Pozáruční opravy praček a prodej elektrospotřebičů

Máte problémy s pračkou? Moderní automatické pračky nám značně ulehčují život, avšak pokud mají nějakou poruchu, běžný kutil na ni většinou nestačí, proto je dobré mít po ruce kontakt na servisní službu.

Čím častěji pračku používáte, tím rychleji se opotřebovává. A protože pračka se ve většině domácností používá několikrát do týdne, není divu, že pračky patří mezi nejčastěji porouchané elektrospotřebiče.

Pozáruční opravy praček

Obvyklá záruka na elektrospotřebiče jsou 2 roky. Výjimečně mohou některé firmy, které svým výrobkům věří, nabídnout i delší záruku. To také může být jedním z vodítek při výběru nové automatické pračky.

Pokud se pračka pokazí v době záruky, pak máte opravu zadarmo. Pracovník servisu se dostaví až k Vám domů, zjistí závadu a pokud má potřebné náhradní díly s sebou, opraví pračku na místě. V opačném případě musí nejprve náhradní díl objednat nebo se pro něj zastavit v dílně a poté se s ním vrátit k Vám domů a opravu dokončit.

Pokud však závada přijde v době, kdy již záruka skončila, není jiného zbytí, než si vyhledat servisní službu, která se zabývá pozáruční opravou praček. Také v tomto případě přijede technik k Vám domů, aby zjistil závadu pračky. Účet za opravu však již budete muset uhradit ze svého. Pořád je to ale lepší, než ihned kupovat novou pračku, nejde-li o závadu tak závažnou, aby by vyšlo levněji pračku odvést do sběru.

Nejčastější závady automatických praček

Některé části pračky mohou být náchylné k opotřebování nebo poškození více, jiné méně. A jaké jsou nejobvyklejší závady automatických praček? Mezi ty, jež musejí servisy řešit nejčastěji, patří:

 • ucpaná filtrová vložka – jejím následkem je obvykle vytopená koupelna
 • zanesené sítko u elektroventilu – pak obvykle nefunguje napouštění vody
 • ztvrdlá nebo popraskaná těsnící manžeta – jedná se o těsnící plastovou manžetu okolo otvoru do pračky. Pokud manžeta časem ztvrdne nebo popraská, její těsnící schopnost se sníží a dvířka začnou protékat.
 • vadné topné těleso – voda na praní se neohřeje a prádlo se tím pádem nevypere dostatečně
 • vadné čerpadlo – problémy při napouštění nebo vypouštění vody
 • nefunkční programátor – v tom případě nemůžete nastavit program praní
 • kovové předměty v prádle – může se jednat o kostice z podprsenky ale i jiné kovové předměty zapomenuté po kapsách (mince, kapesní nožíky, otvíráky apod.) – tyto předměty mohou způsobit poškození gumové těsnící manžety, ucpání filtru nebo trubky pro vypouštění vody, poškození čerpadla aj.

Jak se starat o automatickou pračku, aneb pravidelná údržba

Pokud se o věci staráte, pak vydrží déle v dobrém stavu. A totéž platí také pro pračku. Pravidelná údržba pračky dokáže výrazně oddálit některé poruchy. Týká se to zvláště těch částí, které jsou náchylné k poruchám, resp. k opotřebování, jako je filtr nebo těsnící manžeta. Jednoduchými kroky můžete podstatně prodloužit životnost a bezproblémovou funkčnost těchto částí.

Údržba filtru

Je-li automatická pračka vybavena samočisticím čerpadlem bez záchytné komory, pak se o filtr vůbec starat nemusíte. Pokud však tuto funkci u své pračky postrádáte, je vhodné přibližně jednou za dva měsíce filtr případně záchytnou komoru odpadního čerpadla vyčistit.

Filtr bývá většinou umístěn pod spodním panelem pračky nebo pod malými dvířky ve spodní části pračky. Před otevřením filtru se ujistěte, že v pračce není žádná voda – spusťte cyklus vypouštění, který zbytky vody odčerpá. Přesto většinou trochu vody v pračce zůstane a proto si připravte hadr.

Způsob práce s filtrem se liší podle typu pračky, proto si před jeho demontáží pročtěte návod k údržbě pračky. Nejčastěji se filtr demontuje šroubováním krytu, čímž se povolí těsnící guma a filtr lze pak vyjmout. Po důkladném vyčištění nezapomeňte filtr namontovat zpět.

Údržba těsnící manžety

Pravidelnou a poctivou údržbou těsnící gumy (manžety) okolo vkládacího otvoru do pračky můžete výrazně prodloužit její životnost a tím pádem schopnost těsnit během praní. Ideální je vytřít manžetu pečlivě do sucha po každém praní. Dvířka pračky pak ponechejte pootevřená, díky čemuž vyschnou i poslední zbytky vlhkosti a navíc nebude těsnění mechanicky namáháno sklem dvířek.

Přibližně jednou za dva měsíce umyjte těsnění vlažnou vodou se saponátem, poté vytřete, nechte dobře uschnout a následně natřete glycerínovým olejem nebo dětským olejíčkem. Dvířka pračky nechte i poté pootevřená.

Čištění násypky

Nezapomínejte ani na pravidelné čištění násypky na prací prostředky – stejně jako v ostatních případech postačí přibližně jednou za dva měsíce. U většiny automatických praček je možné násypku úplně oddělit od pračky a rozebrat sifón, který je umístěn v přihrádce pro aviváž a bělící prostředky – pro práci s Vaší pračkou však vždy nejprve prostudujte její návod k použití a údržbě. Díly násypky umyjte teplou vodou a pozornost věnujte také průchodnosti již zmíněného sifónu. Po vyčištění a složení násypku samozřejmě vložte zpět do pračky.

Čištění povrchu pračky

Čistění povrchu pračky není nutné pro její správnou funkčnost, ale určitě nechcete mít pračku nepěkně upatlanou. Čištění povrchu pračky provádějte měkkým hadříkem navlhčeným ve vlažné mýdlové vodě. Nikdy nepoužívejte brusné nebo jiné agresivní mycí prostředky, které by mohly povrch pračky nenávratně narušit.

Prodej elektrospotřebičů

Některé servisní služby zároveň nabízejí** prodej elektrospotřebičů.** Může se jednat o nové zboží, ale také komisní prodej starších kusů, které prošly generální opravou. Se svým technikem se vždy poraďte, zda pro Vás bude výhodnější zaplatit si opravu, nebo investovat peníze do nové pračky, případně si pořídit starší kus z komisního prodeje.

Výběr nové automatické pračky

Rozhodli jste se pro novou automatickou pračku? A víte, podle čeho vybírat? Určitě se nezaměřujte jen na prodejní cenu nebo design pračky. Důležité jsou také technické parametry:

 • Rozměry pračky – vejde se Vám pračka do koupelny? Rozměry pračky jsou důležité, neboť v případě menších koupelen se často bojuje o každý centimetr.
 • Horní nebo přední plnění pračky – Horní plnění volte především do menších koupelen, kde není dost místa pro pohodný přístup k pračce zepředu.
 • Maximální hmotnost náplně pračky – kolik má Vaše domácnost členů? Čím více osob, tím výkonnější budete potřebovat pračku.
 • Má pračka také funkci sušičky? Pokud ne, prádlo Vám na šňůře bude schnout déle, případně si budete muset pořídit samostatnou sušičku.
 • Materiál vany – na výběr je méně odolný smalt nebo odolnější ocel či plast. Vanu si nepleťte s bubnem, který je vždy ocelový.
 • Energetický štítek pračky – v neposlední řadě si při výběru nové automatické pračky všímejte údajů na energetickém štítku. Ty Vám umožní srovnávat, jak je která pračka energeticky úsporná či neúsporná. Na štítku najdeme 7 stupňů energetické náročnosti: dříve A až G, dnes se však přechází na jinou stupnici a to A+++; A++; A+; A; B; C; D, přičemž platí, že stupeň A+++ znamená nejúspornější elektronický spotřebič a stupeň D nejméně úsporné spotřebiče.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14268 (magazinpodnikani.cz#3245)


Přidat komentář