E85 Ethanol - úpravy motorů

Mysleme ekonomičtěji, ekologičtěji a pokrokověji. Tak by se také dal nazvat dnešní článek o palivu Ethanol 85, jeho vlastnostech, o úpravě vozů na toto palivo nebo o mýtech a nepravdách, které se kolem tohoto biopaliva šíří.

E85 Ethanol - úpravy motorů

Ve snaze ušetřit, hledají majitelé automobilů stále nové a nové metody. Metoda přestavby motorů na pohon s E85 ethanolem má však také dobré ekologické důsledky. Jednak se motoru zvýší otáčky a sníží výfukové plyny, emise Vám klesnou až o 70%, ale hlavní je pokles Co2 při výrobě ethanolu jako bio paliva. Cukrovka a obiloviny jsou u nás nejvhodnějšími plodinami pro jeho výrobu. Cukrovka přináší úsporu v produkci Co2 asi 40 – 45% a u obilovin je tato úspora v rozmezí mezi 25 až 30%.Bioethanol je vlastně směs, která je tvořena z 15 % z Naturalu 95 a 85% Ethanolu 85. V ČR je již 107 čerpacích stanic s nabídkou Ethanolu E85.

Co víme o E85 Ethanolu

Motor pracující s lihem se tolik nezahřívá – ano to je pravda....hoří pomaleji a studeněji, při jeho spalování se proto méně namáhají součástky i materiál - ventily, hlava, písty, olej a ostatní části jsou vystaveny nižšímu teplotnímu namáhání, méně se rozehřívají, tvoří méně karbonu a usazenin. Díky čistícím schopnostem ethanolu jsou vstřikovací prvky jako trysky, pumpa, vedení udržovány v dokonale čistém stavu. Na základě přestavby motoru se Vám vrátí již do šesti měsíců – ano to je také pravda. Na Ethanol 85 může levněji jezdit prakticky po přestavbě každé benzínové auto. ** **

Ethanol je korozivní – to pravda není. Korozivní je Metanol, ten obsahuje vodu. Ethanol ji jímá, což znamená rozpouští. Proto obavy z koroze palivové nádrže nejsou na místě, pokud však máte již před používáním plechovou nádrž v dezolátním stavu, došlo by k tomu nejspíš u každého paliva. Moderní vozy mají nádrže plastové. Automobil by neměl mít korkové těsnění – ano to je pravda. Pro auto veterány s korkovým těsněním** Ethanol 85** vhodný není, stejně tak automobily vyrobené v sedmdesátých letech s gumovými hadičkami by měl automechanik prohlédnout a případně je vyměnit, z důvodu jejich poréznosti popraskané gumy. Tu ethanol dokonale vyčistí a pak jimi palivo může protékat. Moderní hadičky používané v devadesátých letech z materiálů jako neoprén, silikon nebo teflon jsou pro ethanol nezničitelné.

Výfukové plyny nesmrdí – ano to je také pravda, většině populace dokonce voní, tedy alespoň tomu, kdo má rád například flambovanou Tequilu. V zimě má horší start – ano to je také pravda.** Nafta tuhne – ethanol zůstává tekutý**. Není to ovšem žádná závada, jen si občas „vyžádá“ tzv. ohřátí povrchu válce, proto chytne až na druhý start.

Motor s vícebodovým vstřikováním - na co můžete jezdit?

Máte-li ve Vašem voze motor s vícebodovým vstřikováním, lze využít jednotku pro přestavbu českého výrobce, která si vybírá jakou směs paliva jste právě načerpali a reaguje na tuto směs. Můžete jezdit na čistý E85 Ethanol, jindy na směs s benzínem, která se značí E50 a nebo na čistý benzín – dokáže to díky lambda sondě, ze které dostává informace.

Ušetření financí za pohonné hmoty do automobilu

Zde si můžete porovnat jaké úspory lze získat za rok. Samozřejmě záleží, na jaké čerpací stanici tankujete. Rozdíl v cenách je možný.

Návratnost - kalkulačka úspor:

  • Kalkulačka úspor
  • Spotřeba – 8 l/100km (Spotřeba – 9 l/100km)
  • Cena benzínu - 33.9 Kč/l
  • Cena biolihu E85 – 24.9 Kč/l
  • Ročně najedete 25 000 km

Roční úspora při použití E85:

  • Náklady na palivo - benzín 67 800 Kč/rok (76 275 Kč/rok)
  • Náklady na palivo - E85 49 800 Kč/rok (56 025 Kč/rok)
  • Náklady na 1 km - benzín 2.71 Kč/km (3.05 Kč/km)
  • Náklady na 1 km - E85 1.99 Kč/km (2.24 Kč/km)
  • Úspora = 18 000 Kč za rok (20 250 Kč za rok)

Zápis do technického průkazu

Protože Evropská unie přestavbu jednotky nepovažuje za změnu provozu automobilu, žádný přepis v technickém průkazu není nutný. Je to stejně také i chiptuningu. Problém může nastat, pokud se dostavíte na STK. Technici při kontrole nejsou schopni pochopit, proč jejich přístroje nezaznamenávají žádné emise. Aby kontrola mohla úspěšně proběhnout, pro klid duše mnoho řidičů vyjede** Ethanol 85** a před technickou kontrolou natankují obyčejný benzín, aby technik naměřil „normální“ hodnoty.

Proč nechat upravit vůz na Ethanol 85?

Proč by si měl majitel vozu nechat automobil upravit na palivo Ethanol 85? Shrneme-li si všechny doposud napsané informace, víme, že je jednak levnější, ekonomická otázka je tedy asi jednou z hlavních příčin masivní přestavby na palivo Ethanol 85. V naší zemi se každý měsíc objevují další a další čerpací stanice, které do své nabídky zahrnují palivo Ethanol 85. Jeden měsíc zaznamenáte počet těchto stanic na čísle například 70 čerpacích stanic a další měsíc toto číslo zdaleka neodpovídá realitě.

Životní prostředí je druhým důvodem, proč by každý z nás měl více dbát na paliva, která pohánějí jeho stroje. Benzín z ropy jednak dochází, těžba tohoto zdroje zatěžuje přírodu a vzpomeneme-li si na nedávnou katastrofu od břehů Kalifornie, netřeba nic dodávat. Neméně důležitou otázkou je i výroba. Proč podporovat překupníky a majitele vrtných plošin, když můžeme bioethanol vyrábět doma? Proč tím nezajistit českému zemědělci odběr a tím podpořit také pracovní trh.

Vláda má ve svých rukách perfektní zdroj jak přimět obyvatele své země k ekologičtějším nebo chcete-li alternativním druhům paliva, podle návrhů Strany zelených by logicky stačilo automobily, které si majitelé upraví na biopalivo – osvobodit od silniční daně. Ovšem tento jistě vládou neprojde jak mnozí předpokládají.

Vhodnost vozu na Ethanol 85

Máte-li pochybnosti, zda právě Váš vůz je vhodný pro úpravu na** Ethanol 85**, stačí se zeptat odborníka, který Vám odpoví také na otázky finančních nákladů na tuto úpravu a zodpoví všechny informace. Vyvrátí Vám případně i další mýty, které se o Etahanolu 85 šíří na internetových stránkách.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12968 (magazinpodnikani.cz#667)


Diskuze a zkušenosti

zdenek | 23.06.2012 21:52
Re: E85 Ethanol - úpravy motorů mohl bych to použít do auta značky seat ibiza st.?

Gábina | 06.10.2012 19:27
Re: E85 Ethanol - úpravy motorů Mám Mazdu 5, předělanou na Ethanol. Vyhozené peníze za přestavbu, protože je sice pravda, že Ethanol je minimálně o 11,-Kč levnější, ale spotřeba o 3 litry větší. Jezdím za 11,5l. Takže když to sečtu a podtrhnu, ušetřím celých 9,-Kč na 100km. Vyplatí se to????? :o(((

Jirka | 06.11.2012 13:50
Re: E85 Ethanol - úpravy motorů Mám Hondu Accord 2,2 r.v.1999, spotřeba na ethanol 16l na 100km. V zimě za studena hrůza, kolísají otáčky, dusí se, netáhne...ale když se ohřeje jede jak víno a výkon je nesrovnatelný...ale ta spotřeba je drtivá.

Anonym | 19.09.2013 14:07
Re: E85 Ethanol - úpravy motorů Mam octavii 1.8 turbo benzin pojede mi to?

InvestorM | 02.06.2014 11:47
Re: E85 Ethanol - úpravy motorů Občas dám do Oplu Astra Caravan .1.6,55kw,rv 95,,jede to,,jen nevím mám li alespoň nějak motoru vyhovět,,,svíčky,,,,


Přidat komentář