Výhodný nákup knih a e-knih online

Podíl na prodeji knih online každoročně stoupá a předpokládá se, že se bude v blízké budoucnosti i nadále zvyšovat. Široký výběr obchodů, rychlost a jednoduchost nákupu. Podívejme se tedy podrobněji, jaké výhody nákup knih on-line přináší.

Návštěva virtuálního knihkupectví

Na trhu snad již nenajdeme knihkupectví, který by nenabízelo nákup knih on-line ke svému prodeji v kamenném obchodě a tento trend se nadále zvyšuje. Proč? Prodej knih on-line je totiž výhodný pro obě strany. Zákazník, který z jakéhokoliv důvodu nezavítá do kamenné prodejny osobně, navštíví obchod virtuálně pomocí internetu. A teprve tehdy opravdu ocení všechny nabízené výhody.

Nakupování knih on-line

Podívejme se tedy podrobněji na výčet výhod, které tento způsob nákupu přináší.

 • Větší výběr knih - v nabídce, určené pro on-line prodej je daleko širší nabídka. Jsou v ní totiž nabízeny také tituly, které se do kamenné prodejny prostě nevejdou.
 • Nahlédnutí do knihy - před on-line nákupem se zákazník seznámí v klidu s obsahem knihy, dozví se informace o jeho autorovi, je mu nabídnuta alternativa ve vybrané kategorii. Někteří prodejci navíc nabízejí možnost prolistovat část knihy nebo nahlédnout do ukázkové kapitoly.
 • Recenze knihy - zákazník má možnost přečíst si na knihu recenzi nebo hodnocení ostatních čtenářů, tím získá ještě před nákupem o knize veškeré informace.
 • Nákup s předstihem - při objednání on-line může zákazník získat knihu dříve než se objeví na pultech knihkupectví.
 • Nižší ceny - knihy, nakupované on-line, zákazník získá mnohem levněji díky nižším nákladům na provoz takového obchodu.
 • Nákup přímo u vydavatele - mnohá nakladatelství nabízejí vlastní prodej knih on-line, zde může zákazník nakoupit ještě levněji.
 • Akční nabídky - velmi často zákazník nalezne u obchodníka při nákupu výrazné slevy, které v kamenném obchodě běžně nenabízí.
 • Slevy pro učitele a studenty - mnohá on-line knihkupectví nabízejí slevy pro učitele a studenty, kteří vlastní ISIC/ITIC kartu. Tímto způsobem mohou získat slevu až desítky procent z běžné ceny.
 • Výhoda registrace - registrovaný zákazník může získávat za svoji věrnost u obchodníka další slevy. Pokud si to přeje, může být informován o novinkách na trhu.
 • Rychlé doručení - zákazník si může zvolit způsob dodání, který mu vyhovuje. Velmi často je dodací lhůta následující pracovní den.
 • Poštovné zdarma - prodejce v některých případech nabízí také možnost dodání knih zdarma. Při nákupu nad určitou hranici pak zákazník neplatí poštovné.
 • Úspora času - velkým přínosem je velká úspora času. Zákazník není nucen obíhat množství prodejen a dlouze hledat požadovaný titul. Nabídka při nákupu on-line je mnohem přehlednější a nabízí vyšší komfort.

Elektronická kniha je oblíbená

Přiznejme si, že svět elektroniky nás v dnešní době obklopuje na každém kroku a vývoj tohoto odvětví jde kupředu mílovými kroky. Bylo tedy jen otázkou času, kdy tento obor zasáhne také oblast tiskovin a jejich on-line prodej. Lidé byli ještě donedávna v tomto směru poněkud konzervativní a knihy nakupovali v podstatě pouze v tištěné podobě. Ale v poslední době se karta obrátila a obliba knih v elektronické podobě neustále roste. Podívejme se tedy spolu trochu podrobněji na současnou situaci nákupu on-line elektronických knih na trhu.

Co je e-kniha, e-book?

Klasickou knihu, vydanou v papírové podobě známe bezesporu všichni. Elektronická kniha (nazýváme je také e-kniha nebo e-book) je vlastně soubor, uložený na paměťovém mediu. Podívejme se, jaké výhody toto řešení přináší:

 • Úspora místa - na běžné paměťové medium se vejdou tisíce knih.
 • E-kniha vždy u sebe - e-knihu můžeme mít na cestách neustále u sebe, uloženou na malém paměťovém mediu.
 • Velmi rychlý nákup - stažení knihy on-line v řádu sekund či minut.
 • Vždy aktuální informace - aktuální informace o vydaném titulu.
 • Zpravodajství on-line - snadno dostupné aktuální zpravodajství z celého světa (on-line deníky, časopisy).
 • Lépe využitý čas - například četba při cestě do zaměstnání veřejnou dopravou.
 • Výborná čitelnost - dnešní technologie umožňují výbornou čitelnost i na přímém slunci.
 • Oči bez únavy - moderní displeje dovolují i dlouhodobé čtení bez únavy očí.
 • Ochrana životního prostředí - není třeba těžit dřevo, nutné k výrobě papíru

Na jakém zařízení e-knihy číst?

K přečtení elektronické knihy potřebujeme takzvanou čtečku. To je elektronické zařízení, které dokáže zobrazit uložený obsah e-knihy. Toto zařízení může mít několik podob:

 • čtečka knih - zařízení, které je určeno přímo pro zobrazení obsahu e-knihy.
 • iPad - také na tomto oblíbeném zařízení lze e-knihy číst.
 • mobilní telefon - vybrané mobilní telefony jsou pro čtení e-knih přizpůsobeny.
 • další zařízení - netbook, smartbooku či doposud klasický tablet.

Jaké jsou ve čtečkách rozdíly?

Pokud se podíváme na jednotlivé čtečky blíž, můžeme v jejich vybavení nalézt obrovské rozdíly. Základním typem jsou jednoduché jednoúčelové čtečky knih až po čtečky s velmi rychlým procesorem a použitým operačním systémem. Dnešní technologie navíc umožňují použít velmi kvalitní dotykové displeje, které výrazně zvyšují uživatelský komfort. Výběr je bohatý a nakonec vždy záleží na uživateli, co od čtečky očekává a jaká mu bude vyhovovat.

Jak si čtečku vybrat?

Běžně dostupné čtečky nalezneme v stále širší síti odborných prodejců na našem území, kteří nabízejí již mnoho modelů. V zahraničí je sice nabídka ještě širší, pozor bychom si ale měli dát při jejich nákupu zejména proto, že nemusejí nabízet plnou podporu češtiny. Čtečku vybíráme samozřejmě také s ohledem na velikost displeje, jehož úhlopříčka se pohybuje přibližně od 5" směrem nahoru. Displej může být podsvícený nebo nasvícen lampičkou, zařízení může obsahovat modem pro připojení k internetu apod. Dalším kritériem pro výběr čtečky je formát, který je schopna rozeznat. Těch je několik, ale nejpoužívanější jsou dva: PDF for Digital Editions a** ePub for Digital Editions.** Tyto formáty jsou vhodné pro jakoukoliv čtečku.** **

Vlastnosti dobré elektronické čtečky

Hlavním úkolem není rychlé vykreslování obrazu, jako u běžného monitoru, ale umožnit svému uživateli s minimální spotřebou prohlížet po dlouhou dobu zobrazenou statickou stránku. Čtečky totiž dokážou spotřebovat elektrickou energii pouze v situaci, kdy se změní obraz na displeji. Ten pak zůstane zobrazen ve stávající podobě, dokud není přepsán novou stránkou.

Zřejmě největší krok v této oblasti vytvořila společnost E Ink, jejíž řešení tzv. elektronického inkoustu naleznete ve čtečkách řady výrobců. Princip je postaven na technologii speciálních tekutých krystalů, které mění svou polohu pouze na elektrický impuls a v této nové poloze zůstávají až do dalšího impulsu.

Co nejnižší hmotnost čtečky

Další požadavek na takové zařízení je co nejnižší možná hmotnost, nízké rozměry a vysoká odolnost. Ideálním řešením je všechny tyto protichůdné požadavky skloubit dohromady a vytvořit tak malé, ale výkonné zařízení s nízkou spotřebou. Mnohé dnešní čtečky již tyto náročné požadavky splňují a jejich uživatelé tak mohou plně využívat výhod elektronických knih.

Kde mohu e-knihu on-line získat

V současné době je e-knih, připravených k nákupu on-line, na výběr nepřeberné množství a každým dnem je nabídka rozšiřována. E-knihu může uživatel stáhnout dokonce zdarma, odhadem asi dva miliony titulů (to se týká e-knih, vydaných zejména v angličtině). Knihy v elektronické podobě můžeme nakoupit stejným způsobem, jako jsme zvyklí nakupovat v e-shopu. Rozdíl oproti nákupu běžné knihy je v rychlosti jejího získání. Nemusíme čekat, až dorazí poštovní zásilka, ale soubor po nákupu stáhneme a během chvilky se můžeme začíst. Na internetu je celá řada odkazů na prodejce, u kterých lze e-knihu nakoupit. Ze zahraniční je to zejména Amazom.com nebo eBooks.com, z českých jmenujme např. Palmknihy.cz.

Čtečky mají budoucnost

S příchodem nových technologií bude stále výhodnější používání čteček. S rostoucím počtem jejich uživatelů bude nadále klesat jejich cena. Problém doposud mohou představovat trochu menší displeje čteček, než které by bylo dobré používat u formátu denního tisku. Ale i tady už zná moderní technologie řešení! Ideální náhradou běžného denního tisku je totiž novinka, panel z tekutých krystalů, takzvaný elektronický papír.Tento výrobek umožňuje svému uživateli panel ohnout, složit podobně, jak je zvyklý používat u svého oblíbeného denního tisku.

Vytlačí v budoucnu e-knihy běžné tiskoviny?

Přestože obliba e-knih každoročně narůstá a výhody této formy jsou nepopiratelné, v dohledné době prodej on-line klasických knih zřejmě nenahradí ani nevytlačí. Určitá skupina lidí bude jistě nadále konzervativní a bude nakupovat papírové knihy ve svém oblíbeném knihkupectví. Už dnes ale nalezneme technicky založenou skupinu čtenářů, zejména mladší generaci. Ti si bez e-knihy, kterou nakoupili on-line a nosí ji uloženou ve svém zařízení neustále sebou, nedovedou jinou podobu ani představit. Teprve budoucnost ukáže, zda zvítězí zvyk nad rychlostí, pohodlím a komfortem, ale již dnes převažují výhody nákupu knih on-line.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12744 (magazinpodnikani.cz#249)


Přidat komentář