Malířské a lakýrnické práce - Mělník

Interiér tvoří souhra barev. Nejen na zdech, ale i na veškerém zařízení, interiérových doplňcích, oknech, zdech i radiátorech. Barvy našeho domova ovlivňují naši psychiku stejně jako počasí a slunce.

Malířské a lakýrnické práce

Barva je důležitým prvkem každého interiéru. Vypovídá velmi mnoho majiteli. O jeho přístupu k životu i o tom jakou má povahu. Proto by měl každý věnovat výběru barev** maximální pozornost**. Určitě nezaškodí také seznámit se s jednotlivými barvami a také s jejich působením. Správný výběr barvy a také kombinace dokáže nahradit nedostatek slunce v místnosti, povzbudit chuť k jídlu nebo k pracovnímu výkonu. Pomocí barev lze také opticky změnit velikost, šířku i výšku jednotlivých místností. A pokud využijete jak barevných odstínů, tak dekoračních technik, můžete z vašeho domova učinit zajímavě řešené a velmi příjemné místo, kam se budete vždy těšit.

Jak barvami ovlivnit interiér?

Správný výběr barev dokáže z nevlídného zašedlého interiéru učinit velmi příjemné prostředí. Jen je důležité se seznámit s účinky a charakteristikou jednotlivých barev.

Jasná žlutá, barva do dětských pokojů

Působí vesele a optimisticky. Světlá žlutá opticky rozšiřuje prostor, tmavší odstíny vystupují do popředí. Podle odstínu působí teple, navozuje chuť k jídlu, ale také pocit kyselosti. Z toho důvodu je vhodná do jídelen. Měkké žloutkové odstíny se hodí do dětských pokojů a vůbec všude, kde jsou děti. Světlé odstíny žluté se používají do tmavých místností, které prozáří a přidají jim na teplu. Žlutá barva svou podstatou** povzbuzuje, odplavuje starosti a podněcuje k vyšším pracovním výkonům.**

Dynamická červená, barva do kuchyně

Jde o další teplou barvu, která však do interiérů není vhodná ve velkém množství. Jde o barvu, která dynamizuje, provokuje, aktivuje a časem může vyvolávat nervozitu. Může být dokonce pro citlivé osoby až tak agresivní, že začne vyvolávat pocity úzkosti a deprese. Přesto je možné ji v interiérech použít, zejména z důvodů, že vyvolává chuť k jídlu a působí i eroticky. Používá se však jen v** malém množství**, například pro zvýraznění kontur, části stěny nebo na doplňcích.

Optimistická oranžová, barva do společenských prostor

Je to velmi oblíbená barva. Ve svých zářivých odstínech dokáže pozvednout náladu a odplavit stres. Využití nachází zejména ve** společných prostorách**, v místech setkání rodiny i přátel. V interiéru protepluje a projasňuje tmavé místnosti, pokud je v tmavém odstínu, tak prostor zužuje. Posiluje vitalitu, dodává elán a chuť do života. V odstínech do červena však může působit na citlivé osoby rušivě. Nejlépe je používat tuto barvu ve světlých pastelových odstínech.

Zemitá hnědá, uklidňující barva

Je další velmi často používanou barvou. Má velmi mnoho odstínů od skořicového až po čokoládový. Podle intenzity odstínu zužuje a stabilizuje prostor. Na psychiku člověka působí** uklidňujícím dojmem** a také snižuje napětí.

Magická fialová, barva do ložnice, kuchyně

Modrofialové odstíny působí slavnostně a vážně, prostor zužují a jsou vhodné pouze do reprezentativních prostor. Červenofialové odstíny působí magicky až extravagantně. Světlé růžovofialové tóny jsou rafinované a ženské, jsou hravé a opticky rozšiřují prostor. Tmavá fialová prostor naopak zmenšuje a zužuje. Světlá fialová v kombinaci s bílou se hodí do ložnice, kuchyně, dívčího pokoje. Pastelová fialová se žlutou do pokoje dětí. Světlé odstíny fialkové mohou být použity i do pracoven. Zejména do pracoven žen.

Klidná zelená, barva do pracovny

Jde o barvu klidu a přívětivosti. Uplatnění nachází podle toho, zda jde o teplou zelenou nebo o studené odstíny této barvy. Jinak zelené odstíny charakterizují vlastnosti jako tišící, vyrovnaná, veselá, zářivá, ale i sytá a uklidňující. Zelená barva se výborně kombinuje s ostatními barvami. Uplatnění tato barva nachází v pracovnách, ložnicích, v pastelových tónech v dětských pokojích.

Harmonická modrá, barva do dílen

Modrá je barva klidu, vody, harmonie a čistoty. Navozuje soustředění a klid. Právě proto je vhodná do pracoven i do dílen. V kombinaci s bílou je vhodná i do ložnice a do koupelny. V dětských pokojích ji můžete použít v pastelových tónech. Zajímavě působí zejména v kombinaci se žlutou.

Čistá bílá, zvětšení prostoru

Jde o neutrální barvu, která vyvolává pocit čistoty, vzdušnosti a opticky odlehčuje a zvětšuje prostor. Ze všech barev nejlépe odráží světlo. Je vhodná pro kombinaci s širokou škálou barev a jejich odstínů. Samostatně působí příliš sterilně.

Pasivní šedá, neutrální barva

Jde opět o neutrální barvu, která opravdu působí pasivně, ale i vyrovnaně. V celoplošném provedení nepůsobí dobře. Může vyvolávat splín a smutek. Naopak v podobě různých detailů, pruhů, lemování dokáže dát vyniknout ostatním barvám nebo je naopak sjednotit. Zajímavě působí jako detail ve stříbrném provedení.

Černá, kombinace s jinými barvami

Její použití v interiéru je vhodné pouze v detailech. Výborně se hodí pro kontury, pro jednoduché aplikace a také v kombinaci s bílou nebo žlutou či jinou pastelovou barvou na nábytek. Vymalovat však černě stěnu je nevhodné.

Základní principy harmonického působení barev

Kombinace neutrální barvy s pestrou bude vždy působit vyrovnaným dojmem. Jako příklad lze uvést bílou a černou nebo šedou a žlutou. Ladit navzájem budou barvy doplňkové, příkladem je žlutá a fialová nebo modrá a oranžová. Příjemně působí dvě barvy téhož tónu, ale o různé sytosti.

Barvy a dekorační techniky

Nové dekorační techniky a materiály se staly součástí úprav stěn, ale i nábytku a dalších dekorativních předmětů.** Na stěny** lze použít mramorování, batiku, tupování, benátský štuk, dekorativní stěrky. Nábytek lze natírat a lakovat pomocí různých technik. Mezi velmi zajímavé techniky patří pískování, tupování různými předměty, barevné pigmenty nebo tmely. Dekorativních technik není třeba se bát. Jsou cenově velmi příznivé a dá se jimi upravit téměř vše od stěn až po nábytek.

Podlahy v interiéru

Součástí každého interiéru jsou podlahy. Zabírají poměrně velkou část a právě proto si zaslouží naši pozornost. Při barevné úpravě interiéru by neměly být podlahy opomenuty. Stará a ošklivá podlaha zkazí nový design domácnosti. Proto je vhodné zkombinovat a sladit také podlahy s interiérem. Tam, kde je to možné je vhodné pořídit měkký příjemný** koberec,** který svými barvami vhodně doplní interiér. V ostatních částech interiéru je vhodné položit nové** PVC**. Dnešní PVC se vyznačuje vysokou kvalitou, příjemnou měkkostí, odolností, bezproblémovou údržbou a také množstvím barev a designů, jejichž zásluhou si vybere každý.

Správný výběr barevných kombinací do interiéru

Při kombinování a výběru barev pamatujte, že v jedné místnosti by neměly být více než tři barvy.Pokud zvolíte některou z pestrobarevných kombinací, pak ostatní barvy by měly být** jednobarevné** a měly by ladit a doplňovat interiér. Také nezapomeňte na to, že každá barva vypadá jinak v denním světle a jinak večer. Umělé světlo dokáže úplně změnit vybrané odstíny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13467 (magazinpodnikani.cz#1811)


Přidat komentář