Zlatnictví - zlato a stříbro

Pokud chcete ženu potěšit, obdarovat ji k narozeninám, svátku, výročí seznámení, výročí svatby, narození dítěte, nebo prostě jen tak, vsaďte na kytici a šperk. Některá žena preferuje stříbro, jiná zlato. Obojím uděláte radost.

Vhodné příležitosti pro darování stříbrného nebo zlatého šperku

Podle konkrétní příležitosti darujte ženě vhodný šperk. Například v případě svátku, Valentýnu apod., můžete volit méně finančně náročný. Na narozeniny, k narození dítěte, výročí, se hodí luxusnější kousek.

Při jakých příležitostech můžete darovat šperk:

 • Narozeniny
 • Svátek
 • Valentýn
 • Vánoce
 • Výročí – seznámení, svatby apod.
 • Narození dítěte
 • Jen tak pro radost

Druhy šperků pro ženu

 • Náramek na ruku
 • Náramek na nohu
 • Přívěsek
 • Přívěsek na kabelku
 • Přívěsek na mobil
 • Prsten
 • Prsten na nohu
 • Soupravy šperků – náušnice, náhrdelník
 • Náhrdelník
 • Náušnice
 • Brož
 • Piercing

Druhy šperků pro muže

 • Spona na kravaty
 • Náramek
 • Prsten
 • Piercing

Proč darovat zlatý šperk místo jiného dárku

Zlato si od svého počátku působení na lidské chování udržuje svoji rostoucí hodnotu a je proto jakýmsi měřítkem ekonomiky. Proto se vždy vyplatí investovat do šperků ze zlata, protože neztrácejí hodnotu.

Charakteristika stříbrných a zlatých šperků

Jaké jsou vlastnosti šperků ze zlata a stříbra?

Šperky ze stříbra

Jedná se o** ušlechtilý kov bílé barvy**. Stříbro má ze všech kovů nejlepší vodivost. Ryzost stříbra vyjadřuje podíl drahého kovu ve slitině a uvádí se v tisícinách obsahu kovu. Ryzí stříbro je tvrdší než zlato. Šperk z drahého kovu musí být označen tzv. Státním puncem ČR. Punc uděluje Puncovní úřad, který zkontroluje ryzost stříbra, následně stříbro označí. Šperky, které nejsou puncem označeny, se nesmí prodávat. Stříbrné šperky jsou zpravidla levnější než šperky zlaté. Stříbro má známou chemickou vlastnost a to změnu barvy do tmavších odstínů. Tato chemická reakce je způsobena vlivem působení lidského potu, který obsahuje mimo jiné i prvky síry.

Šperky ze zlata

Zlato je měkkým kovem s velmi dobrou vodivostí. V porovnání s jinými kovy, je zlato velmi odolné vůči běžným chemickým vlivům. Zlato nerezaví.** Šperk z drahého kovu** musí být označen tzv. Státním puncem ČR. Punc uděluje Puncovní úřad, který zkontroluje ryzost zlata, následně zlato označí. Šperky, které nejsou puncem označeny, se nesmí prodávat. Jednotlivé puncy jsou grafické symboly, které jsou do šperku vyraženy. Zákazník tím jednoduše zjistí počet karátů daného zlata. Označení ryzosti zlata – ryzost neboli počet karátů udává podíl zlata v celkovém objemu slitiny. Označení 585/000 (14-ti karátové zlato) znamená, že z celkového počtu 1000 dílů slitiny je 585 dílů zlata. Zlaté šperky jsou většinou vyrobeny z devíti, čtrnácti a osmnácti karátového zlata, přičemž šperky z osmnáctikarátového zlata jsou už velice cenné.

Příklady ryzosti zlata

585/000 – 14-ti karátové žluté zlato: 585 dílů ryzího zlata + 415 dílů ostatních kovů: většinou stříbra a mědi.

585/000 – 14-ti karátové bílé zlato: 585 dílů bílého zlata a 415 dílů ostatních kovů: většinou stříbra a niklu nebo paladia.

750/000 – 18-ti karátové zlato – 750 dílů zlata a 250 dílů ostatních kovů.

Tipy pro nákup zlatého šperku

Pro výrobu zlatých šperků se nejvíce používá 14-ti karátové zlato, a to z důvodu, že šperky z něj jsou cenově přijatelné a jsou relativně tvrdé.  Na druhou stranu šperky, jenž disponují vyšším podílem ryzího zlata, mají také vyšší finanční hodnotu. Ovšem jsou také mnohem náchylnější k případnému poškození.

Pokud budete kupovat například náhrdelník ke společenským šatům – na ples, promoci apod., z ryzího zlata, není žádný problém, ovšem rozhodnete-li se pořídit subtilní prsten ze stejného kovu, který bude nošen každý den, pak by brzo ztratil ze své estetické hodnoty. Pro denní nošení a při vyšším riziku mechanického poškození volte zlato 14-ti karátové nebo 18-ti karátové. Šperky z ryzího zlata kupujte v případě, že nebude takový šperk vystaven riziku poškození, a to z důvodu, aby si co nejdéle zachoval svůj původní vzhled.

Volba velikosti u stříbrného, zlatého prstenu

Vybrali jste ten vhodný prsten, který se bude líbit, ale nejste si jisti správnou velikosti? Můžete koupit prsten odhadem, dle oka, ovšem pak také riskujete, že bude prsten malý, nebo velký. Samozřejmě, že existuje i možnost výměny, v případě, že by darovaný šperk neseděl.

Chcete-li si být při nákupu jisti, vězte, že čísla, která jsou udávaná jako velikost prstenu, symbolizují obvod prstu v milimetrech. Je však třeba také pamatovat na to, že prst, kam bude darovaný prsten patřit, má kloub, jenž je většinou problémovým místem při nasazování, ale i sundávání prstenu. Jak si tedy můžete pomoci při nákupu prstenu? Vezměte si prsten, který Vaše milá nosí a obkreslete si kroužek na papír.

Volba šíře prstenu

Kromě velikosti hraje u nákupu jako další rozhodovací faktor i jeho šíře. Prsteny se nejčastěji prodávají v šíři od 3,5 mm do 5 mm. Do 3,5 m se jedná o úzké prsteny, od 3,5 mm do 5 mm hovoříme o běžných prstenech, od 5 mm do 6 mm se jedná o širší prsteny a nad 6 mm jsou to již prsteny široké.

Kameny zdobící stříbrné a zlaté šperky

 • Zirkon - při kvalitním zpracování zirkonu, jej na první pohled nemáte šanci rozpoznat od vybroušeného briliantu. Zirkony se používají do všech materiálů.
 • Briliant - je diamantem, vybroušeným do kulatého briliantového brusu. Briliant se vzhledem k vysoké ceně usazuje pouze do drahých kovů, jako je zlato.
 • Diamant - správně vybroušený briliant odráží světlo z jedné fasety na druhou a opět horní částí kamene ven. Kvalita diamantu se určuje podle čtyř kritérií: váha; čistota; barva a brus.

Jak pečovat o šperky ze stříbra a zlata

Je důležité šperky odkládat před spaním, a to především u některých typů řetízků, náhrdelníků či visacích náušnic může dojít k poškození nalomením, uvolnění kamene, perly, k deformaci šperku nebo jeho jednotlivých částí.

Aby nedošlo k deformaci tvaru prstenu, vždy jej raději sundejte, v případě, že se chystáte vykonávat těžší manuální práci. Nenoste prsten ani na sport nebo do přírody, kde by se mohl odřít o skály či kameny.

Péče o stříbrné šperky

Existuje také celá řada způsobů jak dál stříbro čistit. Buď můžeme čistit stříbro pomocí osvědčených receptů, mezi něž patří například čištění pomocí zubní pasty, nebo stříbro zabalit do alobalu a dát vyvařit do vody s kypřícím práškem aj. Stříbrné šperky čistěte čističem stříbra, čistícím balíčkem, čistící vatou na stříbro nebo dalšími pomůckami k čištění stříbra.

Péče o zlaté šperky

Zlaté šperky čistěte v čistící a leštící lázní na zlato, dále čistící pěnou, praktickou utěrkou. Zlato lze čistit také tím, že špínu můžete buď vypálit pistolí, nebo vyčistit ultrazvukem, či Ag roztokem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12605 (magazinpodnikani.cz#48)


Přidat komentář