Šperky z bílého zlata - výběr a koupě

Bílé zlato si za poslední léta získalo velkou oblibu. Bílé zlato je jedním z nejpoužívanějších materiálů na prsteny pro každodenní nošení i zásnubní prsteny. Z bílého zlata se vyrábí od prstenů přes řetízky po hodinky vše.

Zajímavosti o zlatě, kde se těží zlato

** ZLATO** - chemická značka Au. Zlato je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. Jeden z nejstarších kovů, který lidé zpracovávali. Vyskytuje se ryzí nebo ve slitině se stříbrem. Samotné ryzí zlato je příliš měkké a šperky z něj zhotovené by se nehodily pro praktické použití.Příměsi paladia a niklu navíc zbarvují vzniklou slitinu - vzniká tak v současné době dosti moderní bílé zlato. Dnešní cena zlata se pohybuje kolem 1200 dolarů za trojskou unci - 31.103 g. Zlato se v současnosti těží v 60 zemích světa a největší producenti jsou Jihoafrická republika, USA a Austrálie. ** **

Jak se určuje ryzost drahých kovů

Ryzost je poměrný hmotnostní obsah drahého kovu ve slitině vyjádřený v tisícinách (1/1000). Ryzost zlata se určuje také v karátech (KT). Ryzí zlato (1000/1000) má ryzost 24 KT. Zlato se označuje Au, jeho měrná hmotnost je 19,3g/cm3 a bod tání je 1064st.Celsia.

1 KT   = 1/24 obsahu zlata ve slitině

14 KT = 585/1000

18 KT = 750/1000

** PALADIUM** - chemická značka Pd.

Paladium je drahý kov, šedivě bílé barvy. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí. Teplota tání je 1555st.Celsia. Používá se jako součást slitin pro výrobu šperků, především tzv. bílého zlata. Největším dodavatelem na světový trh je Rusko.

Pokovení rhodiem

Dnes je velmi moderní rhodiované stříbro, velká většina šperků z bílého zlata je rovněž** pokovena rhodiem**. Rhodium má šedobílou barvu a vysoký kovový lesk. Oproti stříbru je rhodium tvrdší, takže rhodiované šperky jsou odolnější proti poškrábání, ale i proti oxidaci.

Jaké šperky lze vyrobit z bílého zlata?

  • prsten
  • řetízek
  • náušnice
  • náramek
  • hodinky
  • přívěsky
  • piercing

Zežloutne bílé zlato?

Jednoduchá odpověď je taková, že šperk z bílého zlata při nošení zežloutnout může,ale ** také nemusí**. Jak je to možné? Je to proto, že slitin bílého zlata používaného k výrobě je víc druhů, potom tedy záleží na tom, z jakého bílého zlata byl šperk vyroben.

V přírodě lze nalézt jako surovinu pouze žluté zlato. Bílé zlato vzniká slitím (legováním) ryzího žlutého zlata s obecnými kovy bílé barvy, které pak původní žlutou barvu zlata ve slitině „přebijí“.** U bílého zlata  se přidává zinek, nikl a paladium.** A vzájemný poměr těchto kovů ve slitině vytváří intenzitu její bílé barvy, ale ovlivňuje i mnoho jiných jejich vlastností důležitých ve výrobě např. tvrdost a slévatelnost.

Podle převažující příměsi, která vytváří bílou barvu slitiny, lze** bílé zlato rozdělit na tři druhy.**

Bílé zlato s obsahem paladia

** tyto **slitiny bílého zlata mají pěkně bílou barvu, jsou měkké-dobře se do něj zasazují kameny, proto se používají většinou jen pro části šperků osázených kameny. Pro šperky vystavené většímu zatížení při nošení-jako jsou např. snubní nebo zásnubní prsteny není pro svou malou tvrdost příliš vhodné. Navíc paladium je velmi drahé.

Bílé zlato s obsahem zinku

slitiny se zinkem jsou tvrdší než slitiny s paladiem, ale ne zase příliš tvrdé,proto jsou dobře opracovatelné a hlavně jsou dobře slévatelné. Z toho důvodu je používají hlavně velkovýrobci vyrábějící šperky metodou odlévání do ztraceného vosku. A to je již v dnešní době drtivá většina sériově vyráběné, nejčastěji dovážené produkce. Tento druh bílého zlata má nádech barvy do žluta-jeho intenzita je podle vzájemného poměru dalších příměsí vedle zinku.

Bílé zlato s obsahem niklu

niklové slitiny bílého zlata mají pěknou bílou barvu.Jsou však velmi tvrdé a proto hůře opracovatelné.Nehodí se k odlévání,proto bílé zlato s obsahem niklu se v sériové výrobě nepoužívá.Z tohoto bílého zlata vyráběli a ještě ho používají zlatníci pro ruční výrobu šperků.Pro svou tvrdost jsou takto vyrobené šperky odolnější,a proto je niklové zlato vhodné třeba pro výrobu snubních nebo zásnubních prstenů.

Problém je ale v tom,že při nákupu šperku zákazník nepozná, z jakého druhu bílého zlata je šperk vyroben. Jestli ze slitiny která je nažloutlá, nebo je pěkně bílá. To proto, že šperky z bílého zlata se nakonec potahují vrstvičkou rhodia. Rhodium je platinový kov, který má krásně bílou barvu. Na šperk se nanáší ** galvanizací**, to je povrchová úprava jako třeba zlacení.

Snubní prsten vyrobený z bílého zlata s nádechem dožluta se při nošení jako každý šperk opotřebovává. Postupně se z něj „ošoupe“ bílé rhodium, při nošení se udělá nějaký ten škrábanec a na povrch vyleze původní nažloutlá barva zlata. V praxi se lze setkat dokonce s tím, že neseriozní obchodníci nechávají přetáhnout rhodiem žluté zlato, ve snaze prodat ho za bílé. Takto upravený šperk v krátké době sleze a není ani žlutý, ani bílý.

Jestli šperk vydrží pěkně bílý, záleží na tom, z jaké slitiny bílého zlata byl vyroben. Protože každá slitina má jiné vlastnosti.

Pro zabarvení bílého zlata se používá ** paladium a nikl.** Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech (ryzí zlato má 24 karátů).

Bílé zlato si za poslední léta získalo velkou oblibu. Bílé zlato je jedním z nejpoužívanějších materiálů na prsteny pro každodenní nošení i zásnubní prsteny.

Šperky z bílého zlata

Jsou nádherné. A pokud se Vám líbí zlato i stříbro, je nošení bílého zlata skvělým kompromisem. Bílé zlato je skoro k nerozeznání od stříbra. Navíc nošení bílého zlata může pomoci lidem, kteří jsou alergičtí na stříbro a zlato se jim moc nelíbí. Mohou si koupit šperky z bílého zlata a nikdo nepozná, že to není stříbro.

Čištění šperků roztokem, ultrazvukem

Nosíte-li šperky denně, je třeba je vyčistit minimálně jednou za měsíc. Zbavíte je tak nánosu krému, ušního mazu atd. Zcela bezpečně si můžete sami doma vyčistit šperky bez kamenů, korálů a perel. V každém klenotnictví prodávají speciální roztoky na čištění zlatých šperků. Čistit šperky je možné také speciální vatou nebo hadříkem, které jsou napuštěné čisticím roztokem. U denně nošených šperků je vhodné nechat je dvakrát do roka odborně vyčistit např. ultrazvukem.

Roztoky a různé jiné speciální čistící potřeby zakoupíte v drogériiích nebo zlatnictví. Ve zlatnictví Vám také mohou nabídnout službu vyčištění šperků. V některých zlatnictvích je tato služba již samozřejmostí. Šperky se dají vyčistit také různými jinými způsoby, které znají hlavně naše babičky. Po vyčištění budou Vaše šperky jako nové.

Cena bílého zlata

je podobná s cenami zlata žlutého, ne-li stejná.

Ať už se rozhodnete pro bílé zlato, žluté zlato nebo stříbro, je to jedno. Každý šperk potěší a pokud je rádi dostáváte zkuste také někdy někoho šperkem obdarovat. Není nic krásnějšího, než dostat od milované osoby krásný šperk z bílého zlata.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12656 (magazinpodnikani.cz#120)


Přidat komentář