LED osvětlení

Neplaťte za spotřebu elektrických energií víc než musíte. S LED žárovkami a dalšími LED zdroji výrazně snížíte spotřebu, navíc Vám tento druh osvětlení přinese celou řadu dalších výhod.

LED osvětlení

LED osvětlení představuje moderní a perspektivní zdroj světla, které přímo vybízí k celému spektru použití v nejrůznějších aplikacích. LED osvětlení je k dostání v různých barevných možnostech i výkonů. Pokud váháte nad tím, zda je LED osvětlení schopno nahradit výkon klasických vláknových žárovek, pak jsou Vaše obavy zbytečné. LED osvětlení nabízí celou řadu výhod, pro které se doporučuje si je pořídit kamkoliv, kde používáte osvětlení.

Princip LED osvětlení

LED vzniklo spojením slov Light Emitting Diod, což v překladu znamená svítivá dioda. Princip činnosti LED je založen na vyzáření energie ve formě fotonů, která vzniká průchodem elektrického proudu přes polovodičový přechod. Nejčastěji se používá teplá bílá barva, neutrální nebo studená bílá. Světlo, které jsou schopny LED žárovky, poskytnout, se blíží všemi svými vlastnostmi dennímu světlu. Navíc oproti klasickým žárovkám poskytuje LED osvětlení svým uživatelům mnoho výhod.

Jak získat bílé světlo z LED zdroje?

K tomu, aby LED zdroj vyzařoval bílé světlo, vedou dvě možnosti. Tou první je, že se bílé světlo získá vzájemnou kombinací více světelných zdrojů, které se odlišují vlnovými délkami světla. Další metoda je, že se pro vznik bílého světla použije polovodičový materiál InGaN, který imituje světlo modré. Druhá varianta se používá v dnešní době nejčastěji.

Dle čeho hodnotit kvalitu LED zdroje?

Pokud se rozhodnete zakoupit LED produkt, jistě Vás zajímá, jak je zdroj kvalitní a jakým disponuje výkonem. Výrobce uvádí světelný výkon v Lumenech. Jde o důležitý parametr, který vypovídá o kvalitě světelného zdroje, nikoliv však jediný. Abyste zjistili kompletní kvalitu LED zdroje je potřeba přihlédnout k jeho celkové účinnosti, k tomu, jaké jsou ve zdroji použité LED čipy, jak je proveden optický systém, z jakého materiálu je vyroben, stupeň krytí svítidla a mnoho dalších faktorů.

Jak zajistit dlouhodobý provoz LED zdrojů?

Na LED zdroje má velký vliv teplota okolního prostředí. Aby LED zdroj plni svoji funkci správně a dlouhodobě, je potřeba udržet provozní teploty LED** pod kritickou teplotou**. Pokud by došlo ke zvýšení teploty, bude to mít za následek kratší životnost, neboť zvýšenou teplotou se snižuje výkon LED. Pokud teploty poklesnou pod nulu, neznamená to pro LED vůbec žádný problém. Spíše dojde ke** zlepšení světelných parametrů.**

Jaká je životnost LED?

LED zdroje se vyznačují vysokou životností. Oproti ostatním zdrojů světla až několikanásobně delší. Životnost se pohybuje v rozmezí od 30 tisíc až po 100 tisíc provozních hodin. Záleží na typu použitých diod. Obecně se dá říct, že životnost LED končí v okamžiku, kdy dojde k poklesu světelného toku o 30 procent. V takovém okamžiku je vhodné LED vyměnit.

Výhody LED osvětlení

LED osvětlení přináší svým uživatelům mnoho výhod, pro které stojí za to investovat do LED osvětlení. LED osvětlení se vyznačuje dlouhou životností LED zdrojů. Pokles svítivosti o 30 procent tak můžete zaznamenat až po 50 tisících až 100 tisících světelných hodinách. Další výhodou je nízká spotřeba elektrické energie, kdy LED osvětlením ušetříte 50 až 90 procent provozních nákladů na osvětlení. LED osvětlení se vyznačuje nulovou teplotou světla. Osvětlení tak nevyzařuje žádné teplo ani UV záření. Bezprostředně po zapnutí docílíte plného světelného výkonu. Jsou proto vhodná do míst, kde potřebujete světlo ihned a nečekat na to, než dojde k úplnému rozsvícení – např. sklady, spíže, toaleta a další místnosti s krátkou návštěvností. LED zdroje se vyznačují odolným materiálem. Jsou tak vhodné do interiéru i exteriéru, stejně jako do míst, která jsou zaprášená. LED osvětlení zajišťuje bezpečný provoz. Chrání před popáleninami, čímž je bezpečné i pro malé děti, které rády sahají na vše, co svítí. Nehrozí ani vzplanutí při převrácení svítidla nebo při jeho zakrytí textilií. Světlo není nijak hlučné, nekmitá a neprodukuje IR záření. Navíc neobsahuje rtuť ani jiné škodlivé látky. Jedná se o naprosto spolehlivé světlo. Jeho životnost není nijak ovlivněna častým spínáním.

LED žárovky

LED žárovky se staly a nadále stávají běžnou součástí našich domácností. Klasickým žárovkám pomalu odzvonilo, neboť jejich životnost je velmi malá a navíc jejich cena neúprosně roste. LED žárovka vydrží mnohem déle. Při každodenním svícení 6 hodin můžete počítat až s 22 letou životností. LED žárovky ušetří svým uživatelům každoročně mnoho peněz, které jistě raději vynaložíte na něco jiného, než na zaplacení spotřebované elektrické energie. LED žárovky jsou dodávány v** teplých i studených barvách světla.**

LED trubice

LED trubice představují ideální náhradu za klasické zářivky. LED trubice se vyznačují nejmodernější LED technologií. Pokud se rozhodnete použít LED trubice místo zářivky, snížíte spotřebu energie** až o 60 procent**. Navíc počítejte s příjemným světlem. LED trubice nevyzařují UV záření ani infračervené záření a ihned po zapnutí jedou na** plný výkon**. Světlo tak máte hned, bez čekání a bez pomalého startu. Časté spínání LED trubice nemá žádný vliv na její životnost.

LED panely

LED panely nabízí vhodné řešení jak pro moderní, tak i pro klasické, nebo zastaralé interiéry. LED panely se hodí do domácnosti, do kanceláří, do administrativních budov, do škol, zdravotních zařízení, na chodby, a všude tam, kde je potřeba mít prostory neustále osvětlené. LED panely disponují vysokým světelným výkonem, dlouhou životností a úzkým provedením, které činí necelý centimetr. LED panely můžou sloužit jako hlavní osvětlení místnosti, ale také jako designový doplněk moderního interiéru. Jsou charakteristické svým obvyklým obdélníkovým tvarem. Navíc rovnoměrně rozkládají světlo do místnosti. Nabízí se také možnost nainstalovat LED panely jako podlahová svítidla, nástěnná svítidla, apod.

LED pásky

LED pásky představují moderní variantu pro dekorativní osvětlení interiéru. Nejčastěji se používají k osvětlení pracovní desky, kuchyňské linky a k podobným účelům. V poslední době se začaly používat také jako osvětlení nábytku v obývacích pokojích. LED pásky s krytím IP 65-68 je možné využívat k osvětlení exteriéru, kdy velmi časté uplatnění nacházejí u krytých nebo venkovních bazénů. K LED páskům je k dispozici napájecí zdroj, který musí být vždy přizpůsobený na LED technologii, lištu a kryt. Adaptér může být silnější, než je celkový součet příkonu pásků, nikdy však nesmí být slabší. Optimální rezerva je 5 – 10 Watt. Pásky, které jsou označovány jako vysoce svítivé, což je od 14 W/m, by se měli instalovat do hliníkové lišty, které zajišťuje dobré chlazení. V opačném případě dochází k výraznému snížení životnosti pásky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14294 (magazinpodnikani.cz#3271)


Přidat komentář