Šperky - výběr a druhy

Šperky jsou běžným doplňkem většiny lidí. Jedny jsou tradiční, nošeny denně, jiné si bereme na zvláštní příležitosti. Jaké máme možnosti a jak nejlépe vybrat vhodný šperk jako dárek?

Lidé si odnepaměti zdobí svá těla líbivými doplňky. Ručně tvořené přívěsky, amulety, náušnice a dokonce i piercingy postupem času v převaze nahradily šperky z drahých kovů, někdy doplněnými hezkými drahokamy. Dnes již není snad žádná žena bez náušnic, prstenů náramků anebo řetízků. Ovšem ani pánové nezaostávají. Největší oblibě u mužů se těší řetízky, náramky, značkové hodinky a už i nejeden svobodný mladík má nějaký ten prsten.

Tím spíše se nabídka trhu rozvětvuje a ve zlatnictví již mimo tradičních šperků jako jsou prsteny, řetízky, náhrdelníky, náramky a náušnice objevují u řetízky a prsteny na nohy, piercingy anebo zubní šperky.


Co vše můžeme ozdobit šperkem?

Šperkem zdobíme nejen sebe, ale i své kabelky nebo mobilní telefony.

Náušnice a jejich volba podle příležitosti

Neměly by chybět jako běžný doplněk každé správné ženy. Co víc, měla by jich mít hned několik a to i v desítkách párů. Důvod je jasný, jedny si dáte do práce, jiné na sport a další na schůzku s partnerem. Volba náušnic, které si vezmete na běžný pracovní den je široká. Záleží na oblečení a dalších doplňcích. No a také na profesi. Jako skladnice či obsluhovačka průmyslových strojů v továrně se vám budou hodit malé, decentní náušnice, které nijak moc zbytečně nevyčnívají, nemají malé částky, které by mohly lehce odpadnout a na pracovní lince tak zanechat paseku. Pokud jste však marketingová ředitelka, můžete se odvázat a náušnice zvolit velmi výrazné.

šperkyNáušnice jsou také skvělým dárkem pro ženu, ať je v jakémkoli vztahu.

Jenže náušnice nejsou jen šperkem ženy. Již malým holčičkám se propíchávají ouška a výjimkou nejsou ani kluci. Těm se tak markantně uši náušnicemi nezdobí, a když už ano, tak obvykle jen jedno. Více zájmu o náušnice projevují chlapci ve věku dospívání, někteří je v dospělosti sundají, jiným zůstává.

šperky

Náramek úzký, náramek masivní

Další velice oblíbený náramek. Tradičními náramky na denní nošení zůstávají úzké, stříbrné. Masivnější náramky, anebo hodinkové náramky pak častěji sundáváme a vyměňujeme za jiné.

Řetízek se znamením zvěrokruhu, s písmenem

Řetízek je často darovaným dárkem. Určitou roli zde také hraje přívěsek. Motivem přívěšku bývají znamení zvěrokruhu a počáteční písmena jména dotyčného. Řetízek více muži než ženy. Ty inklinují spíše k náhrdelníkům.

Náhrdelník jako ozdoba dekoltu

On totiž takový náhrdelník na odhaleném ženském dekoltu nejen že vypadá skvěle, navíc vyzvedne krásu ženy a jejích předností. Náhrdelník je skutečně jen pro ženy a skvělým dárkem pro přítelkyni.

Kdy darovat prsten?

Prsten má hned několik vlastností. Zdobí naše prsty a od těch nedokonalých krásný prsten ihned odvede pozornost. Navíc je symbolem trvalého svazku a je-li tudíž darován mužem pro ženu, je to jakoby další, vyšší stádium jejich vztahu. A nemluvě o zásnubní a samozřejmě snubním prstenu. Proto by tento šperk měl darovat muže ženě pouze v případě vážného vztahu.

Brož jako moderní ozdoba

Madlein Olbrait ukázala světu jak a kdy nosit brož. Je to vskutku unikátní šperk, neboť se jím dá vyjádřit mnoho. Jednak rozzáří jinak poměrně fádní a nevýrazný model a také dle motivů poví o nositelce více. Například pokud se žena v období voleb ozdobí broží tvaru třešní, je celkem jasné, kdo je jejím favoritem.

Piercing - extravagance ve šperku

Skvělý způsob jak ozdobit místa na svém těle, na které jen tak něco nenasunete. Tradiční propichování pupíků u žen a dívek je pomalu odsouváno do pozadí jinými místy a to hlavně obličejem. Trend poslední doby určuje umístění piercingu na boční stranu nosu nebo na horní ret.

Stále oblíbený, u obou pohlaví, je piercing obočí, dále ucho a jeho celá část no a nesmí se opomenout ani jazyk.

Pokud se rozhodnete pro piercing, vyberte si skutečně ověřené a nejlépe doporučené místo. Bolest je normální reakce, otok jen po pár dní. Pokud však přetrvávají velké bolesti a otoky, vyhledejte lékaře.

Zubní šperk a jeho aplikace

Trend poslední doby je šperk na zubech. Možná to vymyslel někdo, kdo své zuby neměl až tak dokonalé a místo, kde nedokonalost byla viditelná, prostě přelepil blyštivým kamínkem. Aplikace zubního šperku je bezbolestná a rychlá. Místo, kam požadujeme šperk nalepit, se důkladně očistí, někdy mírně vybrousí. Ale nic nenaruší zdravý stav zubu.

Hodinky jako šperk

Hodinky nejsou sami o sobě šperkem, jsou-li však z drahých kovů, vypadají jako náramek a mohou být tak dokonalým doplňkem krásné ženy a charismatického muže.

Materiály pro šperky

  • Zlato

Tradiční drahý kov, ze kterého jsou šperky vyrobeny. Mimo klasické žluté zlato je poslední dobou velice oblíbené bílé zlato anebo zlato růžové. Zejména pak pro výrobu snubních prstenů. Zlato je velmi drahý kov a obvykle je darováno, nebo se využívá na výjimečné okamžiky, jako jsou právě zásnuby, svatba, narození dětí, křest anebo dárek k výročí.

  • Stříbro

Stříbro je velice oblíbený kov. A to nejen díky poměrně nízké ceně, ale především proto, jak vypadá. Bílý kov, jenž se hodí téměř ke všemu, je-li to šperk decentní, tak snad ke všemu. Oproti zlatu má však jednu nevýhodu – je měkké a tím se drobné šperky mohou lehce deformovat.

A jeden tip na závěr

Jestli není vaše stříbro to, co bývalo, tedy neleskne se jako dřív, můžete si pomoci i doma. Stačí k tomu alobal, prášek do pečiva a hrnec s vodou. No a také sporák, kde se to všechno bude vařit. Šperky jednotlivě zabalíme do kousků alobalu, posypeme kypřícím práškem do pečiva a vložíme do vody. Až začne voda vařit, ještě chvilku povaříme a vyndáme. Šperky budou zas o něco blyštivější.

šperky

  • Ocel, chirurgická ocel

Chirurgická ocel získala v poslední době na popularitě. Je to zejména díky tvrdosti a pevnosti kovu a také pro své antialergické účinky. Lidé, co jsou přecitlivělí na zlato nebo stříbro prý chirurgická ocel nevadí. Nebo by alespoň neměla. A právě pro tyto vlastnosti se používá do šperků piercingu. Nevýhodou může být to, že není až tak bílý kov, jako je třeba výše uvedené stříbro nebo bílé zlato.

  • Drahokamy – kameny, perly

krásné kovy doplňují také krásné drahokamy anebo perly.

  • Diamant - Briliant

Co se drahých kamenů týče, je velice oblíbeným, i když pekelně drahým broušený diamant – briliant.

  • Zirkon

Pokud toužíte po krásném bílém třpytivém kamenu, ale nechce na něj vydat veškeré úspory, vyberte si šperk se zirkony, velice podobným briliantu. Od pravého diamantu je rozezná snad jedině odborník.


Dalšími používanými a oblíbenými drahokamy jsou smaragd, rubín, opál, tyrkys nebo ametyst.šperky

  • Perly

Co by to bylo za ženu, která by netoužila po nádherném perlovém náhrdelníku? Bohužel náhrdelník z pravých perel je velice drahý. Existují však levnější varianty.

  • Ale nejprve ty pravé, drahé a vzácné perly, které jsou vytvořeny perlotvorkou, a člověk je pouze loví. Proto se také nazývají perly lovené.

  • Dalším druhem jsou perly pravé, ale uměle vypěstované. To znamená, že perlotvorka perlu tvoří, ale pěstuje se na farmách, ve velkém.

- A pak jsou to perly zcela uměle vytvořené.

Mimo klasické bílé a krémové perly se vyskytují také perly šedé a dokonce i černé.

šperky

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12592 (magazinpodnikani.cz#29)


Diskuze a zkušenosti

Kamila | 14.11.2013 10:37
Re: Šperky - výběr a druhy Krásná práce.


Přidat komentář