Neodmyslitelná součást šatníku - hodinky

Stejnou péči, jakou věnujeme výběru vhodného oblečení a doplňků, si zaslouží i hodinky a jejich výběr. Hodinky jsou neodmyslitelným pomocníkem pro každý den, a proto nezůstávají pozadu s módními trendy.

 

Typy hodinkových strojků

 • Hodinky typu Quartz – nejběžnější strojky poháněné baterií. Jejich výhodou je především nízká cena, vysoká přesnost a větší mechanická odolnost (tolerance přesnosti chodu cca. +/- 10s/měs.).
 • Mechanické hodinky – hodinky s tradičním strojkem na ruční natahování; tento typ strojku se používá zejména do dražších hodinek, u kterých je kladen důraz na klasickou hodinářskou práci. Nevýhodou je obvykle nižší přesnost než u quartzových strojků (cca. +/- 20s/den) a nižší mechanická odolnost.
 • Automatické hodinky – mechanický strojek hodinek je navíc vybaven samonatahovacím mechanismem, který pomocí rotoru převádí pohyb ruky na kinetickou energii natahující pružinu strojku.

Funkce hodinek (komplikace)

 • Datum – zobrazení aktuálního data; občas bývá doplněno ukazatelem dne v týdnu, popř. měsíce.
 • Velké datum – zobrazení data na dvou datumových věncích (ukazatel bývá obvykle umístěn na pozici č. 12, popř. 6).
 • GMT – zobrazení času pro druhou časovou zónu.
 • Chronograf – zobrazení stopek, obvykle centrální sekundovou ručičkou se samostatnými sčítači minut a hodin, popř. 1/10s.
 • Alarm – funkce budíku.
 • Rezerva chodu – ukazatel rezervy nátahu u mechanických, popř. automatických hodinek.
 • Tachymetrická stupnice – používá se u analogových chronografů ke stanovení průměrné rychlosti. Po změření času, za který urazíte vzdálenost 1km, zobrazuje sekundová ručička chronografu kromě času na klasické stupnici i průměrnou rychlost na stupnici tachymetrické.

Materiály hodinkových pouzder a tahů

 • Ušlechtilá ocel – nejčastěji používaný materiál. Pouzdra jsou odolná proti mechanickému poškození i korozi, obvykle nevyvolávají alergickou reakci.
 • Titan – lehký tvrdý kov vhodný pro alergiky. Nevýhodou je vyšší cena.
 • Zlato – luxusní materiál pro vyšší cenovou kategorii hodinek. V hodinářství se kvůli tvrdosti obvykle používá ryzost 18kt v růžovém, žlutém nebo bílém odstínu. Nevýhodou je nižší mechanická odolnost.
 • Platina – mimořádně chemicky odolný kov, používá se pro nejvyšší cenovou kategorii hodinek.
 • Kůže – nejčastěji se používá zejm. kůže telecí, dále krokodýlí, pštrosí, varaní, vzácněji i rejnočí nebo žraločí. Řemínky z kůže jsou vhodné především pro elegantní, společenské hodinky; nelze je vystavovat kontaktu s vodou.
 • Pryž – lehký, trvanlivý a odolný materiál vhodný pro alergiky; používá se zejména pro sportovně zaměřené hodinky.
 • Silikon – antialergický materiál, stejně jako pryž vyniká pružností a odolností.

Povrchová úprava pouzder hodinek (event. náramků)

 • Zlacení – nanášení tenké vrstvy zlata, obvykle o tloušťce 5-20 mikronů. Může být použito na celé pouzdro, nebo jen na určité části – tzv. varianta bicolor.
 • PVD (= Physical Vapour Deposition) – nanášení velmi tenké vrstvy kovu odpařením z pevné fáze. Výhodou je možnost různobarevných provedení, vysoká tvrdost a odolnost vůči mechanickému poškození i korozi.

Typy sklíček - hodinky

 • Minerální – sklo s příměsí křemene, používá se u levnějších typů hodinek. Vyniká vyšší odolností proti nárazu, nevýhodou je snazší možnost poškrábání.
 • Safírové – vyrábí se ze syntetického safíru, je prakticky nepoškrabatelné (lze jej poškrábat pouze diamantem). Pro lepší čitelnost číselníku bývá z jedné strany (u některých modelů z obou) potaženo antireflexní vrstvou. Nevýhodou je vysoká cena a mírně nižší odolnost proti nárazu.

Vodotěsnost a hodinky

Označení vodotěsnosti hodinek dle DIN 8310 Na každých hodinkách je ze spodní strany ciferníku vyznačeno, zda-li jsou vodotěsné či ne. Pokud vodotěsné jsou, je udáno, do kolika metrů či jsou-li pouze do sprchy, deště nebo páry.

Z historie hodinek

První přenosné mechanické hodiny, poháněné pružinami byly sestrojeny v Německu kolem roku 1500. Do dějin vešly pod názvem Norimberské vejce, podle pouzdra ve tvaru vajíčka. Jejich chod byl velmi nerovnoměrný, protože hnací síla pružiny postupně klesá a protože frekvence jejich oscilátoru, lihýře, na tom silně závisí. Velký pokrok znamenal vynález setrvačky (Christian Huygens, před 1675) s lépe definovanou vlastní frekvencí. Hodináři ale dlouho preferovali pracnější řešení – vyrovnávání síly pružiny šnekem a řetízkem. Pro snížení tření v čepech se od 18. století dělají ložiska z rubínů („kameny“).

Věděli jste o hodinkách, že?

Digitální hodinky jsou poháněny elektrickou energií z baterie a jejich přesnost zabezpečuje drobný krystal křemíku. Elektrická energie nutí krystal kmitat mnohotisíckrát za sekundu. Mikročip mění tento vysokofrekvenční signál na jiný, který můžeme vnímat zrakem – na číslice. Ty se na displeji mění každou sekundu, a tak tyto hodinky ukazují čas velmi přesně.

V době, kdy ještě neexistovaly hodiny, využívali lidé k měření času vše, co bylo kolem nich. Díky přírodním živlům vznikaly například hodiny kapalinové, přesýpací pískové aj. Pro orientaci v čase používali také hořící svíčky, kterým v závislosti na jejich velikosti ubýval vosk vždy určitou dobu. Zvláštním způsobem byl také počet odříkaných žalmů. Měření času prošlo dlouhým vývojem a vznikla řada prostředků jak a čím čas určovat. Jedny z nejrozšířenějších hodin, před vznikem současných mechanických, byly ty, které využívaly rotace slunce.

Věděli jste, že existují hodinky také pro nevidomé? Mohou být například mluvící, nebo hmatné.

Velmi důležitá při výběru hodinek je také značka. Když kupujeme hodinky, chceme, aby byly kvalitní a vydržely co nejdéle. Pokud se už stane, že se pokazí, tak máme rádi záruku rychlé opravy.

Hodinky jsou nedílnou součástí našeho každodeního života. Hodinky ukazují nejenom čas, ale také podtrhnou Váš vkus a osobitý styl. Decentní hodinky na pracovní schůzky, do divadla či přátelské posezení v restauraci. Jiné zase pomohou při sportu a volnočasových aktivitách. ** **

Hodinky jako dekorativní i praktický doplněk. Pouzdra hodinek různých velikostí, barev, tvarů, materiálů. Hodinky luxusní dámské, klasické, módní či sportovní. Také pásky jsou z různých materiálů od kožených, kaučukových, kovových, pryžových, imitace kůže až po textil. ** **

Hodinky analogové, digitální, se stopkou, datumovkou, voděodolné, pouzdro pozlacené, ocelové, polykarbonátové,.... prostě hodinky od léty prověřených výrobců jako například :  Lacoste, Casio, Citizen,Swatch, Esprit, Dolce & Cabana, Roxy, J.Lemans, Hugo Boss,...a jiných.

> ### Módní hodinky > > **Móda se projevuje v barvách, tvarech nebo velikostech, ale také v nových technologiích a materiálech**. Velký boom zaznamenávají** karbon a karbonová vlákna** používané na pouzdrech a náramcích. Stále větší oblibě se teší **kaučuk a silikon**. Velmi vhodné jsou pro alergiky, ale poskytují i vyšší komfort a delší životnost. > > Alergické reakce nezpůsobuje ani lehký a odolný** titan, zlato, stříbro** nebo **platina**. Tyto materiály jsou však nákladné a proto je najdeme spíše u vyšší cenové kategorie, např. u **Maurice Lacroix** nebo **Fortis**. > > Chcete-li být in, pak rozhodně **vsaďte na barevnou povrchovou úpravu nanesenou technologií PVD. Černá, hnědá, růžové i žluté zlato nebo kombinace odstínů jsou atraktivní pro dámské i pánské hodinky**. Krokem vedle není **velké množství kamenů**, ať už půjde o **zirkony, krystaly Swarovski** nebo **brilianty**. > > Zdroj: [http://sdeleni.idnes.cz/hodiny-a-hodinky-podle-ceho-vybirat-kde-nakoupit-a-jak-najit-spolehlivy-e-shop-18b-/ona_sdeleni.asp?c=A100628_151903_rea-sdeleni_ahr](http://sdeleni.idnes.cz/hodiny-a-hodinky-podle-ceho-vybirat-kde-nakoupit-a-jak-najit-spolehlivy-e-shop-18b-/ona_sdeleni.asp?c=A100628_151903_rea-sdeleni_ahr)

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12651 (magazinpodnikani.cz#110)


Přidat komentář