství pružin rovnoměrně rozložených po celé ploše matrace.
 • Taštičkové pružiny – v případě taštičkových pružinek jsou pružiny umístěné do samostatných taštiček. Jde o menší pružiny, než v případě pružinových matrací, díky čemuž při ležení na matraci s taštičkovými pružinami dochází k ještě lepšímu rozložení hmotnosti, než na pružinové matraci.

Zdravotní matrace - zdravotnické zboží

Víte, co je to** zdravotní matrace? Pokud se nějaká matrace chce pyšnit tímto označením, musí k ní být vydáno osvědčení akreditovaných zkušeben. V takových zkušebnách je **matrace klinicky testována. Pouze v případě, projde-li v pořádku konkrétními testy, dostane označení zdravotní matrace. Jako taková je pak zařazena do snížené sazby DPH, neboť se jedná o zdravotnické zboží.

Rošty pro kvalitní odvětrávání matrací

Hlavní funkcí roštu je umožnit matraci kvalitní odvětrávání. Pokud matrace leží na desce, nemůže být zespoda odvětrávána. Protože z lidského těla se voda odpařuje neustále, a to i v naprostém klidu nebo ve spánku, nedostatečně odvětrávaná matrace může trpět nadměrnou vlhkostí. Existuje několik typů roštů. Je možné je rozdělit je například na laťové, lamelové či segmentové, a také na polohovatelné a pevné.

Anatomické polštáře - předcházení problémům s krční páteří

Anatomické polštáře se vyrábějí z mnoha materiálů. K výrobě anatomických polštářů se většinou používají tytéž materiály, jako k výrobě matrací. Anatomické polštáře jsou tvarově vyrobeny tak, aby umožnily mít během ležení krční páteř v přirozené vodorovné poloze. Anatomické polštáře se tak snaží předcházet problémům s krční páteří nebo se ztuhlými krčními svaly, popřípadě tyto obtíže léčit.

Postele jednolůžkové, dvoulůžkové, patrové

Základní rozdělení postelí je na** jednolůžkové a dvoulůžkové**. Do dětských pokojů se často volí také postele patrové, a to z důvodu uspoření místa. Při výběru postele máme většinou možnost rozhodnout se podle materiálu, ze kterého je vyrobena. Postele se vyrábějí například ze dřeva smrkového, borovicového, bukového, dubového nebo z lamina.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13764 (magazinpodnikani.cz#2737)


Přidat komentář