Kontaktní čočky pro Vaše oči

Kontaktní čočky jsou řešením korekce očních vad pro všechny, kterým vadí nošení brýlí, ale operativní nápravu odmítají. Současné moderní materiály zaručují maximální pohodlí i výbornou snášenlivost.

Oči, o kterých se říká, že jsou zrcadlem do duše, nám umožňují přijímat až 90% všech informací z okolního světa. Pouze však jen 4 lidi z 10 mají zrak úplně v pořádku. Ostatní se musí spoléhat na moderní metody korekce očních vad - korekce brýlovými čočkami, kontaktními čočkami či operačním řešením - laserovými zákroky, které mohou určité vady zcela odstranit.

Oční vady - krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus

Nejběžnější oční vadou je krátkozrakost (myopie)**, dalekozrakost** (hypermetropie) a astigmatismus.** ** Další oční vadou je barvoslepost (tuto poruchu vnímání barev nelze léčit) - může být buď částečná (daltonismus), při níž oko nerozlišuje červenou a zelenou barvu, vidí odstíny šedé (méně častější je nerozlišování modré a žluté) nebo úplná barvoslepost, při níž vidí člověk svět v bílém, černém a v šedých odstínech;** zelený zákal** (glaukom) - neostré vidění způsobuje bolestivý tlak očního moku; šedý zákal (katarakta)** -** při této vadě dojde k zakalení čočky, což způsobí, že člověk vidí, jako by se díval přes pomalu zamrzající okno.

Podle amerických psychologů** oční vady** úzce souvisejí s psychikou. Lidé krátkozrací bývají spíše introverti, osoby dalekozraké jsou naopak převážně extroverti.

Korekce očních vad pomocí kontaktních čoček

Jako první se problematikou korekce očních vad pomocí kontaktních čoček už roku 1508 zabýval Leonardo da Vinci. Roku 1887 německý foukač skla z Wiesbadenu F. E. Müller začal vyrábět čočky určené k přikládání na oko. Použití skla však nebylo zcela ideální. Až roku 1953 český vědec Otto Wichterle připravil gel (materiál dostal označení Hema), který pohlcoval až 40% vody, byl průhledný a měl vhodné mechanické vlastnosti. Během několika let se měkké, hydrofilní čočky rozšířily do celého světa.

Kontaktní čočky mohou být dioptrické i zcela bez dioptrií a všechny poskytují základní ochranu před UV zářením. Nekryjí však celý povrch oka, pouze rohovku a proto nemohou sloužit jako náhrada ochranných pomůcek ani slunečních brýlí s UV filtrem.

Vady, které lze upravovat pomocí kontaktních čoček

Pomocí kontaktních čoček lze upravovat většinu refrakčních vad oka. Mezi tyto vady patří krátkozrakost (myopie) - při této vadě se světelné paprsky sbíhají před místem nejostřejšího vidění a na sítnici dopadá rozostřený, zamlžený obraz; dalekozrakost (hypermetropie) - světelné paprsky se sbíhají až za místem nejostřejšího vidění a na sítnici opět dopadá jen rozostřený a zamlžený obraz. Hodnoty těchto vad se měří v dioptriích a každé oko může mít různou hodnotu vady. K dalším očním vadám, které lze upravit pomocí** kontaktních čoček** patří astigmatismus - při této oční vadě nemá rohovka pravidelný polokulovitý tvar, je v některých osách zploštělá nebo více zakřivená a část světelných paprsků se tak sbíhá mimo místo nejostřejšího vidění a na sítnici dopadá rozostřený, zamlžený a deformovaný obraz.

Speciální multifokální (víceohniskové) kontaktní čočky, které v sobě spojují dvě hlavní korekce - jednu na dálku a druhou na čtení - dokážou korigovat i presbyopii (vetchozrakost - dalekozrakost ve starším věku, kdy začínáme potřebovat "brýle na čtení"). Pozvolný přechod mezi těmito korekcemi přináší velmi přirozený pohled i na všechny střední vzdálenosti (počítač, kuchyňská linka).** **

Základní rozdělení kontaktních čoček

Kontaktní čočky se rozdělují podle:

  • Podle doby nošení(doba** ** po kterou je lze bezpečně používat) - čočky se nosí nepřetržitě určitý časový úsek.** **
  • Podle periody výměny(na noc se vyndávají a po daném časovém úseku se vyhazují ) jsou určené těm, kteří nechtějí nosit kontaktní čočky stále, ale chtějí je využít například na sport nebo různé společenské příležitosti. Mohou být např.** jednodenní** neboli jednorázové, které přinášejí největší pohodlí a minimum rizik, jsou tedy vhodné i pro alergiky (oči jsou díky alergiím hypersenzitivní a přecitlivělé, jednodenní nošení minimalizuje možnost usazení pylu a jiných depozit), čtrnáctidenní a** měsíční kontaktní čočky** jsou vhodné pro každodenní nošení např. do zaměstnání a především pro ty, kteří je chtějí nosit častěji než brýle. Do této skupiny patří ještě kontaktní čočky** tříměsíční** a roční, které však z důvodů vyššího rizika komplikací postupně z trhu mizí. Speciální kontaktní čočky pro prodloužené nošení (ve dne i v noci) jsou velmi propustné pro kyslík a díky této vlastnosti jen minimálně zatěžují rohovku případným kyslíkovým dluhem.** **
  • Podle typu korekce - dělení kontaktních čoček dle charakteru oční vady.** **
  • Podle použitého materiálu - kontaktní čočky mohou být měkké(hydrogelové či inovovanější silikon-hydrogelové) a tuhé, tzv. plynopropustné kontaktní čočky (RGP).** **
  • Podle zbarvení - pokud toužíte po jiné barvě očí můžete si vybírat z** ** nepřeberného množství barevných kontaktních čoček umožňujících zvýraznění, ozvláštnění a zkrášlení vizáže svého nositele. Volit můžete podle intenzity zabarvení kontaktní čočky** tónovací -** pouze dobarvují nebo zvýrazňují přirozenou barvu očí, krycí - dokážou úplně změnit původní barvu očí nebo takzvané crazy - veselé kontaktní čočky s různými obrázky nebo ornamenty - např. "kočičí oči", zorničky ve tvaru spirály atd.** **

Kontraindikace omezující nošení kontaktních čoček

Nejčastější kontraindikací je porucha ve tvorbě nebo kvalitě slzného filmu. Další kontraindikací mohou být akutní záněty, úrazy oka, uzávěry slzných cest, syndrom suchého oka, používání očních léků. Kontaktní čočky se neaplikují také při patologickém stavu oka, který snižuje vidění (např. změna průhlednosti rohovky, čočky nebo sklivce), při vysokém stupni astigmatismu, při šilhání a při alergické reakci. Absolutní kontraindikací jsou akutní i chronické bakteriální, virové nebo plísňové infekce oka a některé dystrofie rohovky.

První aplikaci kontaktních čoček je nezbytně nutné podstoupit ve specializovaných optikách nebo očních ordinacích.

Péče o kontaktní čočky

Proteinové (bílkovinné) a lipidové (tukové) usazeniny, které se volně vážou na povrch kontaktních čoček mohou vyvolat mechanické dráždění oka nebo alergické a zánětlivé reakce a způsobit tak nepříjemné komplikace. Tyto usazeniny jsou převážně produktem slzných žláz, dále to jsou nečistoty v ovzduší a zbytky kosmetiky.

Jak bychom tedy měli správně o kontaktní čočky pečovat? Po každém vyjmutí z oka kontaktní čočku nejprve opatrně očistíme mechanicky. Takto odstraníme až 95% hrubých usazenin. Poté následuje oplachování víceúčelovým nebo fyziologickým roztokem a dezinfekce v pouzdře s čerstvě připraveným roztokem. Doba působení - minimálně 4 hodiny, je závislá na typu použitého roztoku. Dezinfekce ničí bakterie, plísně a viry, zamezuje tak vzniku infekcí a zajišťuje čistotu kontaktních čoček po celou dobu uložení.

Dobře zvolené kontaktní čočky vám poskytnou potřebný komfort a volnost. Nošení kontaktních čoček má jen málo omezení, a je tedy ideální variantou pro všechny věkové kategorie. Kontaktní čočky však nenosí jen ženy, které mají pocit, že je brýle hyzdí, ale též mnohý aktivní sportovec.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12873 (magazinpodnikani.cz#462)


Přidat komentář