Inhalátor a jeho výběr

Chcete si doma dopřát léčivé účinky aromaterapie? Sužuje Vás rýma, bolest hlavy, astma, či nejrůznější alergie? Vyzkoušejte výhody inhalátoru. Již se nemusíte sklánět nad hrncem s horkou vodou a být přikrytí ručníkem, tak jako dříve.

Také jste se uchylovali při léčbě rýmy, bolesti hlavy, k inhalaci nad hrncem napuštěným velmi horkou vodou, do které jste přidali nejrůznější bylinky, například heřmánek a přikryli si hlavu ručníkem? Tento způsob inhalace byl velmi využívaný. Takto se však již „trápit“ rozhodně nemusíme. Díky moderním inhalátorům odpadá ohřívání kvanta vody a nepohodlný způsob inhalace, v podstatě napařování celé hlavy, kdy jste si sice pročistili dýchacích cesty, ovšem Váš obličej a vlasy byly celé mokré, upocené ze stoupající páry. Navíc inhalátory zaručují hygienický způsob léčení.

Inhalace jako léčebná metoda

Inhalace patří mezi způsob léčení, který nijak neuškodí našemu zdraví, právě naopak. Jedná se o velmi šetrné ošetření horních a dolních cest dýchacích, ať už při nachlazení a lehkých onemocněních dýchacích cest.

K čemu slouží inhalátor

Inhalátor využijete pro zvlhčování horních a dolních cest dýchacích, dále inhalaci lékových forem.** Inhalátor** je vhodný například pro léčení astmatu, chronické bronchitidy, je vhodný pro inhalaci vincentky.

Inhalátor je určený pro aerosolovou léčbu.

Inhalátor významně pomáhá snížit frekvenci záchvatů, především bronchiálního astmatu, při chronických onemocněních dýchacích cest, jako prevence proti případným katarům dýchacích cest, při senné rýmě, respiračních obtížích, nejrůznějších alergických projevech v oblasti dýchacích cest aj.

Užívání léků prostřednictvím inhalátoru

Jedinečná aerosolová terapie inhalátoru Vám umožní aplikaci léčiv přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí. Oproti celkového podávání léčiv ústy, jenž ovlivňují celý náš organismus, umožní inhalace využití léčebného efektu pouze v dýchacích cestách, tj. jen tam, kde je výlučně zapotřebí.

Princip inhalátoru

Inhalátor vytváří při provozu jemnou vodní mlhu – aerosol, který se dostane hluboko do plic pacienta. Některé inhalátory můžete používat s maskou i náustkem.

Abyste při inhalační terapii mohli docílit optimálních výsledků, používejte výhradně části, které jsou určené pro určitý druh, typ inhalátoru.

Typy inhalátorů

 • Vestavěný inhalátor
 • Mobilní inhalátor

Mobilní inhalátory

Tento typ inhalátorů můžete s sebou brát prakticky kamkoli, na výlety, dovolenou, služební cesty aj.

Druhy inhalátorů

 • Ultrazvukový inhalátor
 • Kompresorový inhalátor
 • Suchý inhalátor – solná dýmka

Vybavení inhalátoru

Při nákupu inhalátoru, je součástí jeho balení (liší se dle typu inhalátoru):

 • Maska PVC pro děti
 • Maska PVC pro dospělé
 • Nebulizační set
 • Inhalační hadička
 • Nosní inhalační nástavec
 • Schránka na uložení příslušenství
 • Držák rozprašovače
 • Náhradní vzduchové filtry

Na co se zaměřit při nákupu inhalátoru

 • Druh inhalátoru
 • Hlučnost inhalátoru
 • Nebulizační výkon
 • Pracovní frekvence inhalátoru
 • Způsob čištění inhalátoru
 • Výrobce
 • Cena

V čem se liší jednotlivé inhalátory ultrazvukové a kompresorové

 • Způsob nebulizace – ultrazvuk; kompresor
 • Nebulizační výkon
 • Objem nádoby na medikamenty v ml
 • Zbytkové množství medikamentu v ml
 • Velikost produkovaných částic
 • Příkon
 • Napájení
 • Hlučnost v dB
 • Možnost připojení síťového zdroje
 • Hmotnost inhalátoru
 • Rozměry inhalátoru

Jak zacházet s inhalátorem

Mlhový rozprašovač je vhodné, aby používala jen jedna osoba, v případě, že budete využívat jen jeden náustek a neuděláte-li před dalším použitím potřebnou dezinfekci. Každý člen v rodině by si měl pořídit svůj vlastní inhalátor. Také z důvodů opotřebování je vhodné si pořídit nový rozprašovač zhruba jednou za rok. Vzhledem k finanční částce se nejedná o takovou zátěž v rodinném rozpočtu, a to v porovnání s tím, kdy byste museli vynaložit prostředky na léčiva, či museli zůstat doma v pracovní neschopnosti. Mlhový rozprašovač by neměl být používaný jedinci, kteří mají zvýšené riziko náchylnosti k nejrůznějším infekcím.

Budete-li** inhalátor** pravidelně používat, zhruba za jeden rok od jeho používání, je zapotřebí vyměnit vzduchový filtr, případně i dříve, zaznamenáte-li viditelné znečištění.

Během používání inhalátoru, se ho nedotýkejte mokrýma rukama.

Máte-li inhalátor zapnutý, rozhodně ho nijak nezakrývejte, ať už ručníkem, dekou apod.

Inhalace s využitím náustku a obličejové masky

Použijete-li při** inhalaci** náustek, efektivně ošetříte dolní cesty dýchací, protože přitom dochází k minimálním ztrátám léčiv z úst do plic.

Ten, kdo nemůže vdechovat aerosol ústy přímo z náustku, používá obličejovou masku. Jedná se především o děti a tělesně postižené osoby.

Jak naplnit rozprašovač inhalačním roztokem

Příslušnou nádobku naplňte léčebným roztokem nebo aroma olejíčkem. Dodržte maximální množství náplně konkrétní nádobky. V případě, že byste náhodou nádobku přeplnili, inhalační roztok by mohlo z rozprašovače odkapávat. Řešení je nasnadě – vylijte roztok z nádobky a vyčistěte rozprašovač. Následně po vyčištění můžete opětovně naplnit nádobku rozprašovače příslušným roztokem.

Jak správně inhalovat za pomocí náustku

Po přípravě inhalátoru k inhalaci se rovně posaďte na židli a zároveň se uvolněte. Poté zapněte inhalátor. Rozprašovač inhalátoru nyní začne vytvářet jemnou viditelnou aerosolovou mlhu. To je ta chvíle, kdy si vložíte náustek mezi zuby a sevřete jej rty (nebo nasadíte obličejovou masku).

Ústy se rovnoměrně a klidně nadechnete a po několika sekundách uvolněně a v klidu vydechnete nosem. Takto budete postupovat opakovaně. To, jak dlouho inhalovat, závisí především na množství náplně v inhalační nádobce s léčivem a také na intenzitě Vašeho dýchání.

Poznáte, kdy je čas skončit s** inhalací**, a to, jakmile přestane rozprašovač vyvíjet aerosol.

Po skončení inhalace vypnete inhalátor a odpojíte zástrčku síťového kabelu inhalátoru ze síťové zásuvky.

Jak správně inhalovat za pomocí obličejové masky

Po přípravě inhalátoru k inhalaci se rovně posaďte na židli a uvolněte se. Poté zapněte inhalátor. Jakmile se začne vytvářet jemná viditelná aerosolová mlha, nasaďte si masku na obličej, a to tak, aby těsně zakryla Vaše ústa i nos. Stejně, jako ve výše uvedeném příkladu, klidně, rovnoměrně se nadechněte nosem, případně ústy u ošetření dolních cest dýchacích a po několika sekundách poté vydechněte ústy, nebo nosem při ošetření dolních cest dýchacích. Takto budete postupovat opakovaně. To, jak dlouho inhalovat, závisí především na množství náplně v inhalační nádobce s léčivem a také na intenzitě Vašeho dýchání.

Poznáte, kdy je čas skončit s inhalací, a to, jakmile přestane rozprašovač vyvíjet aerosol.

Po skončení inhalace vypnete inhalátor a odpojíte zástrčku síťového kabelu inhalátoru ze síťové zásuvky.

Péče o inhalátor

Pamatujte, že před každým čištěním inhalátoru, ho nejprve odpojte z elektriky, tj. vytáhněte zástrčku síťového kabelu ze síťové zásuvky.

Mlhový rozprašovač odpojte od vzduchové hadičky. Prověřte, jestli po skončení inhalace, ve vzduchové hadičce, se nesrazila vodní pára. V případě, že ano, zapněte na několik málo minut kompresor s připojenou vzduchovou hadičkou, a to bez připojeného rozprašovače, a to proto, abyste odstranili ze vzduchové hadičky vlhkost.

Budete-li čistit vzduchovou hadičku, nepoužívejte žádnou vodu, či jiné kapaliny, nebo čistící, dezinfekční prostředky. Zaznamenáte-li příliš silné znečištění hadičky, proveďte spíše její výměnu.

Vzduchový filtr je zapotřebí jednou za čas, zhruba jednou za rok, vyměnit.

Rozprašovač můžete čistit vodou z vodovodu, nebo za použití myčky na nádobí. Dezinfekci poté horkou párou nebo vyvařením ve vroucí vodě. Po každém vyčištění nechte inhalátor důkladně vyschnout, protože vlhkost může způsobit zvýšené riziko případného rozmnožování choroboplodných zárodků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12673 (magazinpodnikani.cz#144)


Přidat komentář