Brož vás oživí

Pod pojmem brož si asi vybavíte blyštivou sponku, která vytváří šperk na klopě vašeho saka. Dnes ovšem přicházejí designéři s různými materiály, které vtipně ozvláštní váš model. Z čeho můžete vybírat?

Česká rodačka Madeline Albright nedávno vydala knihu s názvem Tajná řeč broží. Tato dáma je totiž pověstná tím, že její kostýmky vždy zdobí nápadné doplňky tohoto typu. Albright je však nevybírá nahodile nebo ryze podle barevné sladěnosti svého modelu, ale vždy tím vyjadřuje svůj postoj. Na křtu nového svazku proto dorazila se sponou, jíž vyjádřila určitý patriotismus – na klopě se jí tkvěl motiv Pražského hradu. Začněme tedy u symboliky.

Brož se zvířetem, brož se symbolem

Dříve se nosily brože spíše abstraktnějšího vzhledu, protože jejich devizu představovala forma zpracování – kameny posázený kov. V dnešní době se díky různorodosti výchozích surovin nosí rozličné** brože**. Nejčastěji se jedná o zvířata a květiny. Milovníci psů hrdě vystavují na odiv podobiznu svého mazlíčka, někteří nositelé si hrdě připnou na sako logo své oblíbené značky, ženy nejčastěji nosí květiny či motýly. Možná ani ne z toho důvodu, že se jim nejvíce zamlouvají, ale trh je těmito motivy zásoben asi nejvíce. Floristický či motýlí vzhled totiž má v základu jednoduchou strukturu, kterou lze vhodně přizdobovat a fantazírovat s ní. V obchodech ale můžete narazit i na jednoduché tvary, když nechcete nic výrazného, jen zpestřit váš model. Potom tu jsou pro vás připravené prosté geometrické linie či různé mašličky a symboly.

Při výběru symbolu si dobře dávejte pozor na to, co skutečně onen námět znamená. Zalíbí-li se vám písmeno A v kruhu, protože například tak začíná vaše jméno, dejte si pozor, aby to nebyl symbol anarchistů. Nebojte se experimentovat a zkuste si vzít i něco jiného, než je klasika v podobě zmiňované květiny či zvířete. Při nápaditém zpracování můžete upoutat motivem nakousnuté čokolády nebo vyprávějte příběh formou jednookénkového stripu.

Brož s jelenem

U nás v Čechách se v posledních letech staly hitem tzv. jelínci. Motivy broží zvířete s parožím designérka Kamila Písaříková dozdobuje nejen blyštivými kameny, ale dodává i jiné materiály. Proč zrovna jelínci jsou tak oblíbení? Jsou hraví, neotřelí a nápadití. Může je nosit rozverná školačka, ale i elegantní dáma, protože postupem času se jelínci staly značkou, kterou módní zasvěcenci už poznají. O tom, že jelínci mají své nezastupitelné místo v módě, svědčí i fakt, že se nyní objevují kopie tohoto šperku.

Oblibu si nyní aktuálně získávají** brože ze saténu, hedvábí a pérek**, jež evokují východní, konkrétně japonské, vlivy. V internetových obchodech kreativních umělců je po tomto zboží, ve tvaru tzv. Kanzashi květiny velká poptávka. Jasně specifikované brože jsou velmi vkusné, výrazné, ale přitom elegantní, takže sluší alternativním i střídmějším typům.

Brože s motivy květin, motýlů, s granáty

Spousta dívek, které objeví truhlu s rodinnými klenoty, nejčastěji sáhne po** brožích**, protože jejich zpracování evokuje jakýsi poklad. Na poměrně malém prostoru jsou vysázené různé kameny, jenž jsou zasazené do zlatého, stříbrného nebo bižuterního kovu. Odtud pochází i naše představa o broži – musí se lesknout a zářit na dálku. V českých zemích se dříve hojně využívaly červené kameny, nejčastěji granáty, jakožto tuzemská surovina. Ty pak doplnily komponenty puristického vzhledu.

K tomuto zpracování se tedy nejčastěji hodil opět** motiv květin či motýlů** nebo různých abstraktních námětů. V dobách, kdy se ještě běžně nosily klobouky, některé ženy neváhaly sponu připíchnout i za pásek této pokrývky hlavy.

Kov a štras na brož, plsť na brož

Jak již bylo zmíněno, blýskavé kameny a naleštěné zlato či stříbro, nám stále evokují brož. Materiály významně aktuální i dnes ovšem obohatily i jiné suroviny. Látkové či kožené obměny dovolují decentnější podání tohoto módního doplňku. V posledních letech se však objevují metody plstění, kdy z filcu nebo jiné chlupaté látky tvořivé ruce vykouzlí roztomilý motiv pro běžné denní nošení.

Brože a jejich využití v charitě

Brože se staly velmi populárními i v charitativní sféře. Jistě znáte květinový den, kdy se v ulicích pohybují dobrovolníci a nabízejí kolemjdoucím brože s motivem květin. Kupující rádi přispějí na boj s rakovinou a zároveň si alespoň v ten okamžik připevní na klopu nebo na batoh či kabelku onu ozdobu a tím se tak hlásí k boji či k podpoře určité problematiky. Většinou se sice jedná o chvilkovou záležitost, ale jedná se o určitý masový efekt, který se velmi uchytil. Pak se objevují různé předměty, které nejsou spojeny s jedním konkrétním dnem, ale lidé si je připevňují na tašky či batohy a také tím vyjadřují podporu danému projektu. Jedním z nich je podpora integrace pro čokoládové děti s africkými kořeny do české společnosti, kdy si můžete připnout veselou brož v barvách semaforu. Větší šperkařský akcent pak nabízí zase jedna kosmetická firma, která bojuje proti rakovině prsu jemnou stužkou s růžovým kamenem.

Brože se staly pro filantropní oblast velice populární vzhledem ke své symbolice. Spona představuje jakýsi doplněk, který si sami připnete, tudíž dáváte najevo, že nosíte něco, co se vám líbí, co hrdě podporujete a co chcete světu ukázat. A nemalou měrou se zde podílí i vzdálenost od srdce jakožto symbolu altruismu.

Jaké si vybrat brože?

Milujete lesk a kov. Pak si dávejte pozor, na jakou příležitost si brož berete. Příliš blyštivá a těžká se nehodí na denní nošení a dejte i pozor na to, aby se vám ozdoba netříštila s ostatními šperky. Méně je více. Raději si vyberte minimalistickou brož a výraznější náhrdelník nebo naopak. A protože na klopě se spona velmi blíží i k ozdobě na krku, opatrně pracujte i s laděním kovů. I nenápadné stříbrné a zlaté šperky k sobě takto většinou příliš neladí.

Rozhodnete-li se pro látkovou obměnu, můžete si vyhrát, ale zvažte, na jakou příležitost si sponu připnete. Někdy vtipná a nápaditá varianta sice oživí elegantní kostým, ale pokud jdete na seriózní jednání, tak doplněk odložte raději do kabelky. V podstatě se nejedná o tak zásadní módní prohřešek jako jsou například džíny do divadla, ale například slovenská premiérka Radičová je často kritizována za výraznou bižuterii, kterou nosí.

A na závěr – neberte brož jen jako sponu na hruď, ale zkuste ji občas přemístit na čepici, kabelku nebo zpestřete jí jednoduchý pásek. Fantazii se meze nekladou a vy můžete mít každý den jiný artikl vašeho šatníku se stejným komponentem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12607 (magazinpodnikani.cz#51)


Přidat komentář