Malířské práce - Čelákovice

Barvy hrají v našich životech významnou roli. Projíždíme-li krajinou, vnímáme odstíny barev, které míjíme. Při procházce zástavbou nás upoutá nejprve barva fasády, teprve až pak koncepce samotného domu. Obvykle máme své oblíbené i neoblíbené barvy.

Malířské práce

Jakou barvu při výmalbě zvolit? Pokud je více stejných nebo podobných výrobků různých barev, dáme přednost provedení v naší oblíbené barvě, někdy vyhrává tzv. módní barva. Rozdíl mezi oběma je ten, že oblíbená hovoří za naši osobnost a vychází z naší podstaty, módní je sezónní záležitostí, která má omezené trvání. Různými životními zvraty i postupným dozráváním se může stát, že náš vlastní žebříček oblíbených barev může doznat změn. Měníme-li obsah našeho šatníku, může se stát, že barva, která nás zaujala, na nás samotných nevypadá dobře nebo se v ní prostě necítíme, potom takový kousek oděvu buď vrátíme, darujeme nebo zůstane ležet ve skříni. Složitější situace nastává, pokud musíme zvolit barvu trvalejšího charakteru, třeba při** malování bytu nebo nátěru venkovního zdiva**.

Čím se řídit při výběru barvy do interiéru

Čím se řídit při volbě vhodné barvy omítky a jakou barvu by měly mít okapy? Sladěné, kontrastní nebo tón v tónu? Stejná otázka může zaznít při volbě barvy plotu, garážových vrat nebo ústředních radiátorů. Výmalba bytu klade stejné otázky, zároveň doprovázené obavou, aby se nám vybraná barva neomrzela, nebyla příliš výrazná, aby byla vhodná do daného prostředí. Obavy plynou z toho, že obvykle nátěry i výmalby neděláme několikrát do měsíce, ale dopředu na několik let a v případě omítek i na desetiletí. Vzhledem k tomu, že módní vlivy jsou opravdu sezónní záležitostí, při výběru barev a jejich odstínů, bychom měli spoléhat na vlastní intuici a vkus. Zároveň by byla škoda zavírat oči před tipy a radami designerů, určitě bychom mít na zřeteli, kterým směrem se ubírají módní trendy, můžeme z nich totiž vycházet, vybírat pro nás to nejlepší a přizpůsobovat  svým představám. Pokud váháme nebo je naše představa nejasná a bojíme se plochy, můžeme si na internetu najít vzorníky barev, jejich kombinace a díky několika pohybům myší, můžeme vyzkoušet výmalby a nátěry konkrétních předmětů.

Jak zvolit správné barevné kombinace v bytě, domě

Nejkrásnější barevné kombinace nabízí sama příroda, pokud se jí necháme inspirovat, nemůžeme nic zkazit. Kvetoucí pole slunečnic, jarní trávník a na něm bílé sedmikrásky se žlutými středy, dozrávající banán, kdy zelená přechází ve žlutou, temná zeleň povrchu melounu s nádhernou barvou jeho středu v různých odstínech červené, tmavě modrá obloha a na ní stříbrný měsíc a zlaté hvězdy, pohled na listnaté a smíšené lesy v kterémkoli ročním období, jsou jen malou ukázkou toho, jak je lidská fantazie oproti přírodě nedostatečná. Žádná paleta malíře ani vzorník bytového návrháře nemůže mít ve své škále, tolik odstínů co nabízí příroda. Bleděmodrá obloha, prozářená hladina jezera, pomněnky, kolik odstínů může mít světle modrá barva. Navíc příroda umí dokonale vybrat vhodné barvy pro živočichy i rostliny a veškeré své výtvory, proto z ní světoví návrháři vycházejí a nechávají se tak rádi inspirovat jejími barvami a vzory. Názvy barev jako meruňková, pistáciová, švestková, malinová, okrová, písková nebo vzor hadí kůže, žirafy, tygra a zebry, zná určitě každý. Člověk musí  umění přírody dohánět ve všech ohledech a ne vždy se mu to musí podařit.

Natěračské hmoty, laky, lazury do interiéru a exteriéru

Každá plocha i předmět, aby vydrželi co nejdéle a sloužili svému účelu, musí mít dokonalou nejen barvu, ale hlavně povrchovou úpravu. Technologie barev, natěračských hmot, laků a lazur jsou vyráběny pro různé** účely v interiéru i pro venkovní použití** a vyžadují různé technologie nanášení. Každý prostor vyžaduje to své, záleží vlhkosti, střídání teplot, možnosti větrání i to z jakého materiálu je povrch předmětu, kterému chceme dát nový kabát. Každý materiál, jako je sklo, dřevo, omítka, beton, kov, umělá hmota, vyžadují jedinečný přístup k povrchové úpravě. Krycí schopnost barev a způsob jejich nanášení pak na dlouhou dobu ovlivňují životnost celé úpravy. Proto bychom neměli zapomenout, že stejnou a možná ještě větší péči než je výběr barvy a příslušného odstínu si zaslouží nátěrová hmota a způsob jejího provedení.

Barvy pro optické zvětšení, zmenšení místnosti

Výběr vhodných barev, kterými se obklopujeme, ovlivňuje naši energii i náladu. Dobře  zvolená** barevná kompozice** může rozzářit  prostory i bez přímého slunečního svitu, velkým plochám může dodat útulnosti a malým může opticky přidat na velikosti. Starý nábytek může dostat novým nátěrem punc originality a nové doplňky mohou získat vhodnou úpravou patinu. Tak jako šaty dělají člověka, barvy dokážou vdechovat život a krásu různým předmětům. Stará židlička z ohýbaného dřeva, omšelá komoda nebo proutěné křeslo, se mohou stát po vhodné úpravě solitérem, který ozdobí naše příbytky. Pěkně natřený plot nebo příjezdová vrata, dají celé ploše čistotu a řád, nevzhledné trubky přiznané vhodným nátěrem, mohou působit jako technická vychytávka. Při každé změně, jde vždycky o to vybrat vhodné barvy, které se nám budou líbit a zároveň budou ladit oku příchozích. Protože růžový drátěný plot nebo neonově** zbarvené okenice** mohou být zajímavým exponátem v muzeu designu, ale těžko snesou každodenní vnímání.

Výmalba exteriéru, výmalba interiéru

Barevná plocha by svým vzhledem, měla odpovídat i prostředí ve kterém je umístěna. Pokud jsme milovníci obrazů a vlastníme jich desítky, třeba různých velikostí i rámů, jsou potom tak výrazným dekoračním prvkem, že není zapotřebí výrazných barevných kombinací, naopak jemná pastelová barva jako podklad dá všem těmto dílům vyniknout. V jiném případě harmonická kombinace barev nikdy nevyzní, pokud s ní není sladěn interiér, kde je kladen velký důraz na podlahu, protože velikostí plochy konkuruje přilehlým stěnám. Stejně tak barva fasády a kombinace barev, vyžadují velkou trpělivost při výběru, protože barvená plocha je natolik velká, že může zásadně ovlivnit celé vyznění architektury domu. V případě volby barvy v exteriéru je vhodné nejen dbát na vlastní vkus a představy, ale je zapotřebí přizpůsobit se výběrem vhodného tónu barvy celému vyznění okolní zástavby a přímému sousedství.

Jakým barvám při výmalbě bytu dávat přednost

Díky způsobu vnímání barev je náš svět pestřejší, barvy nás dobíjejí svou energií, zároveň můžou působit jako uklidňující prvek. Výběrem barvy našeho oblečení dáváme světu na odiv naše momentální rozpoložení a náladu.Ta je zase ovlivňována výběrem barev kterými se obklopujeme a které jsme zvolili pro náš domov. Žijeme vlastně v dobrovolném barevném zajetí. Aby se nám životem lépe kráčelo, pro všední život volme raději příjemné, optimistické barvy, které působí jasně, čistě a vesele.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13389 (magazinpodnikani.cz#1620)


Přidat komentář