Chiptuning - okres Mladá Boleslav

Chiptuning je dnes velice rozšířený fenomén. Určitě neunikl ani vaší pozornosti. Chiptuningem se dnes zabývá řada firem v ČR. Ačkoli vypadají chiptuningové úpravy poměrně jednoduše, jedná se o složitý proces, který mohou doprovázet různá úskalí.

Profesionální provedení chiptuningu okres Mladá Boleslav

Nejprve bychom si měli pojem chiptuning konkrétněji vymezit. K tomu ale pro začátek potřebujeme trochu automobilové teorie. Všechna novější auta jsou vybavena ECU čili tzv. elektronickou řídící jednotkou. Řídící jednotka vysílá signály do různých elektronicky řízených motorových částí. V našem případě jde zejména o údaje, které posílá ECU do vstřiků motoru. Právě tam se totiž děje to podstatné pro chiptuning. Ten totiž spočívá především v úpravě přednastavených hodnot o množství vstřikovaného paliva neboli palivových map. Optimalizací těchto hodnot je možné dosáhnout většího výkonu a točivého momentu, nižší spotřeby a také větší spolehlivosti a životnosti motoru. Dalšími údaji, které je možné upravit je například také plnící tlak u turbomotorů. Obecně se chiptuning vyplatí nejvíce právě u dieselových turbomotorů (TDI, TDCI, atd.).

Bezpečné předjíždění, vyšší výkon motoru - chiptuning Mladá Boleslav

Položme si nyní otázku, co vede lidi k tomu, aby si nechali takto upravit svůj vůz. Jak už bylo zmíněno výše, je to především za účelem zvýšení výkonu a točivého momentu motoru jejich vozidla nebo také snaha o nižší spotřebu, popřípadě snaha o celkovou optimalizaci chodu motoru a prodloužení jeho životnosti, či větší bezpečnost při jízdě, zvláště při potřebě vyšší akcelerace při bezpečném předjíždění. A proč by měl vlastně někdo věřit firmě, která tvrdí, že umí nastavit řídící jednotku lépe, než zkušení výrobci aut už v továrnách? Je to proto, že masově vyráběná sériová auta musí mít řídící jednotku nastavenou tak, aby splňovala platné normy po celém světě a aby auto spolehlivě fungovalo v různých podmínkách. Jedná se vlastně o jakýsi kompromis, rozhodně ne o maximální využití potenciálu. Ten je využit se sériovým nastavením řídící jednotky zhruba na 80%. A právě ve zbývajících 20% je prostor pro chiptuningové úpravy profesionálními firmami.

Chiptuning - okres Mladá Boleslav

Zrekapitulujme si nyní veškeré klady a přínosy, které můžete získat správným naladěním/optimalizací map v řídící jednotce neboli chiptuningem:** **

  • zvýšení výkonu
  • zvýšení točivého momentu
  • snížení spotřeby
  • větší pružnost a agilita motoru
  • delší životnost motoru
  • disponibilita výkonem a točivým momentem i v nižších otáčkách motoru
  • bezpečnější předjíždění
  • lepší odezva na sešlápnutí plynového pedálu

Chiptuning, optimalizace palivových map

Když se podíváme na princip chiptuningu detailněji, zjistíme, že některé výsledné efekty spolu souvisí a navazují na sebe. Podívejme se tedy, jakým způsobem dosahuje chiptuning výše zmíněných zlepšení. Nárůst výkonu a točivého momentu motoru je způsoben převážně optimalizací palivových map. Firmy provádějí zejména optimalizaci bohatosti směsi. Ideální hodnoty pro konkrétní motor se mohou lišit například i podle toho, v jakém prostředí vůz jezdí. Další zvýšení výkonu a točivého momentu může zajistit u motorů s turbodmychadly zvýšení plnícího tlaku. Jestliže disponuje vůz vyšším výkonem, zabírá motor lépeod nižších otáček, je živější a lépe reaguje na práci s plynovým pedálem. Jestliže je tedy motor schopný zabírat na nižších otáčkách, nebudete muset například v kopci řadit nižší rychlostní stupeň a auto nebude potřebovat tolik paliva, což pocítíte příjemně na snížené celkové spotřebě. Motor bude také méně namáhaný a prodlouží se tak jeho životnost.

Pro jaké vozy je chiptuning ideální

Chiptuning lze provádět prakticky na všech vozech vybavených elektronickou řídící jednotkou, což splňuje drtivá většina vozů už několik desítek let. Chiptuningové úpravy můžete proto dopřát jak například vašemu služebnímu naftovému kombíku, tak třeba vaší dodávce, rodinnému vozu nebo sporťáku pro zábavu. Největšího nárůstu hodnot dosahují převážně turbodieselové motory, kde můžete zaznamenat nárůst výkonu a točivého momentu někdy až o 30%.

Chiptuning - kvalitní autoservis Mladá Boleslav

Je nesmírně důležité vždy zvážit, komu dáváte svůj vůz na chiptuningovou úpravu do rukou. Jak jsme si řekli již na začátku, chiptuning je dnes velký fenomén a existuje nespočet firem, které ho nabízejí. Zájem o chiptuning roste a tak počet firem stále roste. Je ale třeba vybírat jen profesionální firmy, které mají pro chiptuningové úpravy odpovídající vybavení a zkušenosti. Na trhu se totiž potlouká nemalé množství „rychlokvašených“ rádoby-firem, které vám nabízejí skvělé zvýšení výkonu za fantastickou cenu. V takových podezřelých případech se vám může stát, že vám bude dotyčný tvrdit, že na vašem voze provedl profesionální úpravu, ale ve skutečnosti vás jen obral o peníze a hodnoty v řídící jednotce zůstaly nedotčeny. Může nastat dokonce i horší případ, a to, že se vám v autě bude „hrabat“ někdo nezkušený a neznalý v kůlně bez odpovídající techniky. To s sebou obvykle nese katastrofální následky zejména v oblasti spolehlivosti a životnosti motoru, nemluvě o bezpečí jízdy.

Správný postup při chiptuningu

Každá firma, která to myslí s chiptuningem vážně nejprve provede diagnostiku motoru. Následně pomocí profesionálních programů optimalizuje kýžené hodnoty, které poté zapíše do řídící jednotky. Následují kontroly a testování, zda vše funguje jak má. V ideálním případě také přeměření změněných hodnot výkonu a točivého momentu na motorové brzdě. Na závěr provede firma znovu diagnostiku, aby byly vyloučeny jakékoli chyby a omyly. V takovém stavu je auto připraveno na převzetí majitelem. A před tím by vám měla seriózní firma nabídnout ještě testovací jízdu. Pokud je vše v pořádku a jste s odvedenou prací spokojeni, dostanete obvykle certifikát o provedení chiptuningu s nově naměřenými a změněnými hodnotami a také datové médium s původní verzí obsahu řídící jednotky.

Mladá Boleslav diagnostika vozidla

Zmiňme na závěr také pár slov o výše zmíněné diagnostice. Jedná se o proces, kdy se řídící jednotka napojí na speciální diagnostický přístroj, který je schopen přečíst její paměť chybových hlášení. Mechanik tak může přesně vidět, jaké nedostatky vaše auto trápí a zajistit jejich odstranění. Pro bezproblémový chod a údržbu motoru je provedení diagnostiky rozhodně žádoucí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13080 (magazinpodnikani.cz#930)


Přidat komentář