Čalounictví Kolín

Našli jste na půdě dokonalé historické křeslo po prarodičích a zjistili jste, že je jeho čalounění okousané od myší? Nehodláte se jej vzdát a nevíte si rady co s tím? Vyhledejte schopného čalouníka.

Každý z nás má doma alespoň jeden kousek čalouněného nábytku. Mnozí z nás již také zažili situaci, při které bylo potřeba řešit opravu tohoto kousku. Kam s poškozeným čalouněným nábytkem? Je vhodné oslovit čalouníka, nebo daný kus nábytku rovnou vyhodit na smetiště?

Čalounictví - Kolín

Vyhledat ve svém městě dobrého čalouníka nemusí být jednoduchou záležitostí.

Čalounické práce v Kolíně

Práce čalouníků Kolín je velmi složitá a proto ji lze mnohdy nazvat uměleckým dílem. Zejména čalouníci, kteří provádí restaurování starých kusů nábytků, se musí vyznat nejen v jejich historii, ale také musí najít materiály podobné těm, které jsou již zničeny. A co vše lze očalounit? Jedná se především o sedací soupravy, židle, křesla, lavice a již zmiňované historické kousky. Najdete-li čalounictví, jako to, které je uvedeno v úvodu článku, můžete zde požádat o dekorativní čalounění či rovnou výrobu sedací soupravy na míru. Pro mnohé z nás, je čalouník poslední šancí na to, nepřijít o svůj oblíbený kus nábytku.

Jaké materiály čalouníci používají?

Čalounické materiály jsou rozličné. Každý čalouník musí výběr vhodných materiálů podmínit nejen našim požadavkům, ale jedná-li se o restaurování historického nábytku také historii ono kusu. Hlavními zásadami pro čalounické suroviny, které musí splňovat, jsou měkkost a pružnost. Jedná-li se o restaurování historického nábytku, používají restaurátoři materiály živočišného a rostlinného původu. Těmito materiály jsou koňské žíně, koudel, mořská tráva, kapok či Afrik. Důležité je také přichycení potahových materiálů, k čemuž slouží čalounické hřebíky. Další pomůckou, bez které se čalouníci v minulosti mnohdy neobešli, jsou pružiny. Ty jsou dnes vyráběny z ocele a lze je skvěle nahradit polyuretanovou pěnou, která slouží také jako výplň.

restaurování historického nábytku

Výroba sedacích souprav na míru Kolín

Obývací pokoj je pro mnohé z nás nejdůležitějším místem, kde se celá rodina schází, přijímají se návštěvy či pořádají večírky apod. A právě proto si tato místnost zaslouží mít originální nábytek. Tímto nábytkem může být sedací souprava, která bude dominantou celé místnosti, a proto bychom si ji měli nechat vyrobit na zakázku u čalouníka. Ptáte se proč? Protože pouze tak budeme mít jistotu, že bude sedací souprava vyrobena opravdu kvalitně a z vysoce kvalitních materiálů, které si můžeme sami vybrat. Výroba sedací soupravy na míru má také výhodu v tom, že budeme vědět, za kým jít v případě opravy, což u kupovaného kusu nemusí být vždy až tak jednoduché.

Restaurování nábytku v Kolíně

Jak již bylo řečeno výše, provádí ti zkušenější čalouníci rovněž restaurátorství. Zrestaurovat nábytek již vyžaduje daleko více znalostí a praxe, než výroba nábytku nového. Restaurátoři musí ovládat složité technologické postupy při opravách a nejen to, musí tento druh nábytku zrestaurovat tak, aby nebylo nic poznat. Dále je nutno se zmínit o použitých materiálech, které musí být stejné či velmi podobné, což je důležité proto, aby byl výsledek dokonalý. A co jiného musí restaurátoři nábytku dále ovládat? Jedná-li se o starožitný nábytek, musí čalouníci mimo čalounění ovládat rovněž truhlářské práce jako řezby a dále pak také zlacení, výplety či kování.

Jak správně pečovat o nábytek

O vše v našem životě se musíme starat. Nejinak je tomu také s nábytkem, který vyžaduje naši péči také. Aby nám sloužil co nejdéle, je potřeba obstarat si kvalitní přípravky a dávat pozor nejen na malé děti, pokud v domácnosti jsou, ale také na domácí mazlíčky. Nevíte-li, jak o svůj nábytek pečovat, je vhodné se informovat u odborníka. V případě, že si necháváme nábytek restaurovat či čalounit, je vhodné ptát se na péči o něj u zhotovitele, tedy čalouníka.

čalounění nábytku

Dekorativní čalounění dveří Kolín

Zásadou číslo jedna je pro nás udržet si své soukromí. Aby to bylo možné i v případě, že bydlíte kupříkladu v panelákovém bytě, je vhodné, nechat si očalounit vstupní dveře. Čalounění vstupních dveří není jednoduchou záležitostí a jedná-li se o čalounění dekorativní, které musí zapadnout do specifického interiéru, je zde potřeba mnoho zkušeností. Ale očalounit dveře si nedáváme pouze proto, abychom si udrželi své soukromí, ale také proto, abychom neslyšeli hluk zvenčí. Jako doprovodný jev se pak můžeme těšit také na to, že nám díky čalounění dveří nebude unikat teplo. Proč si tedy nenechat dekorativně očalounit dveře a spojit tak krásu a dokonalost s funkčností?

Jak vybírat čalouníka?

Nejlépe najdeme čalouníka tak, že nám jej doporučí někdo z našich známých. Pokud takovéto štěstí nemáme, můžeme se spolehnout na reference zákazníků. Pokud se nespokojíme pouze s referencemi, můžeme se po schopném čalouníkovi poohlédnout sami a to kupříkladu na internetu. Výběr schopného čalouníka bychom měli přizpůsobit tomu, co po něm vlastně žádáme. Ne každý čalouník zvládne kupříkladu zrestaurovat historický nábytek či zrenovovat sedací soupravu apod. Mnohdy pomohou při rozhodování rovněž ukázky již zhotovených prací. No, a jakmile máme vybráno, je potřeba s čalouníkem probrat vhodné technologické postupy, vybrat materiál a sepsat smlouvu, ve které bude zaneseno vše do detailů, aby byly kryty obě dvě strany. Mnohdy se stává, že čalouník nepoužil materiály, které zákazník požadoval apod., a pak nastala nepříjemná situace, jejíž řešení nebylo jednoduché. Proto mějte vždy na paměti, aby byla smlouva sepsána opravdu pečlivě.

Jsou čalouníci přežitkem?

Asi se ptáte, co je to za otázku? Když se nad ní však zamyslíme, dojdeme po čase k tomu, že není až tak bez opodstatnění. Zajdeme-li do velkých obchodů s nábytkem, dojde nám, že tato výše položená otázka není až tak mimo. Můžeme si koupit nábytek, který dobře vypadá a navíc příliš nestojí. Na druhou stranu zase nevíme, jak kvalitní tento nábytek je? Jsou mezi námi také lidé, kterým na určitém kusu nábytku záleží. Jsou pro ně vzpomínkou na něco důležitého, nebo někoho blízkého. Stane-li se nám, že se na oblíbeném starožitném křesle po babičce začne párat čalounění, nastane problém. A je to právě čalouník, který nám dokáže tento problém vyřešit a křeslo přečalouní. Kdyby tady tedy čalouníci nebyli, museli bychom toto křeslo odvézt na skládku, což by znamenalo také přijít o vzpomínky. Dle mého názoru jsou zde čalouníci právě proto, abychom nemuseli přicházet o zničený nábytek, který pro nás má hluboký význam. Zjednodušeně řečeno jsou čalouníci tzv. kouzelníci, neboť jsou schopni navrátit lesk a funkčnost nábytku, který by jinak zmizel z našeho života.

čalounění moderního nábytku

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13788 (magazinpodnikani.cz#2762)


Přidat komentář