Projekty rodinných domů - Karviná a okolí

Máte sen o svém vlastním rodinném domě? Dáváte přednost stavbě nového domu před koupí starší budovy? Pak budete potřebovat projekt rodinného domu. Vybírat můžete mezi typovými projekty, anebo zvolit individuální projekt na míru.

Rozhodli jste se, že chcete bydlet ve vlastním rodinném domku? A dáte přednost novostavbě nebo raději staršímu domu? Ke koupi staršího domku mnohdy vede jeho nezaměnitelný ráz, jeho historie anebo duch místa. Avšak později může přijít nepříjemné rozčarování z toho, co všechno je potřeba opravit, vyměnit nebo rekonstruovat a kolik to všechno bude nakonec stát. Často se říká, že stavět novostavbu vyjde levněji než je cena starého objektu plus výdaje na jeho opravy – zvláště tam, kde jsou nemovitosti za vyšší ceny, je to určitě pravda. Pokud nechcete investovat peníze do rekonstrukce staršího domu, zvolte výstavbu nového rodinného domu. V takovém případě budete potřebovat projekt.

Co pořídit dříve – stavební pozemek nebo projekt RD?

Máte již koupený pozemek pro stavbu? Když máte pozemek, jste o velký krok blíže ke svému vysněnému domu. Na druhou stranu někdy může být lepší si nejdříve promluvit s architektem o tom, jaký typ rodinného domu si představujete a jaké parametry rodinného domu vyžadujete – na základě toho Vám pak architekt doporučí výběr pozemku, který se bude pro Váš vysněný dům hodit. Týká se to zvláště pasivních rodinných domů, pro které je správný výběr pozemku s určitým sklonem a správnou orientací vůči světovým stranám obzvláště důležitý. Avšak i jiné stavby se nehodí na každý pozemek a do každého prostředí. Například roubené nebo srubové rodinné domy také potřebují správný výběr pozemku – jistě by neladily v městské zástavbě, ale příliš se nehodí ani k tradičním zděným chalupám na jihočeské vesnici, kam nezapadnou ani novostavby v moderním stylu.

Jaký dům je pro Vás ten pravý?

V zásadě tak platí, že je lepší si nejdříve ujasnit, jaký dům vlastně chcete a podle toho vybírat nejen pozemek ale také lokalitu (město, venkov, obec, samota, polosamota, …). Zvláště u pasivních domů je ale důležité zúčastnit se odborných konzultací, na kterých se poradíte o výběru konkrétního stavebního pozemku s architektem. Samotný projekt domu si však ponechte až na dobu, kdy budete mít pozemek zakoupen.

Máte-li již k dispozici vhodný stavební pozemek, pak přichází na řadu projekt rodinného domu – na výběr je mezi typovými a individuálními projekty. A jaký je mezi nimi rozdíl?

Typový nebo individuální projekt rodinného domu?

Pokud chcete stavět rodinný dům, potřebujete projekt. To samé platí při stavbě chalupy či chaty nebo jiné stavby. K dispozici je množství typových projektů staveb, které většinou nabízejí stavební firmy ve svých katalozích.

Kdo touží po originalitě a chce do stavby rodinného domu (nebo jiné stavby) maximálně promítnout své vlastní představy, vlastní nápady, jednoduše řečeno svého vlastního ducha, tomu je určen** projekt individuální**. Další možností je zvolit individuální projekt, avšak ponechat architektovi volnou ruku a počkat si, jakým návrhem Vás překvapí.

individuální projekt

Typové projekty rodinných domů a jiných staveb přinášejí úsporu

Mezi největší výhody typových projektů rodinných domů, ale i jiných staveb, jako třeba bytových domů, chalup, garáží apod., patří nízká cena takového projektu (někdy jej od stavební firmy dostanete i zadarmo) a zároveň uspoříte i dost času, protože nebudete muset čekat na vypracování projektu – jednoduše si vyberete z katalogu ten projekt, který Vás nejvíce zaujme.

Výběr typového projektu rodinného domu

A jak se projekty typových rodinných domů vybírají? Jsou dva způsoby. Můžete vybírat podle vzhledu domu, praktičtější je však zadat obytnou plochu a počet místností, který požadujete. Následně jsou Vám předloženy projekty vyhovující Vašim požadavkům a Vy si jen vyberete ten, který je Vám nejbližší. Aby se rozhodování co nejvíce usnadnilo, mnohé firmy nabízejí prohlídku vzorových domů. Díky tomu si můžete projít již hotový dům, což je velká výhoda – uvidíte již hotový dům v jeho reálné podobě a pokud se jedná o obydlený dům, můžete se majitelů pozeptat, jak se jim v domě žije a jak jsou spokojeni.

Je možné požadovat změny v typovém projektu?

Pokud Vám na typovém projektu něco nevyhovuje, je možné v některých případech provést dílčí změny v dispozici domu, jako zrušení nebo posunutí některých příček apod.** Projektová dokumentace** pak bude za menší poplatek přepracována tak, aby vyhovovala Vašim požadavkům.

Ovšem na druhou stranu u typového projektu nemůžete počítat s žádnými zásadními změnami, jako je volba jiných stavebních materiálů, rozšíření nebo zmenšení domu, jiná konstrukce střechy aj. U typového projektu jste drženi v určitých mezích – nevzniká zde individuální vztah mezi stavebníkem a architektem – projekt je pevně dán a kromě drobných dispozičních změn je potřeba se ho držet. Pokud Vám takový přístup nevyhovuje, nevadí. Zvolte individuální projekt rodinného domu.

projektová dokumentace

Individuální projekt rodinného domu vyplní Váš sen

Individuální projekty rodinných domů, bytových domů, chalup, garáží či jakýchkoliv jiných budov jsou určeny těm zákazníkům, kterým katalogová řešení nevyhovují. V případě individuálního projektu je potřeba mít jasnou nebo přinejmenším částečnou představu, kterou sdělíte svému architektovi a ten ji pak promítne do návrhu. Pokud se Vám návrh líbit nebude, můžete požadovat změny nebo zcela jiný návrh – to už bude záležet jen na Vás. Jakmile budete s návrhem spokojeni, je možné na jeho základě vypracovat** konkrétní projekt**. I v projektu je samozřejmě možné provádět změny, dokud z Vaší strany nebude dosaženo plné spokojenosti.

Individuální projekt je investice, která se vyplatí

Individuální projekt tak má obrovskou výhodu v tom, že výsledná stavba bude plně odpovídat Vašim představám a požadavkům, Vašemu vkusu, Vašim snům… Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že vypracování individuálního projektu stojí nemalé peníze a navíc může i dost dlouho trvat.

V zásadě tak můžeme říci, že typový projekt se hodí pro toho, kdo se spokojí s katalogovým řešením a navíc je rád, že ušetří několik desítek tisíc korun, zatímco individuální řešení je vhodné pro ty z vás, kteří chtějí mít dům přesně podle svých představ, přičemž ale musíte počítat s delší časovou rezervou na vypracování projektu a také vyšší finanční investicí – je to však investice, která se s odstupem času určitě vyplatí, neboť dům si většinou pořizujete na mnoho let, často i na celý život.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14265 (magazinpodnikani.cz#3242)


Diskuze a zkušenosti

Tomáš | 07.10.2014 13:09
Re: Projekty rodinných domů - Karviná a okolí Nemáte někdo tip na kvalitní projektantskou firmu, zatím u mě vítězí tato www.prozi.cz . Někdo nějaké zkušenosti?


Přidat komentář