Studentské slevy, možnosti a využití

Studenti středních i vysokých škol mají právo využívat, za jistých okolností, studentské slevy. Nabízejí je různí obchodníci, ale také kina, divadla, restaurace či autobusová doprava.

Pokud jste student, v tomto článku se dozvíte zajímavé základní informace a rady, jak a kde ušetřit.

Nákladný studentský život - za co všechno student platí

Studentský život může být poměrně nákladný, a to především dojíždíte-li do školy mimo místo svého bydliště, popřípadě bydlíte na internátu, studentských kolejích, či na privátě. V takovém případě musíte počítat s tím, že měsíčně utratíte mnohem více, než jste byli doposud zvyklí. Budete si muset kupovat nejen jídlo, ale také platit dopravu ze školy domů, popřípadě platit za ubytování. Proto by si žádný student neměl nechat ujít příležitost jak ušetřit, především proto, že těchto příležitostí je opravdu hodně, jak se dozvíte níže.

Mezinárodně uznávaný studentský průkaz ISIC

Pokud chcete využít svého statusu studenta naplno, nezapomínejte na možnosti slev, které různí obchodníci studentům nabízejí a to nejen ve svých kamenných obchodech, ale také při nákupu přes internet v e-shopech. Někteří obchodníci navíc studentům ještě nabízejí věrnostní studentské slevy, jde například o některá knihkupectví, či copy centra. Budete potřebovat skutečnost, že studujete něčím doložit, nejvýhodnější je vyřídit si mezinárodní studentský průkaz ISIC, který Vás sice přijde na částku okolo 200 Kč, výhodou ale je, že pokud vlastníte studentský účet, většina bank Vám alespoň částečně na studentský průkaz přispěje. Některé banky Vám dokonce zaplatí celou částku a pokud využívá Vaše škola kartu ISIC jako identifikační průkaz pro své studenty, většinou Vám ji vyřídí sama a za sníženou cenu, takže se může stát, že na ní nakonec i něco vyděláte. To pokud Vám banka na kartu přispívá v její plné výši! Jelikož je průkaz ISIC** mezinárodně uznávaný**, můžete jeho výhody využívat i v zahraničí, například během letních prázdnin.

Cestovat levněji se žákovským průkazem

Pokud do školy dojíždíte, vyřiďte si tzv. žákovský průkaz, který Vám umožní cestovat levněji z místa bydliště do místa školy a naopak. Žákovský průkaz uznávají jak České dráhy, tak Česká státní autobusová doprava, výše studentské slevy se u nich ovšem liší, proto je lepší zjistit si, který typ dopravy Vás vyjde levněji. Když už jsme u dopravy, jako student máte právo využívat také zlevněné dlouhodobé jízdenky městské dopravy v krajských městech, studium stačí doložit kartou ISIC, popřípadě potvrzením o studiu. Některé linky mezinárodních autobusových dopravců také nabízejí studentům po předložení karty ISIC slevu, stejně jako letecké společnosti.

Jaké slevy mohou studenti využívat?

Pokud vlastníte studentský průkaz ISIC, máte takřka neomezené možnosti k využívání slev a to nejen u nás, ale také v dalších 124 zemích světa, které** ISIC uznávají,** to znamená, že můžete využít až 42 000 různých slev po celém světě a 2 200 různých slev jen v České Republice.

Slevy poskytují například lyžarské areály, fitnesscentra, jazykové školy, letní hudební festivaly, multikina, restaurace, rychlé občerstvení, pizzerie, kavárny, hospody, knihkupectví, některé obchody s oblečením, elektronikou, copy centra, kadeřnictví, ale také například lékárny. Dále můžete ušetřit v kempech, hotelích při nákupu letenek či některých autobusových jízdenek. Někde se setkáte i s akcí 1+1 zdarma.

Po předložení studentského průkazu ISIC také získáte možnost využívat městskou hromadnou dopravu v krajských městech se slevou, jde o Prahu, České Budějovice, Plzeň, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Jihlava, Brno, Olomouc, Ostrava a Zlín.

Studentský účet u banky

Jako student máte také právo využívat zvýhodněných studentských účtů, které nabízí 9 bank v České Republice a navíc Vám tyto banky přispějí i na samotnou ISIC kartu. Některé z nich ještě studentům nabízejí speciální služby a další slevy výhradně pro studenty, kterými se je snaží ve velké konkurenci nalákat. Pokud o studentském účtu uvažujete, je tedy lepší porovnat si jejich nabídky.

Mobilní operátoři a jejich nabídky pro studenty

Na studenty se svou nabídkou myslí i všichni naši mobilní operátoři. Nabízí speciální tarify pro studenty do 26 let, které Vám mohou výrazně pomoci ušetřit na účtu za telefon.

Sleva na dani na studenta

Pokud je v rodině student do 26 let zapsaný v prezenčním studiu na vysoké škole, či student střední školy, mají jeho rodiče právo uplatnit slevu na dani, která se odečítá od celkově vypočítané daně. Lze ji přitom uplatnit při ročním vyúčtování daně z příjmů nebo měsíčně, což probíhá prostřednictvím zaměstnavatele. Skutečnost, že dítě studuje je třeba doložit potvrzením o studiu. Pokud je studentovi více než 18 let, sleva na dani potom činí 6 000 Kč ročně.

Studentská sleva na dani

Pokud si jako student přivyděláváte, máte možnost využívat slevu na dani z příjmů. Stačí Vám k tomu podepsání formuláře Prohlášení k dani (růžový formulář) a bude Vám vypočítána sleva na daň a uplatněna sleva na poplatníka i na studenta. V roce 2010 byla sleva na dani 4020 Kč na rok.

Kde mohu získat ISIC kartu?

Získat ISIC kartu můžete hned několika způsoby. Některé vysoké školy u nás ji již používají jako univerzální identifikační kartu svého studenta, tím studentovi odpadá jakékoliv další vyřizování. Jde o čipový průkaz, který Vám umožní pohybovat se ve škole, stravovat se v menze, či slouží jako průkaz do univerzitních knihoven a studoven. Pokud tuto možnost Vaše škola nenabízí, stačí se dostavit na některé ze 120 výdejních míst v celé České Republice. K vyřízení budete potřebovat fotku, potvrzení o studiu, zaplatit poplatek za vyřízení karty a občanský průkaz. Jedinou podmínku k vydání ISIC karty je prezenční forma studia, na Vašem věku tedy nezáleží, snad kromě spodní věkové hranice, kterou je 15 let. Pokud studujete na víceletém gymnáziu, je věková hranice snížena na 11 let. ISIC kartu si můžete vyřídit i jednoduše přes internet, kdy jednoduše do aplikace nahrajete vyplněnou žádost o vyřízení ISIC karty, svou fotku, naskenujete potvrzení o studiu a uhradíte poplatek za její vyřízení. Pokud Vás zajímá doba platnosti ISIC karty, tak je vždy od začátku akademického roku, popřípadě od 1.9.( v případě studiu na střední škole) do 31.12 následujícího roku.

Využijte studentských slev naplno

Pokud jste student, neváhejte a vyřiďte si mezinárodně uznávanou kartu ISIC, která Vám nabízí největší množství studentských slev. Je sice pravda, že někdy Vám bude stačit předložit pouhé potvrzení o studiu, například při vyřizování slevy na permanentku městské hromadné dopravy v krajských městech, nebo při vstupu do některých muzeí, či galerií, jinde Vám ale potvrzení o studiu stačit nebude. Pokud do školy dojíždíte, nezapomeňte si vyřídit Žákovský průkaz, díky němuž budete moci čerpat slevu na jízdném jak u Českých drah, tak u České státní autobusové dopravy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12722 (magazinpodnikani.cz#212)


Přidat komentář