Diamant v chirurgii

Diamant má široké využití pro své unikátní vlastnosti. Našel i velké uplatnění v oblasti chirurgie, kde se využívá jeho ostrosti, pevnosti a možnosti vedení kvalitního řezu.

Na sále se velice spřátelil s chirurgickou ocelí, s níž tvoří dokonalý celek, zaručující kvalitu a dlouhou životnost. Právě pro tuto charakteristiku chirurgických nástrojů je velice oblíbený v tzv. jemné chirurgii – oční chirurgie a plastická chirurgie. Přesto máme diamant nejvíce spojený s něčím absolutně jiným, a to se šperky.

Co je to diamant?

Průhledný krystal, vázaný na atom uhlíku, který vzniká v zemské kůře za vysoké teploty a tlaků v ultrabarických vyvřelinách. Jako jediný** drahý kámen** se může vyskytovat v několika barvách a modifikacích, nejčastěji však v bílé. Mezi jeho charakteristiky patří vysoký index lomu světla a nejvyšší tepelná vodivost ze všech látek vůbec. K tomu všemu je to nejtvrdší přírodní materiál. Barvy, sytost a jejich čistota, dokážou velmi význačně ovlivnit jeho cenu. Například u čistého diamantu s hnědým odstínem se cena snižuje. Růžové, červené, žluté a modré diamanty jsou naopak mnohem dražší. Z těchto důvodů se proto některé drahokamy zlepšují i uměle, avšak je povinností, aby byl o tom zákazník informován. Hmotnost diamantu udávají karáty (1 karát se rovná váze 0,2g). Kvalitu a cenu ovlivňuje jeho čistota, mat, praskliny a podobně. Věděli jste, že jen 20% vytěžených diamantů je dostatečně čistých, aby mohlo být využito v klenotnictví?

Historie objevení diamantu

Sahá do hluboké minulosti, přesněji asi do čtvrtého století před naším letopočtem, kdy byl objevem v Indii, oblasti Golconda v povodí řek Penner, Krishna a Godavari.

Do Evropy se diamant dostal až s Alexandrem Velikým a bylo na něj pohlíženo jako na něco zvláštního a tajemného. Lidé mu přisuzovali magickou moc a léčivé účinky. V minulosti se nejprve uchovával nebroušený, ani nijak opracovaný. Leštění přišlo až posléze.

Diamant se mu říká ze starořeckého adamas, což znamená tvrdý, nepřemožitelný. Řekové diamanty považovaly za slzy Bohů spadlé na zem. O diamantech se zmiňuje i Marco Polo.

Hlavním evropským centrem diamantů byly Benátky. Obchodoval s nimi celý zbytek Evropy. Proces úpravy diamantů byl velice tajemný. Mezi první úpravy se řadí jejich leštění. Posléze se začaly štípat. Hlavním účelem opracování bylo zbavení se nerovností a kazů.

Objevení přímé cesty do Indie vedlo k tomu, že se hlavní obchod přenesl z Benátek do Lisabonu.

Diamantový snubní prsten

Diamant je symbolem věčného pouta. Tato tradice je součástí našich životů již po několik staletí, přesněji řečeno od patnáctého století. Zavedl ji Maxmilián Rakouský, který daroval zásnubní prsten v roce 1477 Marii Burgundské. Od té doby se tradice diamantových snubních prstenů rozšířila po celém světě všech aristokratických rodin až do rodin průmyslníků. V průběhu 20. století se stala tradicí již i běžným „smrtelníkům“.

Důležitým zlomem v dějinách diamantu bylo vymyšlení brusu Henrym Morsem z USA, avšak za vynálezce moderního brusu je považován Marcel Tolkowskiy.

Diamanty se těží v povrchových anebo hlubinných dolech. Mezi největší naleziště patřila Indie, Brazílie a její Mina Gerais, Jižní Afrika, Rusko a dokonce se nějaké diamanty objevily i u nás. Současné světové jedničky v těžbě diamantů jsou doly v Botswaně, Rusku (Sibiř), Kanadě, Jižní Africe, Angole, Namibii a Austrálii.

Chirurgická ocel - snadné čištění, odolnost

Jedná se o specifické druhy nerezové oceli, v hojné míře využívaná v medicíně pro kterou byla také původně vyvinuta. Z nerezové oceli se dodnes vyrábí různé tělní implantáty a lékařské nástroje. Skvělých vlastností chirurgické oceli si záhy všimli i v klenotnictví. Vzhledem ke stále narůstajícím alergiím k drahým kovům, se chirurgická ocel stala velmi rychle soudobým trendem moderního designu.

Chirurgická ocel nepotřebuje téměř žádnou údržbu, snadno se čistí, je velice odolná, a díky svému nízkému obsahu niklu, má i nízko pravděpodobné riziko k alergickému dráždění. Šperky vyrobené z chirurgické oceli, austenitické oceli nese označení 316L.

Šperky z chirurgické oceli

Šperky z chirurgické oceli mohou mít různý design, styl i chemické složení. V klenotnictví se můžete setkat s širokou nabídkou náramků, prstenů, řetízků, přívěšků, ale i náušnic. Co se ale oblíbenosti týče, lidé jej mají velice rádi jako piercingový šperk, protože díky svému složení nedráždí kůži a naopak napomáhá jejímu hojení.

Diamant a chirurgická ocel

Diamant a chirurgická ocel jsou trend současné doby, nejen pro svou dokonalost materiálu, vzhled, lesk i snadnou údržbu. Velkou výhodou chirurgické oceli je také její hypoalergennost, nulová oxidace a odolnost vůči poškrábání. Proto si jej tolik klenotníci i zákazníci oblíbili a vybírají si tuto kombinaci jako ideální u snubních prstýnků. Chirurgická ocel je levnější od ostatních kovů využívaných ve šperkařství, což pomáhá diamanty ještě více zpřístupnit širšímu rámci zájemců.

Jak pečovat o diamantové šperky?

Údržba diamantových šperků je veskrze jednoduchá. Dbejte na to, aby šperky ležely v oddělených krabicích se sametovou výstelkou. Nosit diamantové klenoty a přitom vytírat podlahu anebo umývat nádobí, tak to se doopravdy nehodí. Při takovéto manipulaci by časem mohlo dojít k uvolnění kamínku z lůžka a jeho ztráty. Pokud diamantové šperky intenzivně nosíte je víc než vhodné je jednou za šest měsíců nechat zkontrolovat odborníky. V rámci této půlroční údržby by mělo dojít k případným úpravám korunek a čištění. Existují však i domácí metody čištění těchto luxusních šperků. Čištění jarovou vodou je velice jednoduché, přitom efektní. Šperk namočíte na hodinu do této lázně, a potom měkkým kartáčkem jemně očistíte, opláchněte pod proudem vody a nakonec šperk osušíte měkkou tkaninou. Dříve než nádobu vylijete do umyvadla, pečlivě ji překontrolujte z důvodu možné ztráty kamínku. Druhou domácí metodou, která je velice účinná, je** čištění za pomocí alkoholu, přesněji lihu**. Šperk namočte do sklenice s alkoholem a nechte ho v něm alespoň jednu hodinu odmočit. Po odmáčení vezměte měkký kartáček, očistěte a vysušte měkkou látkou.

Diamantové šperky jako dobrá investice

Ano, šperky s diamanty patřily vždy mezi nejstabilnější investice v posledních deseti letech na trhu. Jejich hodnota nikdy neklesla, ba naopak, jejich cena neustále stoupá. Diamanty od dávnověku jsou symbolem bohatství a prosperity. K jejich další velké výhodě patří i to, že o nich nemusí nikdo vědět, mohou zůstat skryty ve vašich sejfech a vy s nimi manipulovat jako s možností kvalitního dědictví. Síla tradice a skvělá možnost jak poskytnout svým následujícím generacím hodnotný přesun majetku. Auta, domy, peníze, to všechno podléhá ekonomickým situacím a jiným vlivům, kdežto diamanty jsou prostě věčné.

Jak darovat diamantový šperk

Pro svou výjimečnost si zaslouží i výjimečnou událost, kouzelný nezapomenutelný okamžik. Když už investujete své našetřené finance do tak jedinečného dárku, neshoďte to všechno něčím všedním a obyčejným. Darování takového šperku si dobře promyslete a vyčkejte na vhodné místo a s tou pravou atmosférou. Přejeme vám hodně štěstí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12828 (magazinpodnikani.cz#386)


Přidat komentář