Autorizovaný prodejce vozů Nissan v Ostravě

Budete kupovat nový vůz? Sledujete proto televizní pořady nebo časopisy či webové stránky věnované automobilům, abyste načerpali kýžené informace? A rozumíte všemu, co je v nich řečeno nebo napsáno?

Pro lepší orientaci v často používaných cizích názvech osobních automobilů vám přinášíme jejich výčet a stručnou charakteristiku. Pokud si chcete nová vozidla prohlédnout osobně, navštivte ostravský autosalon firmy Nissan Doležal, více informací najdete na webu www.nissandolezal.cz.

Nissan Ostrava - Vozidlo - Sedan

Nissan

Sedan patřil mezi nejčastěji vyráběné typy karoserie především v sedmdesátých a osmdesátých letech. Od devadesátých let jej stále častěji nahrazují líbivější liftbacky a hatchbacky. Jde o jednoduchou karoserii se čtyřmi dveřmi, dvěma řadami sedadel a ostře stupňovitou zádí. Jiné méně časté názvy užívané pro tento typ karoserie jsou Saloon, Berlina, Berline nebo Turismo. Někdy se pro sedan užívá označení limuzína.

Nissan Ostrava - Limuzína (Limousine)

Typ karoserie je u limuzíny stejný jako u sedanu, avšak limuzína má mezi přední a zadní řadou sedadel oddělovací mezistěnu a celkově luxusnější provedení interiéru.

Nissan Ostrava - Liftback

Karoserie vozu s označením liftback vypadá podobně jako sedan – má také čtyři dveře a dvě řady sedadel. Rozdíl je v zádi automobilu, která se velmi pozvolně svažuje na rozdíl od ostře stupňovité zádě sedanu. Zatímco v případě sedanu se při otevírání kufru zvedá jen plech a zadní okno vozu se ani nehne, u liftbacku je karoserie nad kufrem spojená se zadním oknem, takže při jeho otevření se zvedne i celé zadní okno.

Nissan Ostrava - Hatchback

Zásadní rozdíl mezi liftbackem a hatchbackem spočívá v ostře se svažující zádi hatchbacku. Jinak jde rovněž o automobil se dvěma řadami sedadel a čtyřmi bočními dveřmi. Zadní výklopné dveře jsou brány páté a proto se tento typ karoserie často označuje jako pětidvéřové auto, nebo také jako třídvéřové auto pokud boční dveře jsou jen dvě.

Nissan Ostrava - Kombi (Combi)

Vůz s karoserií typu kombi jistě netřeba nikomu představovat, neboť jde o typické rodinné auto. Vozy kombi mají nejčastěji dvě řady sedadel, ale k mání jsou také třířadá kombi, kdy sedadla ve třetí řadě jsou sklápěcí nebo snadno vyjímatelná. Častěji se prostor v prodloužené zádi vozu používá pro zavazadla něž pro cestující. Pro vůz kombi je typický nejen zvětšený zavazadlový prostor, ale také viditelně prodlužená střecha. Kombi mívají čtyři dveře plus zadní páté výklopné – do zavazadlového prostoru se dostaneme po odklopení téměř svislých zadních dveří. Výjimečně se můžeme setkat s třídvéřovým Kombi, které se pak označuje jako Shooting Brake. Jiné názvy používané pro kombi jsou Universal, STW, Station Wagon, Estate, Break aj.

Nissan Ostrava - MPV (MUV, Van)

Nissan

Zkratka MPV znamená Multi Purpose Vehicle, což lze do češtiny přeložit jako víceúčelové vozidlo, častěji se však používá název velkoprostorový vůz anebo výraz „Van“. MPV se vyznačuje především zvětšeným vnitřním  i zavazadlovým prostorem a navíc vysokou střechou, což jej odlišuje od vozů Kombi. MPV mívá stejně jako Kombi čtyři dveře + páté zádní výklopné. Sedadla jsou ve dvou, někdy ve třech řadách a bývají umístěna výše než v běžném osobním automobilu. Od vozů Kombi se MPV kromě zvýšené střechy odlišuje ještě větší variabilitou interiéru.

Nissan Ostrava - Kupé (Coupé) – se dvěma dveřmi

Pro vozy kupé se v některých zemích používá název Berlinetta. Vůz kupé nemá nic společného z vlakovým kupé, kde jsou sedadla naproti sobě. Automobilové „Coupé“ představuje dvoudveřovou uzavřenou karosérii, nejčastěji sportovního charakteru a mnohdy s nepříliš prostorným interiérem. Kupé mívají velmi často jen jednu řadu sedadel a pokud jsou sedadla i vzadu, jsou pro své malé rozměry a stísněnost prostoru téměř nevyužitelná.

Záď kupé bývá řešena různě a obvykle je stejná jako u původního modelu, ze kterého bylo kupé vytvořeno – záď tak může být stejná jako u sedanu, liftbacku nebo hatchbacku.

Tudor – dvoudvéřový sedan

Vozy s karoserií typu Tudor bývají často mylně zaměňovány s Kupé a to kvůli své výrazné vizuální podobnosti. Tudor má také pouze dvě boční dveře a jednu nebo dvě řady sedadel. Na rozdíl od Kupé však karoserie typu Tudor není laděna sportovně a uvnitř Tudoru bývá prostor standardní velikosti a to i na zadních sedadlech, pokud jsou přítomny. Tudor má nejčastěji stejný typ ostře stupňovité zádě jako sedan. Jiný název pro Tudor je Coach.

Kabriolet (Cabriolet, Cabrio)

Nissan

Kabriolet má nejčastěji dvoudveřovou karosérii, výjimečně čtyřdveřovou. Karoserie kabrioletu je vždy otevřená a lze ji zakrýt skládací látkovou střechou – některé kabriolety však nemají ani ji. Kabriolety mohou mít jednu nebo i dvě řady sedadel. K některým kabrioletům se na přání dodává pevná střecha, která není skládací ale snímací – takové střeše se říká hardtop. Po jejím nasazení se kabriolet rázem promění ve sportovní Kupé. Jiným názvem pro kabriolet je Convertible.

Kabriolet-kupé (Coupé-Cabriolet)

Kabriolet-kupé se od kabrioletu liší tím, že skládací střecha není látková ale plechová. Tento automobil tak spojuje vlastnosti Kabrioletu a Kupé. Ostatní řešení karoserie je stejné – dvě dveře a jedna nebo dvě řady sedadel.

Roadster

Roadster na pohled vypadá jako Kabriolet, ovšem na rozdíl od něj nemá boční okna. Střecha je také skládací látková, nebo zcela chybí. Původní roadstery byly především sportovní automobily s jednoduchou výbavou a jednou řadou sedadel, později se začaly objevovat i se dvěma řadami. Roadster je vlastně jednodušším typem sportovního Kabrioletu – výrazná podobnost Roadsteru a Kabrioletu způsobuje, že jsou často zaměňovány nebo považovány za jedno a totéž a to i některými výrobci automobilů. Proto se pro Roadster někdy užívá názvu Roadster-Kabriolet. Jinými názvy pro Roadster jsou Spider, Spyder, Barchetta aj.

SUV - Sport Utility Vehicle

Zkratka SUV znamená Sport Utility Vehicle, což lze do češtiny přeložit jako sportovně-užitkové vozidlo. SUV je automobil určený především na silnice, avšak měl by bez problémů zvládnout i pohyb v lehčím terénu. Od běžného osobního automobilu se odlišuje úpravou podvozku, zvětšenou světlou výškou a někdy také pohonem na všechna čtyři kola. Karoserie je nejčastěji čtyřdvéřová (resp. pětidvéřová) se dvěma až třemi řadami sedadel.

Nissan

Terénní vůz (Off-road, Jeep, „džíp“)

Vozy určené do těžšího terénu, tzv. „Off-roady“ bývyjí někdy nazývány jako „džíp“ a to podle první značky, která tento typ vozidel vyráběla (Jeep). Česky se jim říká terénní vozidlo. Karosérie vozu může být otevřená nebo uzavřená. Původně byly tyto vozy určeny jen pro armádní využití, později pronikly i do sektoru civilních automobilů. Typickým znakem Off-roadu je vysoko posazená karoserie s velkými nájezdovým úhly, robustní konstrukce, přítomnost navijáku a ocelového nárazníku, pohon na všechna čtyři kola, který může být trvalý ale i vypínatelný – kola vozu jsou větší než u jiných osobáků a použity jsou pneumatiky s výrazným vzorkem a hlubším dezénem. Off-roady jsou určeny především pro jízdu mimo zpevněný terén, kterou by měly zvládat nejlépe ze všech typů osobních vozidel právě díky výše zmíněným vlastnostem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14251 (magazinpodnikani.cz#3228)


Přidat komentář