Stříbro nebo zlato - co si vybrat?

Dříve se nosilo spíše zlato. Každý z nás inklinuje více k jednomu kovu. Zlato a stříbro by se neměly kombinovat. Tato klišé po dlouhou dobu setrvala v nás všech. Dnes je ale móda velmi tolerantní. Jak si pohrát se šperky těchto barev?

Začněme ale u oblíbenosti těchto surovin. Dříve se skutečně více nosily zlaté šperky, protože symbolizovaly určitou vznešenost (ostatně některé společenské vrstvy se i dnes chlubí zlatými řetězy, aby daly najevo, že jsou majetné) a byly i dražší. Dodnes máme proto zakotvené, že je nosí spíše starší lidé. Ti se většinou zdobí decentními řetízky a oproti nim pak navlečou na prst složitě vytvarovaný prsten. Během času se ale do módy dostalo stříbro, které evokuje větší svižnost. Dokonce i zlato trochu ustoupilo, protože se dnes dělá i jeho tzv. bílá varianta. Pomalu ale jistě se dostává do módy.

Bižuterie, pozlacené a postříbřené šperky

Jednou z těchto „zlatých" cest jsou i bižuterní produkty. Zde se setkáváme s pozlacenými nebo i postříbřenými výrobky, které tolik nezatíží naši kapsu. Proto si zde běžně koupíme i šperky, za které, byly-li by v kvalitě opravdového kovu, bychom peníze nedali. Pak najednou zjistíme, že jsme schopni nosit i doplňky, které běžně nesháníme. V této oblasti mají jen trošku nevýhodu alergici, kteří podrážděně reagují na klasickou bižuterii.

Kombinace stříbra a zlata ve šperkařství

Dříve to bylo skoro nemyslitelné, ale dnes? Podívejte se například na nabídku** snubních prstýnků**. Výrobek složený z více kroužků, které se navzájem proplétají a jeden je zlatý, druhý stříbrný. I toto je cesta, jak dostat zlato mezi více majitelů. Tato kombinace žluté a bílé přitom nepůsobí násilně, proto se dostala i do jiných oblastí. Tou další jsou víceřadé náhrdelníky. Vzájemně propletené řetízky, které také doplňuje i jiná barva. Dostáváme se tedy k otázce, jestli lze kombinovat i jednotlivé šperky?

Sladění zlatých a stříbrných doplňků

Nejjednodušší je řídit se citem. Pokud máte estetické vnímání, tak sami rozpoznáte, jestli jednotlivé kusy doplňků k sobě ladí. Pokud tápete, tak se zkuste inspirovat našimi tipy. Předně si vybírejte tak maximálně dva kousky. Pokud jich je více (například náhrdelník, náramek a prsten), tak střídejte efekt. V praxi to znamená, že když si vás někdo prohlédne, tak nejdříve uvidí náhrdelník. Ten můžete mít ve zlaté. Pak se podívá na stříbrný náramek a nakonec opět sjede zrakem ke zlatu, tedy prstenu. Kdyby vnímal jen jeden dominantní kov, tak ten druhý ho bude rušit. Když si takto pohrajete, tak si ony dva klenoty ve stejném kovu vyberte ze setu, aby měly stejný motiv.

Zůstaneme-li jen u dvou produktů, tak se podívejte, jestli různě barevné kousky mají alespoň shodný motiv. Ani tak nesejde na tom, jestli jde o konkrétní výjev například květiny. Spíše se zaměřte na jednotlivé linie. Pokud má jeden šperk ostré hrany a druhý je spíše dokulata, tak se to spíše tluče a raději nekombinujte. Záleží i na masivitě šperků. Když už kombinujete, tak se překvapivě spíše vyplatí na to upozornit. Tudíž jemný řetízek a výrazný náramek vedle sebe nepůsobí příliš efektně, raději zvolte oba artikly výrazné. Dejte si pozor i na další komponenty. Jiné barvy kamenů jsou další zbytečností a hrozí přeplácaností. Jiné barvy už pak slaďte s kovy jednotlivě.

Jakou barvu kombinovat se zlatem?

Zlatá barva evokuje teplo, tak lze říci, že vhodnější jsou kombinace s červenou, oranžovou, žlutou, růžovou nebo fialovou. Naproti tomu se studenými barvami, ale budete nápaditější. Zlatý náramek s výrazným modrým kamenem se vám bude vyjímat na ruce a pokud si jej vezmete na černý rukáv, bude to zvlášť efektní. Tyto kombinace si můžete dovolit se šperky. K** oblečení a doplňkům** už buďte opatrnější. Zlaté šperky se hodí k již zmíněným teplým barvám a neutrálním jako je béžová, krémová nebo hnědá. Ke světlým barvám studeného charakteru jakou představují modrá nebo zelená si je spíše neberte. Ovšem tmavě modrá,  kobalt nebo tmavě fialová působí se zlatem velmi luxusně. A pokud se bavíme o různých materiálech a doplňcích, tak máme i další šperky. Dřevěné náramky spolu se zlatými jsou stále ještě v módě.

Jakou barvu kombinovat se stříbrem?

K bílému kovu konvenují chladné barvy. Co se týká komponentů teplé barvy, tak zde je obměna méně vhodná než u zlata a studeného koloritu. Tolik nenadchne a působí staromódně. Záleží ovšem na zpracování a zdobnosti. Když si vezmete široký náramek posázený rudými kameny, tak to může evokovat indické klenoty, jež působí velmi efektně. Když se budeme bavit o sladění šperků a oděvů, tak ke stříbru si můžete vzít již zmíněné studené – modrá, zelená - nebo světlé odstíny fialové. Zajímavě působí ale i se žlutou, oranžovou nebo s pastelovými variantami. Bílá a černá barva jsou samozřejmostí a to i v kombinaci se zlatem. Vyhýbejte se korálově červené nebo hnědé. Odtud se dostáváme i k výše zmíněné kombinaci se dřevem. Pokud chcete tyto doplňky kombinovat, tak volte raději světlé odstíny dřeva.

Různé druhy zlata a stříbra

Když se vyřkne jedno pojmenování daného kovu, tak vám vytane na mysli jeden odstín, ale můžete si vybírat i s více druhů. Záleží na příměsi. Tak třeba ono bílé zlato. To má bělejší barvu než klasické stříbro. Jiná forma zlata je tak trochu měděná, protože je do červena. Není tak častá, ale o to více působí zajímavě a originálně. Co se týká stříbra, tak častým materiálem, který si lidé spojují i s tímto kovem, je chirurgická ocel. Ta má matnější a tmavší barvu a působí velmi moderně. Zejména prsteny-kroužky jsou velmi oblíbené. A v kombinaci s černou kůží tvoří neobyčejný šperk. Existuje také** matnější forma stříbra**, která se nazývá pískovaná. Ta je bělejší než běžný základ a oživí i zdánlivě jednoduchý model.

Vybírejte s citem

Ať už se jedná o zlato nebo stříbro, tak neexistují striktní pravidla, jak a s čím slaďovat. Protože záleží na výsledném motivu výrobku. Dali byste k sobě dohromady modrou a hnědou? Možná spíše ne, ale podívejte se, jak tyto barvy míchá Blanka Matragi na svých šatech a vypadá to velmi dobře. Čili i stříbro a zlato jde k sobě, pokud najdete vhodnou spojnici. Při výběru šperků si dávejte pozor na to, aby nevypadaly lacině. Raději si připlaťte za vkusnější model, který můžete kombinovat s více kusy a tím pádem se vám více vyplatí. A nevyhýbejte se klenotnictvím. Někdy byste byli překvapení, za jaké ceny tam můžete kvalitu sehnat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12681 (magazinpodnikani.cz#156)


Přidat komentář