Úprava psů a koček

Lidé pravidelně navštěvují kadeřnictví nebo holičství. Mnozí z nás jsou častými hosty i v salónu krásy. Podobně jako my i naši domácí mazlíčci - psi a kočky potřebují pravidelnou kosmetickou úpravu.

Chov psů a koček, výběr zvířete v chovné stanici

V současnosti můžeme sledovat vzestup počtu chovaných psů. Toto se týká hlavně měst, kde si v posledním čase stále více lidí pořizuje svého domácího mazlíčka – pejska. Totéž platí, i když v trochu v menší míře, o kočkách. Čím dál tím více lidí má také větší nároky na požadované plemeno psa nebo kočky. Na tuto poptávku zareagovaly chovné stanice, které se dnes specializují na nejrůznější rasy psů a koček. I ti nejnáročnější zájemci o chov si tak vyberou.

Jaké existují služby pro psy

Služby pro psy jsou:

Koupání psů, hygiena psů

Správná hygiena je důležitá i pro psy. Koupel ve vodě o vhodné teplotě s důkladným vysušením je pro ně zdravá a mnohdy i příjemná. Psa je možné koupat v každém věku. Po koupeli je důležité zvíře umístit v teplém a suchém prostředí. Lepší je, aby se náš domácí mazlíček pohyboval, než aby jen ležel. Ke** koupání** je nutno použít dostatečně velkou vanu, kterou napouštíme vlažnou vodou, spíše chladnější než teplou. Nejdříve se pes důkladně namočí. Je důležité zacházet se zvířetem vlídně, aby si pak nevytvořilo reflex strachu a nepříjemného pocitu v souvislosti s touto hygienickou procedurou. K namydlení používáme indiferentní nebo desinfekční mýdlo proti parazitům. Nejvhodnější jsou však speciální šampóny pro psy. Mýdlo nebo šampón zpěníme a naneseme na tělo zvířete, aby se vytvořil na něm souvislý povlak. Poté rukou nebo kartáčem psa masírujeme oběma směry, tj. ve i proti směru srsti. Je nezbytně nutné chránit uši, aby voda nevnikla do zvukovodů. Rovněž je třeba zabránit průniku mýdla nebo šampónu do očí a čenichu. Během koupání zkontrolujme psovi pokožku, zda tam nemá parazity, zranění nebo špínu. Důležité je pak dobře zvíře opláchnout.

Vyčesávání psů, rozčesávání psí srsti

Před vyčesáváním psa vyberme takový hřeben, který psa nemůže poranit a ani mu podráždit pokožku. Nejdříve češeme proti srsti a potom ve směru srsti. Slepené části přidržíme rukou a po částech je rozplétáme. Zbytky potravin a jiné slepeniny odstraňujeme rozpouštědlem a teprve pak až rozčesáváme.

Trimování psů, odstraňování zhrublé srsti psů

Trimování je odstraňování zralé hrubé srsti během jarního a podzimního období. Nejdříve musíme psa vykoupat a dobře vyčesat. Trimování provádíme prsty a na místech, kde to není možné používáme nůž. Činnost provádíme rychlým tahem, kdy se srst vytrhne anebo zkrátí. Tahy a množství odstraněné srsti by měly být pravidelné, ať nevznikají nerovnosti.

Stříhání psa, zkrácení srsti

Krátkosrstým plemenům stačí pouze úprava na stehnech a krku.** Dlouhosrsté rasy** mívají dlouhou srst hlavně pod krkem a za ušima, ale také mezi prsty a okolo tlapek. Největší péči v tomto ohledu vyžadují bezesporu pudli. Ty stříháme podle daných standardů. Ty určují, na kterých místech úplně zkrátit srst a na kterých ji vystříháváme více anebo méně. K stříhání používáme nůžky nebo elektrické strojky. Zkrácení srsti je nepřirozený zásah, během kterého pes náhle ztrácí svou přirozenou pokrývku, proto si po ostříhání musí postupně zvykat na vliv prostředí, aby neonemocněl.

Jak se starat o vyholeného psa

Vyholené psy je nutno nejdříve kartáčovat jemným kartáčem, protože jejich pokožka je 14 dní po této kosmetické úpravě velmi citlivá.

Odblešení psa, zbavení psa parazitů

Nejúčinněji působí proti parazitům koupání v chemických přípravcích určenými k tomuto účelu. Mohou být tekuté nebo práškové. Po natření nebo posypání je vhodné psa zaměstnat, aby si pes nemohl olízat nanesený přípravek. Následující den zvíře důkladně umyjeme.

Čistění análních žláz psů

Často pozorujeme u psů otírání konečníku o zem. Nemusí to vždy znamenat, že náš mazlíček má vnitřní parazity, ale často je to důsledek** přeplnění análního kanálku**. Psi a jiné psovité šelmy mají dvě žlázy ústící spolu s tlustým střevem do konečníkového otvoru. V nich se hromadí zapáchající tekutina, kterou se zvíře braní v případě napadení. Jelikož většina námi chovaných psů tuto potřebu nemá, dochází k hromadění této tekutiny. Tu je nutno odstranit, protože způsobuje psovi nepříjemné svrbení.

Péče o oči a uši psa

V koutku oka se často vyskytují usazeniny, které odstraňujeme vlhkou hadřičkou. V uších se tvoří ušní maz, který vytíráme vatou za pomocí párátka. Navlhčujeme ji do parafínového oleje.

Péče o chrup a ústní dutinu psa

Čistá ústní dutina psa má být samozřejmostí.** Čisté bílé zuby a ústní dutina** bez zápachu jsou známkou dobrého zdraví. Dutinu a dásně utíráme vlhkou gázou. K jejímu navlhčení je vhodné přidat trochu citrónové šťávy do vody.

Jaké existují služby pro kočky

Služby pro kočky jsou:

Koupání koček, speciální šampony pro kočky

Kočky nemají moc rády vodu, protože jsou zvyklé z přírodního prostředí se pouze trochu navlhčit a pak dodělávat svou osobní hygienu za pomocí svého jazyka. Přesto koupel je pro zvíře důležitá a kočky chované v domácnostech si na ni lehce zvyknou. Teplotu vody volíme mezi 20 – 30 ºC a k jejich mytí používáme šampón na vlasy nebo speciální šampóny určené pro kočky. Zcela nevhodný je saponát nebo mýdlo, po jejímž použití dochází k tvorbě lupů a následnému svrbení kůže. Po vykoupání musíme zvíře důkladně osušit, což provádíme nejprve osuškou a poté fénem. Optimální perioda koupele je 2 – 4 týdny. Můžeme také použít suché šampóny, kterými srst napudrujeme a poté rozčesáváme. Je třeba dávat pozor, aby se kočce neprášilo do očí a uší.

Česání koček, hřeben na kočičí srst

To můžeme provádět za pomocí hřebene, kartáče nebo speciálního rozčesávadla.

Údržba ústní dutiny kočky

Občas je nutné odstranit zbytky jídel mezi zuby a sliznicí. Vhodné je i potření dásní jablkem nebo citrónovou šťávou.

Péče o oči a uši kočky

Usazeniny z očí vytíráme vlhkým hadříkem. Často se stává, že si kočka zadní tlapkou škrábe uši. Pokud k tomu dochází i po jejich hygieně, může mít v uchu roztoče, kterého je třeba odstranit.

Proč vyhledat psí nebo kočičí salón?

Chov psů nebo koček vyžaduje soustavnou péči nejen o jejich zdraví, nýbrž i o jejich hygienu a vzhled. Jejich příchylnost nejlépe oceníme opravdu častou a vhodnou péčí. Pro začínajícího a možná nejen pro něho se výše popsané body mohou zdát být složité a proto bude nejschůdnějším způsobem navštívit některý ze salónů krásy, specializujícího se na péči o tyto nejoblíbenější naše domácí mazlíčky. Toto může být vhodným řešením i pro zkušené chovatele, kteří tak ušetří čas, když není požadován jejich dohled nad zvířetem, ba je výhodnější nechat svého pejska nebo kočičku samotného, protože bez přítomnosti svého pána či paní je klidnější a je s nim lepší spolupráce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12992 (magazinpodnikani.cz#713)


Přidat komentář