Typy statických nosných konstrukcí dřevostaveb – Olomouc a okolí

Dřevostavby jsou moderní formou výstavby nejen rodinných domků, ale i rozsáhlejších staveb. V novém domě můžete bydlet již za tři měsíce od počátku stavby, a celkové náklady jsou nižší, obvykle i o polovinu, než běžné zdění.

Moderní formou staveb jsou** dřevostavby.** U nás však tak nějak zatím ustávají, i když se stále více používají pří výstavbě rodinných domů, není jich ohromné množství. Důvodem je jakási nedůvěra lidí k dřevu. Dřevo dobře hoří, při umístění domu na stinném místě může vzniknout vlhko, tudíž hniloba a navíc je tu i riziko červotočů a jiných pojídačů dřeva.

Mýtus a bludná představa

Tak na takové obavy zapomeňte. Uvedené informace jsou sice pravdivé, ale ne pro dřevostavbu. V jednadvacátém století je v zájmu stavitelů stavět co nejlevnější, ale funkční a stálé stavby. Když si necháte postavit nový dům, pak v něm chcete žít dlouho, celý život. A protože běžné rodiny nemají peněz na rozdávání, inspirovali se tvůrci a výrobci stavebních materiálů ve Skandinávii, kde jsou dřevostavby běžným produktem. Zkrátka a dobře – dřevostavby splňují požadavky dnešních lidí a dokážou ušetřit nemalé peníze. Domek s konstrukcí dřevostavby může být i o polovinu levnější, než klasická zděná výstavba a velkou výhodou je i to, že takový dům je rychle postaven.

Jak hoří dřevostavba? Pomaleji, než běžný domek

Co se požáru týče, jsou trámy konstrukce ošetřeny speciálními roztoky, které zabraňují rozšiřování ohně. V praxi to vypadá tak, že pokud už požár bohužel vznikne, je konstrukce vyplněna hmotou, která zpomaluje oheň. V malých případech je schopná jej uhasit právě díky speciálnímu materiálu, který když shoří, pak vytvoří doutnající popel, jež výrazně omezuje rozvoj dalšího požáru. A pokud už dům hoří hodně a požár je rozšířený, je jedno, zda se jedná o dřevostavbu nebo zděný domek. Hoří stejně.

Vlhko, plíseň, hniloba a červotoči

A podobné je to s možnou plísní, hnilobou z důvodů vlhka nebo dokonce napadení stavby červotoči. To by mohlo vzniknout, pokud si dřevěnou stavbu někdo sám vybuduje, aniž by dřevo nějak ošetřil. Nicméně s touto situací počítají i konstruktéři dřevostaveb a proti těmto tradičním ničení dřeva se obraňují již při výrobě. Dřevěné konstrukce jsou tak ošetřeny, že nějaké obavy o podobné úkazy můžete zcela pustit z hlavy. Navíc se třeba taková střecha dělá po léta z dřevěných trámů, dřevěné konstrukce. Sice dnešní moderní stavby jsou rozhodně dále, než taková konstrukce, ale zde si lze uvědomit, že dřevo není žádným podřadným prvkem, který nevydrží.

Budoucnost patří dřevu

Klasické, moderní dřevostavby jsou vizí do budoucnosti a jejich vývoj jde strmě nahoru. Právě díky takovým konstrukcím si lze vlastní domek pořídit s výrazně nižšími náklady, než u klasického zděného domku a přitom je svatba i rychlejší a stejně kvalitní.

Typy statických konstrukcí dřevostaveb

Protože poptávka po dřevostavbách se rok od roku zvyšuje, je dobré si i představit základní** typy statických konstrukcí dřevostaveb**. I zde totiž existují rozdíly a to nejen při výstavbě, ale i následném užívání. Jedny jsou konstruovány pro to, aby se mohl pořídit vícepodlažní domek, ale jsou o něco dražší, než třeba další, které jsou určeny především pro menší rodinné domky a tudíž je konstrukce sice o něco slabší, ale pořád dostatečně silná, ale zas na druhou stranu jde o nižší pořizovací cenu a doprava takové konstrukce není zas tolik nákladná.

Sendvičová konstrukce

Svůj název dostal tento typ konstrukce podle klasického sendviče. Podobně, jak se připravuje sendvič, se staví i stavba ze sendvičové konstrukce. Tudíž již hotové kusy, trámy a stěnové konstrukce se jen připevňují a postupně montují. Panely jsou z masivního dřeva a vyrobeny v daných a přesných rozměrech. V případě výstavby se již neupravují a jeden vedle druhého montují k sobě, skládají. Jako když děláte sendvič a sestavujete jednotlivé položky k sobě, do sendviče. Velkou výhodou je tak rychlost stavby, a běžný domek je tak vystavěn i jen do několika hodin. Stavba je pevná a masivní a je tak určena na výstavbu i vícepatrových budov. Na druhou stranu nevýhodou tohoto typu konstrukce je pořizovací cena, jež je vyšší, než třeba jiné konstrukce a také doprava velkých a masivních dílů je nákladnější, nedá se jen tak převést v pár lidech a třeba postupně běžnou dodávkou.

Sloupková konstrukce

V případě, že máte jistou představu o svém novém domě a ten se neshoduje s modely běžných konstrukcí, je Vaší volbou dřevostavba se sloupkovou konstrukcí. Předem připravené dřevěné hranoly, trámy a fošny se při stavbě spojují k sobě hřebíky nebo plechovými spojkami. Lze tak vytvořit jakýkoli domek, podle svých návrhů a přání, protože délky jednotlivých prvků jsou různé. Navíc jsou jednotlivé kusy dost pevné a tak je tu možnost výstavby i vícepodlažních budov. Konstrukce má vysokou nosnost a při stavbě není nutno použít těžkou mechanizaci. Výhodu je také to, že doprava takových prvků není nějak nákladná, není potřeba zvláštních strojů a vozů. Nevýhodu je zas poněkud pracnější výstavba, která také déle trvá. Když si ale chcete postavit domek podle speciálních návrhů, pak ani není jiná možnost.

Lepené profily z masivu – KLH

Kombinace dřevěného masivu a lepeného dřeva je poměrně oblíbenou volbou při výstavbě menších domků. Při tomto druhu dřevostavby lze kombinovat v sobě několik prvků a spojovat jednotlivé díly k sobě, tak zvaným lepením. Nízké hmotnosti těchto jednotlivých dílů pak dovolují postupovat při stavbě individuálně, bez nutnosti použití těžkých strojů nebo mechanizace. Kombinuje se zde silná, masivní základní konstrukce celého domu a pak další, lehčí, vnitřní i vnější vedlejší konstrukční prvky. Masivní část je pak ideální volbou pro montáž pomocí autojeřábu, kdy tak stavba roste doslova a do písmene velice svižně a rychle. U KLH je velkou výhodou, že lze zkombinovat jednotlivé formy výstavby a přitom je stavba funkční, silná a pevná. Výhodou takové stavby je nízkoenergetický provoz, nevýhodou zas velké možnosti stavby, který celý proces zpomalují.

Šroubovaný masiv

Nejsilnější a nejstabilnější dřevostavby jsou z masivu. Konstrukční typ šroubovaný masiv je určen pro náročnější stavby, obvykle větších rozměrů, několika pater, jako jsou třeba hotely, rozšířené budovy pro podnikání a mnohé jiné. Lze využít i pro domek, ale vzhledem k vyšší pořizovací ceně není tato investice nutná. Jednotlivé masivní prvky se musí převést speciální nosnou technikou a těžkými stroji pak jednotlivé kusy k sobě spojovat. Tím je samotná výstavba náročnější, než jiné konstrukční systémy, ale za to je dost pevná a dovoluje stavbu i několika pater. Navíc má tento typ zvýšenou ochranu proti vlhkosti, izolace je zde dobrá jak tepelná, tak akustická.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14286 (magazinpodnikani.cz#3263)


Přidat komentář