Zámečnictví a kovářství - Česká Lípa

Jistě se Vám někdy stalo, že Vás upoutala krásně zpracovaná kovaná mříž, zábradlí či plot. V poslední době totiž došlo k masivnímu rozšíření umělecky ztvárněných výrobků z kovu, vytvořených zručnými českými uměleckými kováři a zámečníky.

Jaká je historie kovářství

Význam zpracování kovů, zvláště pak kovářství, je lidstvu znám již z doby bronzové. Kovářským způsobem se tehdy zpracovávala za studena i za tepla především měď a bronz, jenž sloužila většinou k výrobě zbraní. V některých krajinách, kde se nacházela ložiska želených rud, bylo železo známé mnohem dříve než měď či bronz, navíc primitivní výroba železa je mnohem jednodušší, než získávání  mědi z rud a výroba bronzu. O tom všem nám podávají doklady nesčetné archeologické nálezy. K nám se dostalo kovářství společně s Kelty asi před 2500 lety. S postupným rozvojem kovářství se začíná od 17. století využívat energie vodního kola pro pohon tzv. vodního hamru, který slouží jako buchar a znásobuje úder kladiva.

Ve středověku kovářské řemeslo sloužilo především pro výrobu zbraní, případně pro výrobu různých nářadí, jako jsou srpy, kosy, podkovy pro koně, atd. Výroba těchto předmětů samozřejmě zůstala v podstatě až do současnosti, ale postupem času se k nim začali přidávat i činnosti umělecké a výtvarné, jedná se zejména  o různé mříže, ploty, brány, přičemž některé skvosty vytvořené například v období renesance můžeme obdivovat i dnes. Společně s kovářstvím se ruku v ruce rozvíjelo i zámečnictví, kdy se vyráběly různé kované zámky, kliky nebo také petlice.

Po pádu komunismu nastala u nás renesance různých a kolikrát téměř zapomenutých řemesel. V tomto ohledu není pozadu ani kovářství a zámečnictví. Velký rozkvět zažilo především kovářství a zámečnictví umělecké, jehož kované brány, ploty, mříže, a jiné zdobí nejeden rodinný dům.

Mít ve své rodině zámečníka by si přál jistě každý z nás, neboť nám to ušetří nejen spoustu času a problémů, ale především peněz. Ti z nás, kteří takové štěstí nemají a bydlí kupříkladu v České Lípě či v okolí, se mohou s důvěrou obrátit na pana Miroslava Groha . Pan Groh pracuje rychle, čistě a profesionálně. A s čím Vám může pomoci? Obrátit se na něj můžete se vším, co se týká kovovýroby. Specializuje se na Výrobky z kovu do interiéru i exteriéru .Dále Vám pak pan Miroslav Groh pomůže s Ochranou kovových dílů před korozí . Chcete-li jej oslovit, můžete tak učinit buď telefonicky na čísle : 775 336 188, nebo na e-mailu kovo.mg@centrum.cz

 

http://kovo-mg.cz/

Vybavení dílny pro kováře a zámečníka Česká Lípa

Od prvopočátku kovářského řemesla jsou pro kováře nepostradatelným nářadím kovadlina, kladivo, kleště a výheň. I v současné přetechnizované době  má v každé kovárně tohle nářadí své místo, jelikož se stále používají staré technické postupy. Většina prací se provádí kladivem, které má hmotnost 0,75 až 2,0 kg, dále se používá obouruční kladivo o hmotnosti 3 až 10 kg a spousta doplňkového nářadí, jako jsou probíjecí kladiva, zápustkové kladiva, sekáče, atd. Používaná kovadlina má nejčastěji váhu od 100 do 150 kg, kdy musí být pevně uložena na masivním špalku nebo sudu naplněným pískem. Na kovadlinu se používá množství nástavců, které kováři usnadňují pracovní postupy. Velkým pomocníkem kováře jsou buchary různých velikostí, které mnohonásobně znásobují úder kladiva. Každý kovář používá nepřeberné množství kleští, které si většinou sám vyrábí dle potřeby. V dílně nesmí chybět svěráky k uchycení materiálu a také větší nádoba s vodou na ochlazení a kalení žhavých výkovků. Jelikož kovářství úzce souvisí se zámečnictvím, nesmí v dílně chybět ani zámečnické nářadí. Jedná se o různé brusky, ohýbačky, nářadí pro sváření, pilníky, měřidla, vrtačky, děrovadla, pákové nůžky, frézy, svářečky, atd.

Profesionální kovář, práce kováře Česká Lípa

Klasické pracovní postupy kováře, které se stále hojně využívají, dodávají výrobku to pravé kouzlo a krásu. Jedná se zejména o ohýbání, čímž vznikají různé voluty, sekání, prosekávání, prodlužování materiálů, rozšiřování, pěchování, děrování a jiné. Stále se využívají tradiční způsoby spojování materiálu, a to zejména nýtovaním či sponkováním. V minulosti kováři používali i tzv. kovářské svařování, které je poměrně technicky náročné a v současné době se používá spíše ojediněle. Dnes kováři a zámečníci používají ke svařování autogen, případně sváření elektrickým obloukem. Všechny tyto tradiční způsoby zpracování v konečném výsledku dodají výrobku ten správný nádech a krásu. Samozřejmě i** kovář a zámečník** v současné době využívají i moderních pracovních postupů. Hojně se používá brusek, ať již úhlových či stojanových, pákových nůžek, děrovadel, vrtaček a v neposlední řadě moderních svářeček.

Povrchová úprava kovu - patinování, brinýrování

Povrchová úprava se provádí tradiční povrchovou úpravou železa, která byla známá kovářským mistrům již před mnoha sty lety. Jedná se o černění lněným olejem, což znamená, že se výrobek natře olejem a poté se pomalu zahřívá, přičemž se musí dávat pozor, aby nevzplanul. Výrobek je také možné natřít speciálními kovářskými barvami (v různých odstínech). Dále se používá patinování, brinýrování, lakování surového kovu, atd. Pro exteriér je v poslední době využíváno žárové zinkování.

Kovové branky, ploty, štíty, schodiště Česká Lípa

Mezi hlavní výrobky kovářů a zámečníků patří zejména různé mříže, zábradlí, ploty, kované branky a brány, které lze opatřit pojezdem na dálkové ovládání. Velmi pěkně vypadají stylové vývěsné štíty. Zámečníci jsou schopni na přání zákazníka vyrobit samonosné kovové schodiště, různé konstrukce potřebné k zastřešení, zimní zahrady, venkovní grily a ohniště, originální poštovní schránky. V interiéru se uplatní kovaný nábytek, stoly, svícny, atd. Do zahrady lze mimo jiné vytvořit okrasné květináče, mříže na studny, zahradní nábytek. Velice žádané jsou různé kované plastiky, které se mohou uplatnit jak v interiéru, tak i exteriéru a mohou se stát dominantou Vaší zahrady. Umělečtí kováři a zámečníci jsou hojně využíváni k restaurátorským pracím, jako např. k opravám historických mříží na zámcích, k replikám různých historických zbraní, zejm. mečů, nožů, dýk, ale také třeba i zbroje (brnění). I když se v poslední době rozšířili levné, strojově vyrobené polotovary výkovků nabízených supermarkety, které stačí jen sestavit,  je v  podstatě každý výrobek, který si necháte vytvořit na zakázku kovářem a zámečníkem dle svých představ, byť je samozřejmě dražší, opravdu originálem a bez nadsázky i uměleckým dílem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13553 (magazinpodnikani.cz#1969)


Přidat komentář