Čalounické práce - Karlovy Vary

Jsou čalounické a brašnářské práce vyhledávané? Kdy využijeme čalounické práce? Vyplatí se nám v dnešní době využít těchto služeb? Najděte si chviličku a přečtěte si článek, kde Vám vše povíme.

Čalounické práce - Karlovy Vary

V nejednom obývacím pokoji bychom našli sedací soupravu, která má již svá nejlepší léta dávnou za sebou. Její potah je nevzhledný a prošoupaný. Přesto se jejím majitelům prostřednictvím této soupravy příjemně relaxuje a s potěšením na ni ulehnou po náročném pracovním dni. Když k nim však přijdou známí na návštěvu, nevypadá prošoupaná sedací souprava zrovna reprezentativně. Pokud takovouto situaci dobře znáte, nevěšte hlavu. Nemusíte** starou pohovku** vyhodit a shánět pracně novou. Pomohou Vám čalouníci Karlovy Vary.

 

čalounictví Karlovy Vary

Co všechno se dá očalounit?

 • Starožitný nábytek
 • Novodobý nábytek
 • Křesla
 • Pohovky
 • Sedací soupravy
 • Kuchyňské lavice
 • Židle

Jaký materiál se používá na čalounické práce

Jaký materiál čalouník použije záleží také na našem vkusu. Záleží na tom jakou máme představu, zda-li chceme náš nábytek moderní nebo zastaralý. Dobrý čalouník si náš kus nábytku prohlédne a poté nám vhodný materiál doporučí. Mezi nejčastější materiály patří textilie, koženka nebo kůže.


Čalounění starého nábytku Karlovy Vary

Pokud máme nějaký citový vztah k věcem, které už nevypadají pěkně a jsou ošuntělé, potom velkou výhodu nacházíme v čalounických pracích. Dobrý čalouník nám starý kus nábytku dokáže tak krásně očalounit, že se s danou věcí nemusíme rozloučit a přitom nám dále zkrášluje náš byt.** Nově očalouněná věc** se nám nadále může hodit do našeho interiéru. Poměrně velká výhoda spočívá v tom, že nás cenově vyjde lépe si kus nábytku nechat očalounit u čalouníka, než pořizovat nábytek nový.

Jak ošetřovat čalounění?

Napíšeme si zde pár rad, jak se starat o čalouněný nábytek, aby nám vydržel co nejdéle a byl co nejhezčí.

 • Přímé sluneční světlo příliš neprospívá čalouněnému nábytku, proto se doporučují různé druhy závěsů a žaluzií
 • Povrch nečistěte drsným kartáčem, pouze ho utírejme jemným čistým hadříkem
 • Povrch musíme chránit před ostrými předměty, proto bychom na čalouněném nábytku neměli nechávat nic položené
 • Vzniklé skvrny musíme co nejdříve očistit, prostředky k tomu určenými
 • Prach nepůsobí příliš dobře na čalounění, proto ho často odstraňujeme
 • Pro dlouhou životnost čalounění by kontakt s lidským tělem měl být co nejmenší, čalounění vadí pot nebo mastnota z lidského těla
 • Svého domácího mazlíčka nenechávejte sedět na čalouněných věcech
 • Pokud čalounění zašpiníme nikdy ho nesmíme čistit krouživými pohyby, vždy jen po směru vlasu

Čalounictví často spojujeme se slovem renovace. Přesný význam slova renovace znamená, že se poškozená nebo opotřebovaná věc uvede do původního stavu. Čalounictví se slovem renovace spojujeme právem.

čalounění starožitného nábytku

Ceny čalounických prací Karlovy Vary

Cena se většinou odvíjí podle práce, kterou čalouník provádí. Také podle kusů, které čalouní. Cena je vždy individuální a nelze ji dopředu určit. Určitě se nám ovšem vyplatí obrátit se na čalouníka a dát mu nábytek na opravu. Nový nábytek bývá dražší a není už tak kvalitní. V neposlední řadě si musíme uvědomit, že na starých věcech nám stoupá hodnota ze dne na den.

Brašnářské práce Karlovy Vary

Oprava aktovek, brašen, kabelek

Brašnářskými pracemi se zabývá brašnář. Toto řemeslo patří mezi řemesla starší. Základní dovednost brašnáře by měla být manuální zručnost. Vyučený brašnář zná všechny materiály na brašnářské práce. Dokáže opravit nebo vyrobit aktovky, brašny, kabelky, kožené pouzdra, drobné kožené galanterie, kufry, peněženky nebo klíčenky.

Jaké materiály se používají na brašnářské práce

Mezi nejčastěji používaný brašnářský materiál patří kůže. Z kvalitní kůže nám brašnář dokáže vyrobit kvalitní a krásný výrobek.

Kůže, která se používá:

 • zpracovaná kůže se nazývá useň
 • dělíme ji dle zpracování (chromočiněné, třísločiněné, kombinované)
 • dělíme ji dle použití (brašnářské, obuvnické, sedlářské, oděvní)

Umělá kůže vypadá jako kůže přírodní, ale je vyrobena z umělých hmot.

Umělecké brašnářství v Karlových Varech

Nejlepším materiálem z kůže na umělecké brašnářství je** hovězí hlazenice**. V uměleckém brašnářství se nejvíce ocení zdobení kůže. Zdobení kůže vyžaduje trpělivost a zručnost.

Jak se může zdobit kůže?

Jak nejlépe nechat ozdobit kožené výrobky:

 • Ražba (kůže musí být vlhká, na kůži se přiloží raznice a kladívkem se vyrazí ornament)
 • Lisování (kůže musí být vlhká, zakládá se na otisku obrazce, plasticky vyřezaném v dřevěné formě, lukoprénové formě nebo zinkovém štočku, pod lisem se do kůže forma vytlačí)
 • Rytí (kůže musí být vlhká, na kůži se nakreslí ornamenty, které ryjeme otočným nožem, různými raznicemi se vystínuje, je nejpracnější)
 • Průbojníky (do kůže se proráží různé otvory, připomíná nám krajku)

Nejvíce lidí, kteří se zabývají zdobení kůže se nachází v Americe. Nejznámější zdobitel kůže je také odsud a jeho motivy se u nás těší velké oblibě.

čalounění moderního nábytku

Čalounické a brašnářské práce Karlovy Vary

Pokud se budeme rozhodovat, jestli se obrátit nebo neobrátit na nějakou specializovanou firmu, která se čalounictvím a brašnářstvím zabývá, rozhodování bude pro některé z nás jednoduché, pro jiné těžké. Obyčejní lidé můžou totiž uvažovat tímto způsobem. Proč si mají nechat předělávat starou věc a nekoupit si novou? Však v dnešní době je na trhu tak velký výběr. Stačí zajet do nějakého obchodu a tam si vybrat co se nám bude líbit. Tohle si hodně z nás může myslet, když si budou pokládat tuto otázku.

Ovšem, když se na to podíváme z druhé strany, tak nás můžou napadat i jiné věci, proč bychom se na čalounické a brašnářské firmy měli obrátit. Starý nábytek byl z kvalitnějšího materiálu, vydržel nám spoustu let a není ještě zničený až na ten vzhled, který už nevypadá jako nový. Jsme na něho zvyklí, mnozí z nás na něho mají vzpomínky, které se jen tak nedají nahradit novou věcí. Určitě bych se přikláněla k druhé možnosti a na tyto firmy bych se obrátila. V mnoha případech na tom ušetříme. I když se může zdát, že věc kterou si koupíme je levnější, ale na druhou stranu, jak dlouho nám tato věc vydrží? Dnešní výrobky bohužel nejsou to co bývaly. Proto neváhejme a obraťme se na čalouníky a brašnáře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13600 (magazinpodnikani.cz#2070)


Diskuze a zkušenosti

Vitezslav Dum | 16.07.2014 20:19
Re: Čalounické práce - Karlovy Vary Dobry den delate take auto sedacky. Dekuji V.Dum 430


Přidat komentář