Kamenictví - Žďár nad Sázavou

Při úpravě exteriéru a interiéru se stále více využívá kamene. Tento nerost tak zdobí nejen okolí obydlí, ale i jeho vnitřek. K tomu, abyste měli opravdu kvalitní kamenné obložení nebo objekty, pak využijte služeb profesionála, tedy kameníka.

Jak udělat z domu hrad?

Říká se - můj dům, můj hrad. K tomu, abyste měli takovéto panské stavení, výrazně dopomůžete, pokud si necháte zejména v exteriéru nechat udělat kamenné obložení. Samozřejmě, že hlavním důvodem není přiblížit vaše obydlí zmíněné historické stavbě, ale pokud zasadíte prvek kamene do zahrady nebo jím obložíte svůj dům, tak se více vrátíte k tradici. Jestli vás tedy neuchvacují moderní stavby, ale dáváte přednost něčemu, co evokuje větší teplo domova a příjemné prostředí, pak obložení kamenem je jednou z cest.

Co se týká vlastností kamene, tak možná zvažujete, jestli vám v kamenné stavbě nebude zima. Toho se nemusíte obávat. Dnešní izolační systémy eliminují příjem chladu do obydlí. Pokud ale budete mít** kamenné obložení ve sklepě**, tak zde je zase vhodné mít jen surový nerost, protože vlivem podzemních podmínek a právě kamene se ve sklepě bude udržovat nižší teplota. To působí příznivě na uchovávané potraviny nebo skladovaná vína.

Jestli chcete mít kamenné obložení, tak se obraťte na kameníka, který vám na míru zhotoví obložení, objekty a podle dispozic vám splní i více požadavků.

Kamenické práce kolem domu

Existuje spousta míst v okolí domova, kde lze položit kámen. Můžete nerost mít nejen jako obložení, ale i jako různě vytesané objekty, které v doplnění se zelenou trávou a okolními rostlinami působí velmi efektně a umělecky.

Kamenná dlažba

Asi nejčastější využití. Lidé u svých obydlích preferují různé chodníčky, které vedou k domovu, a to z několika praktických důvodů. Jednak si nechtějí pošlapat pečlivě upravený trávník. Pak také nechtějí šlapat v rozbahněné trávě, pokud zrovna prší. S tím souvisí další praktičnost chodníku. Pokud jej máte přímo u domu, tak se k fasádě nedostávají různé naplaveniny a neničí se tak omítka a tolik se nenarušuje statika. Kamenný chodník je navíc odolnější než betonový, protože materiál je pevnější a tolik nepopraská.

Kamenná fasáda

Pokud jsme se bavili o podobě hradu, tak samozřejmě nic nemůže hradní opevnění spodobnit více než právě fasáda domu. Pokud chcete mít menší hrádeček jako domov, tak zvolte spíše tmavší odstíny kamene, který tak evokuje gotické stavby, které dříve obývala šlechta. Pokud ale zvolíte světlý tón, třeba pískový, tak zase váš dům bude připomínat stavby, které vídáme v orientálních zemích, zejména arabského světa. Protože vizualita dělá hodně, tak když se v letních měsících budete šplouchat v bazénu a kolem vás budou pískovcové kameny, tak si budete připadat jako v zemích, které jsou více na východ od nás.

Kamenné obložení

Okolí domu nabízí několik prvků, které lze obložit kamenem, čímž se dosáhne kompletnosti dojmu. Nejznámějším objektem jsou pak studny, které ze své podstaty snad ani neměly jiná obložení než kamenná. Další možností jsou altány, přemostění přes malou říčku na zahradě anebo samostatně obložená terasa. Kámen ve své masivnosti umožňuje, že budete mít i větší soukromí, takže ranní snídani si tak vychutnáte v klidu a bez pozornosti kolemjdoucích či sousedů. V této souvislosti se pak nabízí i praktičnost kamenných zídek. Přes ně rovněž není vidět a navíc jsou bytelnější než klasické drátové obdoby plotu. To jednak ztěžuje případné vniknutí zlodějům, ale stejně tak to zabraňuje třeba uniknutí vašeho čtyřnohého hlídače.

Kamenné obložení doma

Pokud máte konzervativnější přístup a ctíte tradice, pak si můžete doma péci třeba chleba nebo pizzu. Tím ovšem nemyslíme klasické elektronické pekárny, které nikdy neudělají tak chutný chléb anebo klasické trouby, které nepřipraví tu pravou italskou pizzu. Na tato jídla potřebujete kvalitní pec, která těsto krásně nadýchá, provoní a tepelně perfektně zpracuje.

Dalším místem,** kde lze kamenictví doma využít**, je třeba obložení v kuchyni. Pracovní desky jsou často z mramoru nebo v kombinaci s lamináty. Díky tomu je pracovní plocha odolnější a déle vydrží. V této souvislosti se pak nabízí i kamenné zpracování doplňků do kuchyně. Válečky, paličky nebo rukojetě příborů. I to se vyrábí z kamene, i když už se jedná spíše o drobnosti, které mají spíše estetický ráz než výrazný účel.

Pokud se bavíme o kamenném obložení doma, tak nelze opomenout krby. Ty ve své kulise s ohněm velmi vhodně doplní kámen. Opět je to jistá konvence k tradici, kde umělé náhražky nemají co dělat.

Kámen díky své nosnosti a odolnosti rovněž splňuje účel i při stavbě schodů. Pokud chcete bytelnější oporu, tak zvolte kámen, který nejen drží, ale i zdobí.

Pomníky

Kamenné zpracování je hojně využíváno i v této trochu smuteční oblasti.** Kameníků** se využívá velmi často, když lidé potřebují obruby nebo celé obložení hrobu. Úprava pomníku je také službou, kterou poskytuje kamenictví a to včetně různých nápisů. Jako kamene se nejčastěji využívá mramoru nebo žuly, kdy prvně jmenovaný kámen je dražší. Pokud tedy budete zařizovat hrob, tak si rozmyslete, jak se o něj můžete starat. Spousta lidí totiž na hřbitovy dojíždí a nemohou pravidelně zalévat květiny a zbavovat hrob plevele. V tomto případě je vhodné celokamenné obložení, které je nejen praktické, ale i esteticky přijatelné. Rovněž můžete využít i obdoby, kdy případnou vázu necháte udělat ze stejného kamene a necháte ji připevnit na hrob. Asi není nutné zdůrazňovat, že vandalové nebo povětrnostní vlivy dokáží vázy odnést pryč.

Když už se pohybujeme v této smuteční oblasti, tak zmíníme i formu uren. Někteří lidé nechávají urnu na hrobě za zabezpečenou vitrínou nebo někteří si nechávají urnu doma. V každém případě lidé žádají esteticky vhodnou urnu, která může být rovněž z kamene.

Jak vidíte, kámen má mnohostranné využití. Můžete jej mít doma i venku. Kámen je odolný, esteticky přijatelný a praktický. Díky své masivitě nebudete mít tolik práci s opravami, navíc kamenná obložení jsou většinou složená z více kousků kamene, tudíž zde tolik nehrozí poškození celistvosti. Kámen je jedním z nejtvrdších nerostů. Pravda, diamant je nejtvrdší, ale jeho užití by vás finančně asi zničilo, a pokud ne, tak by se jistě našli nenechavci, kteří by si blyštivé skvosty z vaší zahrady rádi odnesli.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23973 (topprodukt.cz#611)


Přidat komentář