Domácí lékař

Bylinky mají široké využití nejen v kuchyni, ale také v kosmetice a lékařství. Mocná síla bylin je tím nejlepším domácím lékařem. Bylinky dokáží pomoci od nejrůznějších zdravotních potíží a navíc nezatíží organismus.

Většina** bylinek**, které můžeme pěstovat na zahrádce nebo nasbírat ve volné  přírodě má léčivé schopnosti. Bylinky blahodárně působí nejen zevnitř, ale také zvenku. Bylinky se přidávají do kosmetiky, jsou ideální volbou pro gastronomii a z některých se dají připravit lahodné čaje.

V dnešní době se stále více setkáváme s uměním, které znaly především naše prababičky. Mocná a především léčivá síla bylinek má příznivé účinky nejen pro tělo, ale také pro naši mysl.

V současné době se bylinky používají především jako doplněk stravy nebo jako prevence. Užívají se vnitřně i vně, používají se jako léčivo i jako kosmetický prostředek. Bylinky se také dělí dle způsobu využití, některé mohou sloužit jako vynikající koření, jiné jako přísada pro směs na čaj či jako samostatně léčivé bylinky.

Použití bylinek aneb domácí lékař

Domácí lékař, tak je nejčastěji označováno samoléčitelství, zpravidla za pomoci bylinek. Léčivé bylinky můžeme použít nejen k výrobě léků, ale také rozmanitých mastiček, které naleznou uplatnění na všechny neduhy. V hojné míře se bylinky používají k přípravě lahodných i méně lahodných čajů, jako přísada do koupele nebo k výrobě ochucených olejů.

Bylinky se cení především pro svoje vysoké léčivé účinky, ovšem v tomto případě je nutné umět bylinky správně používat. Pokud se však s bylinkami naučíme pracovat, budeme sami sobě tím nejlepším lékařem.

Bylinky jako dekorace nebo jako aromaterapie

Bylinky také mohou sloužit jako nádherná dekorace domu, bytu či chalupy. Obzvláště nádherně působí svazek sušených bylinek, nebo sypaný květ levandule v šatníku.

Často se bylinky používají jako** směsi do pot pourri**, které jsou základem aromaterapie neboli léčitelství pomocí nejrůznějších vůní. Říká se, že každá bylinka působí na člověka jiným způsobem, obzvláště toto pořekadlo platí pro vnímání aroma.

Co si z bylinek můžeme připravit?

bylinek si můžeme připravit řadů kosmetických i léčivých prostředků, ať už v tuhé nebo tekuté podobě.

V tekuté podobě jsou oblíbené zejména čaje a tinktury. Bylinkové čaje je však nutné pravidelně a dlouhodobě podávat, tak jedině získávají svoji léčivou moc. K oslazení bylinného čaje je nutné používat především med, který je sám o sobě mocným léčivým prostředkem.

Správná výroba bylinkového čaje

Příprava vaření bylinného čaje má svoje rituály, důležitá je především síla odvaru. Bylinky bychom měli louhovat zhruba 15 – 20 minut, poté slijeme a podáváme.

Postup výroby bylinkové tinktury

Velmi oblíbeným bylinkovým výrobkem jsou nejrůznější tinktury, které se připravují vylouhováním bylinky za pomoci vysokoprocentního etylalkoholu. Kvalitnější tinktury získáme tehdy, když použijeme bylinku čerstvou, pokud nemáme, použijeme sušenou. Byliny necháme macerovat zhruba týden, v temnu a chladu. Poté přefiltrujeme, nejlépe přes gázu, před použitím ještě ředíme vodou.

Bylinky, které nám rostou na zahradě

Petržel je nejen výborným kořením a zeleninou, ale také mocným doktorem. Nejenže nám poskytuje tolik potřebné vitamíny, ale také podporuje léčbu amnézie, choroby ledvin a močových cest, snižuje otoky nohou, revmatismus, dnu a obezitu. Je prospěšná i diabetikům, tlumí menstruační bolesti, ovšem na druhou stranu se nedoporučuje kojícím ženám, jelikož dokáže zcela zastavit vylučování mléka.

Příprava čaje z petrželové natě

Čerstvou petrželovou nať zalijeme vařivou vodou, necháme 10 minut zakryté louhovat. Během dne je nutno vypít zhruba 5 šálků, po dobu nejméně jednoho měsíce.

Oblíbené druhy bylinek a jejich účinky

Vyjmenujeme vám několik běžných a účinných druhů bylinek.

Květ lípy proti nachlazení a chřipce

Květ lípy je účinný potopudný prostředek, který působí současně protizánětlivě, utišuje křeče, snižuje dráždivost ke kašli a rozpouští hleny. Nejčastěji se používá jako léčivo při nachlazení, zejména při rýmě, kašli, zánětech průdušek, chřipce nebo angíně.

Velmi dobře chutná v podobě čaje, tudíž není divu, že se velmi často popíjí „jen tak“, tedy nikoli jako léčivo, ale jako chutný mok. Lipový čaj nejen dobře chutná, ale také nádherně voní, obzvláště potom, když do čaje přidáme dvě lžičky lipového medu.

Lipový květ má využití i v kosmetice, jeho extrakty se přidávají do výrobků pro ošetření vlasů a dutiny ústní. Na trhu můžeme sehnat šampon s přídavkem extraktu lipového květu, ovšem ten pravý a velmi účinný lipový přeliv si můžeme udělat doma sami.

Lipový čaj a jeho příprava

Jednu kávovou lžičku lipového květu přelijeme vroucí vodou, pijeme cca 3 x denně, s medem či citrónovou šťávou.

Levandule do koupelí a k inhalaci

Levanduli můžeme používat k vnějšímu i vnitřnímu užití. Používá se do kosmetických přípravků, do aroma olejíčků, koupelí, jako inhalátor nebo k zevnímu podání.

Odvar z levandule k inhalaci

Odvar z levandule se používá velmi často při inhalaci, a to nejlépe klasickým, staročeským způsobem: nad hrnec s horkou vodou. Do horké vody vlijeme odvar z levandulových květů (velmi dobře postačí sušený květ levandule), silnější vývar, kdy na 0,5 litru vody použijeme cca 25 – 30 gramů levandule. Inhalace aromatické byliny urychluje léčbu civilizačních onemocněních – chřipky, angíny či bronchitidy.

Levandulová koupel

Koupel v levandulové vodě patří k velmi luxusním koupelím, které příznivě působí nejen na pokožku těla, ale i mysl. Zároveň zlepšuje krevní oběh, oživuje organismus, působí jako účinný uklidňující prostředek. Po 20 minutové koupeli se člověk dokáže očistit od deprese, nespavosti, bolestem hlavy či lehké migrény, nervové vyčerpanosti a pocitu psychického napětí. Levandulové koupele jsou vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti, a to od narození.

Levandulová koupel také blahodárně působí na pokožku těla, dokáže vyléčit některé druhy ekzémů a zjemnit ztvrdlou kůži. Rozjasní pokožku těla a dodá jí sametový vzhled.

Vnitřní užití – levandulový čaj

Čaj z levandule má svoji charakteristickou chuť i vůni, pro někoho může být dosti navoněný a výrazně aromatický. Jeho léčivé účinky jsou však nezpochybnitelné, pozitivně působí proti nervové slabosti, bolestem hlavy, stresu, hysteriím, přecitlivělosti, třesu končetin (rukou i nohou), slabějších i středně silným migrénám. Čaj z levandule je také velmi dobrý pomocník v boji proti astmatu nebo žaludečním kolikám, pomáhá při nadýmání, při žaludečním kataru, při závratích, dokonce povzbuzuje slinivku břišní k vyšší tvorbě enzymů.

Nálev: doporučené dávkování

Příprava levandulového čaje: 2 čajové lžičky květů přelijeme ¼ litru vroucí vody a necháme zhruba 15 minut luhovat. Levandulový čaj se pije téměř vychlazený, po mírných doušcích.

Levandulové kloktadlo

Další využití nachází levandule v podobě velmi příjemného kloktadla, a to v podobě silného odvaru. V dutině ústní léčí drobnější vřídky, záněty, afty nebo mírné bolesti krku.

Obklady z levandule

Velmi příznivě také působí levandulové obklady, kterými se např. léčí nebo zmírňují bolesti vyvrknutého kotníku, popř. doléčení zlomenin.

Vlasový přeliv z levandule

Pokud vás trápí lupy nebo vypadávání vlasů, není nic snazšího než si několikrát týdně připravit přeliv z levandule. Středně silným levandulovým výluhem si po běžném umytí přelijeme vlasy – již neoplachujeme. Po přelití je nutné zhruba 3 minuty důkladně promasírovat pokožku hlavy, aby se levandulová voda vstřebala do pokožky.

Měsíček lékařský

Léčivou částí byliny, měsíčku lékařského, jsou okvětní jazýčky nebo celý květ, tedy včetně kalichu. Ve květu měsíčku jsou obsaženy velmi cenné látky, které disponují zdravotně prospěšnými látkami. K nejhlavnějším léčivým látkám patří: éterické oleje, organická barviva, tuky, vosky, organické kyseliny, hořčina, kalandén, vitamín C, saponiny, kyselina salicylová a slizy.

Vnitřní užití měsíčku lékařského

Vnitřní užití měsíčku lékařského pomáhá zlepšovat funkci jater a žlučníku, působí proti různým typům křečí, dokáže regulovat trávení, zmírňuje menstruační bolesti a také upravuje menstruační cyklus. Pravidelným užíváním docílíme zlepšení krevního oběhu a srdeční činnost, předejdeme vředovým onemocněním žaludku a eliminujeme záněty trávícího traktu.

Čaj z měsíčku lékařského

Čaj z měsíčku lékařského je účinný především u zánětlivých stavů, reguluje menstruaci a napomáhá uzdravení gynekologických onemocnění. Příznivě působí při špatném zažívání, také je výborným preventivním pomocníkem při rakovinotvorných onemocnění. Pravidelným užíváním čaje z měsíčku lékařského dokážeme odstranit poruchy krevního oběhu, pročistit játra a krev, upravit činnost srdečního svalu.

Čaj z měsíčku lékařského je vhodný především v zimním období, neboť dokáže ochránit náš organismus před chřipkami a nachlazením.

Vnější užití měsíčku lékařského

Vnější (zevní) užití je rozmanitého charakteru, slouží především k hojení nejrůznějších kožních onemocnění. Vhodný je k léčbě ekzémů, různých hnisavých ran, špatně se hojících ran,  dokáže hubit plísně a bakterie.

Středně silným odvarem (vlažným odvarem) z měsíčku lékařského si můžeme vymývat oči. Tímto procesem si zlepšujeme ostrost zraku, ulevíme unaveným očím, eliminujeme bolest. Pravidelné vymývání očí nebo provedení očního obkladu by měli používat zejména ti, jenž se každodenně dívají do monitoru počítače.

Mast i odvary z měsíčku lékařského jsou významným pomocníkem při léčby lupénky, účinné také pomáhá měsíčková koupel. Pro krásnou a hladkou pokožku mají nevyčíslitelnou hodnotu měsíčkové koupele s přídavkem mořské soli.

Růže jako bylina

Růže je přezdívaná královnou květin, ovšem kromě krásné podívané nám nabízí i léčivé účinky, které můžeme využít.

Růžový čaj

Lahodný růžový čaj připravíme velmi snadno a během několika mála vteřin. Sušené okvětní lístky přelijeme horkou (ne vroucí vodou) a luhujeme cca 15 minut. Čaj výborně chutná ochucený medem, labužníci ocení příměs meduňky, třezalky, skořice nebo sušených šípků.

Pravidelné pití růžového čaje poctivině působí při astmatu, chřipce, nachlazení, rýmě nebo jiným civilizačním chorobám. Látky obsažené v růži napomáhají zastavovat průjem, nadměrně silnou menstruaci, působí při nespavosti a zlepšují potíže trávicího ústrojí. Dále zlepšuje činnost jater, sleziny, svalů, srdce, střev a žaludku, pravidelné užívání čaje udržuje správnou hladinu cholesterolu. Vnější požití čaje dokáže eliminovat riziko vzniku ledvinových kamenů, revmatu, alergií nebo aterosklerózy. Zevně se projevuje v ochranném a regeneračním vlivu na pokožku.

Růžový sirup jako lahodná medicína

Růže nejen krásně vypadá, ale také chutná a výborně léčí. Lahodný sirup připravíme z růžových okvětních lístků, které přelijeme vroucí vodou (2 hrstí růže na ½ litru vody). Necháme 24 hodin louhovat, poté přecedíme, povaříme a smícháme se stejným obsahem kvalitního medu. Sirup přelijeme do skleněných lahví a necháme v chladu. Denně bychom měli preventivně užívat 2 lžíce sirupu, který můžeme zředit vodu.

Růže pro krásnou pleť

Čistící pleťová voda z růže dokáže zlepšit krevní oběh pleti, čímž přispívá k výživě a zároveň v boji proti předčasnému stárnutí. Hojí kožní záněty a je perfektním prostředkem v boji proti akné a dalších kožních problémech.

Čistící emulzi připravíme následovně: růžové plátky (sušené) naložíme do kvalitního (za studena lisovaného) oleje. Můžeme použít mandlový, olivový, slunečnicový nebo sezamový. Čistící emulzi požíváme nejdříve za 24 hodin po naložení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12764 (magazinpodnikani.cz#278)


Přidat komentář