Pneuservis - Ostrava a okolí

Blíží se první listopadový den. Od prvního listopadu mají řidiči povinnost mít přezuto na zimní pneumatiky. Zvládnete nové obutí svého auta sami, nebo raději využijete služeb pneuservisu?

Pamatujete si ještě doby, kdy si každý druhý řidič opravoval svůj vůz sám? Když naše silnice ještě brázdila auta téměř výhradně české, sovětské nebo východoněmecké výroby, bylo relativně běžným jevem, že základní údržbu a někdy i složitější opravy si řidiči prováděli sami. A nebylo divu. Tehdejší auta byla podstatně jednodušší – v naprosté většině případů ani neměla elektroniku, o počítačích nemluvě.

Dnešní moderní vozy jsou však zcela jiné. Poskytují nám mnohem více komfortu i bezpečí, mají lepší jízdní vlastnosti, vyšší výkon a díky moderním technologiím a úsporným motorům přesto spotřebují méně paliva. Jejich nevýhodou však je, že pokud se něco pokazí, oprava je většinou náročná technicky i finančně. Aby jste při opravě nenadělali více škody než užitku, vyplatí se automobil svěřit do rukou kvalifikovaným a zkušeným odborníkům, kteří se o něj s veškerou péčí postarají.

Pneuservis Ostrava

A co vy? Pečujete o svůj vůz sami, nebo jej svěřujete pouze do odborné péče? Autoservisy nabízejí komplexní péči o automobily, která zahrnuje mj. opravy a úpravy elektroinstalace, klempířské a lakýrnické práce, opravy karoserie, výměnu a opravy autoskel, služby pneuservisu, výměnu pneumatik nebo i prodej pneumatik, měření a úpravy geometrie podvozku, kontrolu a opravy brzd a tlumičů, servis, čištění a opravy automobilové klimatizace, zajištění povinné státní technické kontroly (STK) a měření emisí, mytí vozů a čištění interiérů atp.

Ideální je využívat pravidelně garanční a servisní prohlídky, které odhalí závady již v jejich zárodku, takže oprava pak vyjde značně levněji, než když auto dopravíte do servisu teprve tehdy, když už se s ním kvůli závadě jezdí velmi špatně, nebo je zcela nepojízdné.

Využívání služeb autoservisu má své výhody – Vaše auto je v odborné péči kvalifikovaných pracovníků, na provedené práce máte záruku, můžete se na cokoliv zeptat, poradit se a díky pravidelným prohlídkám a péči se životnost Vašeho vozu znatelně prodluží, a to za to určitě stojí, nemyslíte?

Od kdy do kdy je nutné mít zimní pneumatiky a za jakého počasí?

Snad každý řidič ví, že povinnost mít zimní pneumatiky začíná prvním listopadovým dnem a končí posledního března. Je však opravdu povinné mít po celé toto období nasazeny zimní pneumatiky? V zásadě ne. Povinnost zimních pneumatik se sice vztahuje na období vymezené prvním listopadem a posledním březnem, avšak platí pouze v případě, kdy se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Zákon nám tedy jasně ukládá období, kdy musíme mít v případě vyjetí na silnice nasazeny zimní pneumatiky, avšak zároveň dodává, že tato povinnost platí pouze za určitých povětrnostních podmínek, a nebo pokud lze předpokládat, že takové podmínky nastanou.

Za teplého počasí nejsou zimní pneumatiky nutností, ale…

Pokud je venku teplé počasí, teploty jsou dostatečně vysoko nad nulou, vozovka je čistá a suchá a podle meteorologické předpovědi nemá přijít mráz ani sněžení, můžete i mezi 1. listopadem a 31. březnem bez obav vyjet na silnice na letních pneumatikách a nemusíte se obávat pokuty za to, že nemáte přezuto na zimní.

Je ovšem dobré pamatovat na to, že v zimě, ale i na podzim nebo na jaře se běžně stává, že ač přes den svítí sluníčko a teplota stoupá i několik stupňů nad nulu, po západu slunce a v noci může přijít mráz – případné dešťové srážky se pak rychle mění ve vrstvu námrazy na vozovce, nebo přecházejí ve sněžení či sníh s deštěm. A na takovém povrchu se jízda na letních pneumatikách mění v hazard se zdravím i se životem. Kromě toho Vám pak hrozí pokuta za jízdu na letních pneumatikách.

Z těchto důvodů je rozumnější mít zimní pneumatiky nasazeny po celé povinné období, neboť náhlá změna počasí by Vám mohla zkřížit plány a rovněž tak Vás uvrhnout do nebezpečí dopravní nehody nebo pokuty. Navíc zimní pneumatiky mají dle expertů své upotřebení i při teplotách nad nulou – hodí se jakmile teplota venku klesne pod plus 7 stupňů Celsia.** Zimní pneumatiky** poznáte podle označení M+S. Kromě zimních pneumatik můžete používat také speciální celoroční pneumatiky.

Na zimní pneumatiky můžete zapomenout snad jedině tehdy, pokud od listopadu do března necháte auto zamčené v garáži a pro cesty budete využívat výhradně veřejnou dopravu či chodit pěšky.

Dopravní značení „zimní výbava“

Dále je třeba připomenout, že na některých úsecích českých silnic a dálnic se můžete setkat s dopravní značkou „zimní výbava“.  Jedná se o kruhovou značku, kde je na modrém podkladu umístěna stylizovaná sněhová vločka a nad ní osobní automobil. Toto značení udává úseky silnic a dálnic, kde jsou zimní pneumatiky v období od listopadu do konce března povinné za jakéhokoliv počasí a bez výjimek. Značka je zpravidla umísťována na úseky silnic a dálnic, které se nacházejí ve vyšších nadmořských výškách.

Hloubka dezénu zimních pneumatik

Jak hluboké mají být drážky ve vzorku zimní pneumatiky, aby splňovala předpisy a nehrozila vám pokuta od dopravních policistů? U vozů do 3500 kg stačí hloubka dezénu 4 milimetry, je-li automobil těžší, musí být hloubka dezénu 6 milimetrů.

Jaká je životnost zimních pneumatik?

Jak staré jsou vaše zimní pneumatiky? Koupili jste si zimní pneumatiky před několika lety, ale protože jste je málo používali, jsou skoro jako nové a stále splňují povinnou hloubku dezénu? I přesto, že Vaše zimní pneumatiky nejsou opotřebované a mají povinnou hloubku dezénu, neměly by se používat, pokud byly vyrobeny před více jak čtyřmi lety. Po čtyřech letech od výroby totiž guma, ze které byly pneumatiky vyrobeny, ztrácí své charakteristické vlastnosti, které ji odlišují od gumy, ze které se vyrábí letní pneumatiky.

Služby pneuservisu Ostrava

Když si do servisu pojedete vyměnit pneumatiky, je výhodné návštěvu spojit s celkovou prohlídkou a údržbou vozu. V servisu si můžete nechat např. vyčistit, vydezinfikovat a naplnit klimatizaci, což by se mělo provádět minimálně jednou ročně. Alespoň jednou za rok je také doporučováno změřit geometrii kol, nepoť dokonalá geometrie zlepšuje jízdní vlastnosti vozu, snižuje spotřebu paliva a prodlužuje životnost pneumatik i podvozku.

Máte na autě nějaké škrábance či promáčklou karoserii? Nechte si kromě výměny pneumatik opravit také vady karoserie nebo nalakovat poškrábaná místa. Když si auto půjdete vyzvednout, budete mít nejen přezuto, ale také opraveny dlouho odkládané závady či poškozeníUšetříte tak čas a zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14256 (magazinpodnikani.cz#3233)


Přidat komentář