Malířské práce - Kutná Hora

Jakou fasádu vyberete pro svůj dům a podle čeho? Už jste slyšeli o solárních fasádách? Víte, co obnáší práce řemeslníka v oboru malířství, lakýrnictví a natěračství? Jakou technikou máte vymalované své bydlení?

Jeden chce mít své stěny ve svém bytě nebo domě sněhově bílé, jiný má rád když jeho domov hýří barvami. Někdo touží po tapetách na stěnách a jinde se dají do nestandardních úprav stěn, jako je jsou plastické ozdoby, krápníky či jiné sádrové ozdoby. Pokud jste zručný domácí kutil a práce Vás baví, s chutí se možná vrháte do podobných prací sám. Ostatní si na pomoc pozvou odborníka řemesla malířského, který podle jejich představ přemění staré interiéry v nové.

Malířské práce

Většina profesionálních malířů v dnešní době zahrnuje do svých povinností také přípravné práce před malováním, jako zakrytí nábytku, podlahy apod. Hlavní náplní je samozřejmě malování interiérů bytů a rodinných domů, administrativních budov – kanceláří, obchodů a firem, provozoven a výroben a dalších prostor. Stěny dokáží zdobit** tupováním, lepením nejrůznějších bordur, tapetováním, ošetřují je penetrací** nebo zarovnávají nerovnosti stěn.

Penetrace, zpevnění, vyhlazení omítek

Penetrace nebo-li pačokování je mýdlovo-vápencový roztok, který se používá na ** zpevnění a vyhlazení** nových obroušených omítek a na jejich zjemnění. Roztok se také nazývá vápencové mléko. Po nanesení několika vrstev pačoku, se tyto nechají asi 4 týdny zrát a tím se sjednotí a zpevní savost a pevnost podkladu před malováním. Penetrace není vždy nutná.

Malířské techniky, tupování, mramorování, batikování

Bez ohledu na malířskou techniku, by měl ve finální verzi vypadat interiér vkusně a stylově, proto je dobré mít nějaký koncept nebo připravenou strukturu celého malování. Technika malby může být klasické nanášení barvy štětkou, válečkem, houbičkou nebo stříkáním.

 • Tupování – je technika, při níž využíváme barevných odstínů a kontrastů při jejich optickém vytažení nebo vytváření skvrn a stop houbičkou, kdy vytváříme tzv šmouhovitý styl.
 • Batikování stěn – používá se na ni například textilie, která namočená v barvě nebo jiném odstínu barvy na stěně se namačkáváním nebo rolováním tiskne na plochu.
 • Technika rozmývaná – je proces namáčení štětců střídavě do vody a do barvy a tak se barva tím se tzv rozmývá – rozptyluje do šířky.
 • Mramorování – na základní již suchý nátěr se jedním směrem nalamují až 3 různé odstíny cca 3 až 5 cm široké mezi nimi základní nátěr, tenoučkým štětcem se do proužků nakreslí žilky a měkkým štětcem se přejedou aby se rozpily. Po uschnutí se vše přejede brusným papírem a mramor je na světě.
 • Plastická obtisková technika – na silnou vrstvu polo zaschlého nátěru obtiskujeme plastický váleček, čímž se vytvoří požadované obrazce.

Jaké použít barvy na malování stěn?

Je několik zákonitostí, které jsou všeobecně známé o barvách,

 • Bílá barva místnosti opticky zvětší, jiné barvy je naopak zmenšují a snižují.
 • Světlé pastelové barvy jsou vhodnější pro malé místnosti, například dětské pokojíčky
 • Tmavé barvy jsou vhodné pro větší místnosti, jakoby zmenšují a jsou komornější
 • Stropy v místnostech malujeme zpravidla bílou barvou nebo světlejšími odstíny než stěny.
 • Jasné a lehké barvy nanášíme nahoře, tmavé a těžší dole.
 • Rozšiřují opticky modrá, zelená, zelenomodrá
 • Zužují barvy červená a oranžová
 • Teple působí červená, žlutá, oranžová naopak modrá působí studeně
 • Zelená uklidňuje

Práce lakýrnické

Do tohoto segmentu lze zařadit práce, jako natírání zárubní, dveří, oken, lakování postelí, skříní, stolů a židlí, kuchyňských linek nebo schodiště, parket, venkovní pergoly, plotu či chaty. Některý nábytek po** renovaci** od nového nepoznáte a máte-li s některému kousku vztah přímo srdeční, nač se jej zbavovat pro jeho venkovní vzezření, když jej stačí zrestaurovat.

Lakování dřeva, lakování kovů

Plochy ze dřeva** lakujte** pokud možno ve vodorovné poloze, plochu perfektně nejprve očistěte, nesmí být mastná nebo zaprášená. Starý lak nebo barvu odstraňujte brusným papírem.** Lakování kovů** - zábradlí, plotů, vrat, strojů nebo kovového nábytku, předchází také důkladné očištění od koroze nebo mastnoty. K tomuto účelu používejte drátěný kartáč a brusné plátno.

Fasádní práce, nová fasáda, omítnutí fasády

Firma, která Vám přijede udělat novou** fasádu** ať jde o projekt zateplení nebo jen nový nátěr, si sama postaví a opět demontuje lešení. Jak vybrat omítku fasády? Jde o výběr v barevnosti, vodě odpudivosti, podle vlastností tepelně izolačních, v rychlosti odpařování nebo vzhledu textury a na závěr jde-li o omítku přímo na zdivo nebo na štukový podklad.

 • Vápenné omítky se realizují s hladkou strukturou, mohou se naškrábat, otloukat, rýhovat nebo brousit či stříkat v jedné nebo dvou vrstvách.
 • Cementové omítky – se používají pro svoji tvrdost spíše k účelům upravení zesílení budov.
 • Směsi vápeno-cementových omítek se dá docílit tvrdosti i plastičnosti zároveň a používá se štuková, tlustá nebo hladká omítka.
 • Makromolekulární omítky jsou tenkovrstvé fasády o síle 1 až 5 mm. Jsou odolné proti oxidům siřičitý a uhličitý. Na trhu je mnoho výrobců, my jako příklad uvádíme Ceresit, minerální omítka, která je určena pro betonové podklady, tradiční omítky nebo na armovací sítě.
 • Tepelněizolační omítky zlepšují izolaci budov. Jsou velmi vzdušné, ale nasákavé. Nanášejí se na zdi z pálené hlíny, na betonové tvárnice, beton nebo pórobeton.
 • Sanační omítky jsou vhodné při problému s vlhkostí, mají vysokou pórovitost, zabezpečují rychlé odpařování. Povrch zůstává stále stejný a suchý tam, kde by na jiné omítce byla již vykrystalizovaná sůl a tvořila by se destrukce.
 • Hydrofobizované omítky zabrání pronikání a vzlínání dešťové vody do konstrukce. Smysl hydroizolace spočívá v zamezení vytvoření souvislého filmu vody na povrchu. Tato omítka je také paropropustná, takže nedochází ke kondenzaci par v konstrukci.
 • Fasádní nátěry používané pro finální úpravu a jejich aplikaci řešíme podle instrukcí jednotlivých výrobců. Druhy fasádních nátěrů - na bázi akrylátu, křemičité náplně, silikonu a dalších moderních materiálů, nátěr řídkou vápennou maltou, vápno-kazeinový nátěr nebo cementový nátěr.
 • Solární fasáda – tato omítka a nátěr reagují na slunce a omezují zvýšenou vlhkost stavebních konstrukcí, také zde probíhá negativní a pozitivní proudění tepla, což znamená v zimě fasáda dům ohřívá uvnitř a v létě jej naopak uvnitř chladí.

Princip fungování solární fasády

Do omítky i nátěru se přidají jemné keramické duté kuličky, které mění strukturu v závislosti na vlhkosti. Při vysychání se semknou k sobě a naopak v době vlhka se rozestupují. Teplo, které vzniká absorpcí solárního záření je odráženo do prostoru jak jsme již popsali funkčnost v létě či zimě. Je prokázáno, že** úspora energie na vytápění je 10%** v poměru se silikonovou šlechtěnou omítkou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13272 (magazinpodnikani.cz#1347)


Přidat komentář