Swarovski za několik tisíc i pár korun

Oslnivý lesk, precizní zpracování. Těmito znaky se mezi ostatními šperky vyjímá značka Swarovski. V čem tkví tajemství jejího úspěchu a proč si můžete pořídit klenoty za málo set a několik tisíc korun?

Šperky značky Swarovski

Možná mnozí z vás ví, že sídlo této šperkařské firmy je v Rakousku. Co se ale už tolik neví, je fakt, že zakladatel Daniel Swarovski má původ v Čechách. V místech, která se pyšní klenotnickou výrobou a sice v okolí Jablonce nad Nisou. Zde se Daniel Swarovski učil ručnímu broušení kamenů. V raném mládí odešel na zkušenou do Vídně, kde později vznikla i jeho firma. Zastavme se ale u zmíněného ručního broušení, které nám rozklíčuje jednak tajemství kamenů Swarovski a také poodkryje důvod, proč jsou mezi šperky tak značné cenové rozdíly.

Jednotlivé komponenty Swarovski poznáte podle vysokého třpytu

Ten umožňují jednotlivé lomy, které vytváří speciální brus. A právě ten ruční, kterému se učil Daniel Swarovski, je považován za nejcennější. Později, když Swarovski začínal, nechal si patentovat speciální brusný stroj, který ze skleněného kamene vytvořil produkt, jež díky svému lesku připomínal diamant. Odtud se pak dostáváme k cenovým rozdílům, za které si můžete Swarovskeho koupit.

Pravé šperky Swarovski versus levné verze Swarovski

Zavedená značka na trhu se stala symbolem luxusu a objektem obdivu, který si sice může dovolit skoro každý, ale přeci jenom cenové relace jsou trochu vyšší. Drahé skleněné komponenty, kovy jako je zlato či stříbro. Celý design podléhá přísným kritériím a odehrává se pod taktovkou firmy, která klenoty distribuuje ve svých autorských buticích po celém světě. Tak máme zafixovanou značku. V posledních letech se ale v běžných obchodech s bižuterií objevily šperky, u kterých je připojena i značka Swarovski. Tyto artikly stojí v řádech stovek korun. Navíc se prodávají i samostatné komponenty a perle pod stejnou značkou. Jak je to možné?

Firma Swarovski povolila jiným výrobcům použít její brus pouze na jednotlivé komponenty. Ty na levných doplňcích představují pouze jednotlivé kameny, nejedná se o celý vizuál šperku. Kvalita, zpracování a nákladová cena je tedy nižší, tudíž si můžete lesklý doplněk pořídit i za nižší cenu. Navíc si jej můžete i sami vyrobit, protože se prodávají i samostatné perle či nažehlovací kameny. Levné komponenty rozhodně neznamenají až příliš laciný šmuk, i vzhledem ke svému původu vytváří větší lesk než běžné komponenty. Proto těchto elementů využívají i známé firmy a oděvní návrháři. Například na boty je aplikovala jedna velmi populární sportovní firma a na šaty je zase přišila česká návrhářka Tatiana Kováříková.

Originální šperky Swarovski

Původní šperky klenotnické firmy se vyznačují precizním zpracováním a neotřelým designem. I když patří mezi dražší doplňky, představují i tak levnou alternativu klenotů, jež svým dezénem působí luxusně a nosí se na honosné příležitosti, kde můžete potkat ženy ověšené diamanty.** Produkty Swarovski** jsou však hravější. Ostatní klenotnické firmy pracují s opravdu drahými komponenty, jako jsou zmíněné diamanty, kladou důraz na jednoduchost a čistotu dezénu, aby vynikl kámen. Vizuály šperků rakouské firmy představují experimenty s tvary, motivy i jednotlivými doplňky. Můžete si pořídit nejenom klasické obměny náhrdelníků, náušnic, náramků nebo prstenů, ale firma rozšířila svoji výrobu i o dekorační předměty. Skleněné postavičky z příběhů Walta Disneye nebo pestrobarevní papoušci ozvláštní váš příbytek. Nelze opomenout také lustry z komponentů se speciálním brusem, které se třpytí, jako kdybyste se ocitli v záři blesků fotografů. Tohoto efektu využívají i provozovatelé míst, kde se rozsvěcí vánoční stromek, a tak v Curychu nebo v Dubaji narazíte na oslnivě blyštící se stromy ozdobené právě komponenty Swarovski.

Swarovski - komponenty s brusem

Elementy lacinějšího typu jsou vyrobeny z levnějších surovin. Nejedná se o klasické křišťály, jako je tomu v případě originální tvorby klenotnické firmy. Ty můžete nalézt jednak na bižuterii ve vybraných obchodech nebo si jednotlivé perle či jiné varianty zakoupit samostatně a zhotovit si vlastní šperk. Perle, přívěsky a ostatní produkty seženete v obchodech, které se specializují na prodej potřeb pro výrobu šperků.

Ač se jedná o brusný efekt, který používá sama firma, motivy levných přívěsků či perlí se liší. Záměrně. Firma totiž nechce, aby tyto komponenty připomínaly lacinou obměnu, a tedy něco jako náhražku její klasické tvorby. Ta totiž přináší něco neotřelého a jedinečného a poskytnutí brusu je pouze marketingový tah, kdy se lidé lákají na zavedené jméno.

Mezi** poznávací znamení komponentů** nepatří jenom blyštivost způsobená více lomy v kamenu, ale také některé barvy. Vedle klasicky kolorovaných produktů se objevují i formy, jež mají měnivý efekt. Velmi oblíbeným je puristická varianta křišťálu, barva AB, která hází duhové efekty. Následují podobně zbarvené variace modré, zelené a narůžovělé barvy.

Dávejte si však pozor na padělky. Ano, už i v této oblasti existují napodobeniny. Někdy je poznáte pouhým okem. Komponenty jsou matnější a to i v případě, kdy vidíte v kamenu více lomů. Jsou ale i doplňky, které se vysoce lesknou, ale svojí cenou rozhodně neodpovídají nákladům, na které by výrobce přišly. Pokud si vybíráte šperk, tak se spíše orientujete klasickou metodou líbí – nelíbí. I když v tomto případě značka nehraje zas až tak velkou roli, můžete setkat s materiály, které časem změní vzhled. To by se vám i u levnějších obměn Swarovskeho stát nemělo.

Tetování ze skla, nalepovací kameny

Šperkem nemusí být jen řetízek okolo krku, prsten či náušnice. V dekoltu, na ruce nebo jinde na těle vám může zářit speciální tetování, kdy se malé částečky křišťálu nalepují přímo na kůži. Stejně tak si můžete pohrát s nalepovacími kameny, které se vyrábějí speciálně pro tuto příležitost. Pokud je ale neseženete, kupte si klasické zažehlovací na látky a připevněte je na kůži speciálním lepidlem pro nalepování štrasových ozdob přímo na tělo. A když už jsme se dotkli i zdobení oděvu, tak i zde vyrábí firma speciální kamínky, kterými si můžete přizdobit oblečení. Seženete je v obchodech, které prodávají ostatní komponenty.

Okázalost i decentnost šperků

Ať už si vyberete originál přímo od firmy nebo zvolíte decentnější formu, která využívá pouze brus komponentu, budete se lišit. Originály od firmy, byť se jedná o nejjednodušší prvek, se hodí spíše na speciální příležitosti (nejde ovšem o striktní pravidlo). Na pracovní večeři ke kostýmu zvolte jemný přívěsek na prostém řetízku, nebo výraznější náramek, či nápadnější brož. Nekombinujte. To si můžete dovolit k večerním šatům. K nim, pokud si vezmete více prvků, si raději pořiďte celý set. Při vysoké zdobnosti klenotů se totiž nevyplácí je kombinovat, i když zdánlivě k sobě ladí. Náušnice a náhrdelník spolu s náramkem mají tvořit totožný charakter.

Pro běžné denní nošení pak zvolte spíše levnější varianty, které stojí pár sto korun. I tak budete mít výrazný šperk. Proto mějte stále na paměti, že ani zde příliš nekombinujte, aby se bižuterie vzájemně nerušila. Máte-li šikovné ruce, pořiďte si knihu o navlékacích technikách a vytvořte si vlastní šperk, který podtrhne vaši osobnost. Nezapomeňte při tom na jedno pravidlo. Pracujete s dražšími komponenty, proto vybírejte i ostatní příslušenství (řetízky, kaloty, karabinky apod.) v obdobné kvalitě. Když vám řetízek časem nepravidelně zčerná, shodí efekt celého luxusně vypadajícího klenotu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12636 (magazinpodnikani.cz#86)


Přidat komentář