Profesionální kominictví - Prachatice

Topíte pevnými, kapalnými palivy nebo plynem? Pak se na Vás vztahuje povinnost, platná od letošního roku, v podobě každoroční kontroly komínu. Ovšem kontrolu může provést jen odborník na slovo vzatý, v tomto případě kominík s osvědčením.

Už i kominíci mají svůj vlastní zákon, kterým se řídí nejen oni, ale i všichni ti, kteří topí pevným, kapalným palivem nebo plynem a dále obce, města jako takové. Od letošního roku nastává povinnost kontroly komínů, ze zákona. Je důležité, aby Vám příslušný kominík po provedené kontrole, revizi, předal potvrzení o provedené kontrole Vašeho komína. Potvrzení slouží nejen pro případnou kontrolu, ale také pro pojišťovnu, a to v případě, že by došlo k havárii, jako je požár. Ovšem, pokud se zjistí, že potvrzení je již staré více jak jeden rok, tj. nezajistili jste si zavčas opětovnou** revizi komínu**, můžete i počítat s tím, že Vám nejen bude uložena pokuta, ale navíc Vám nemusí ani pojišťovna nic vyplatit jako náhradu škody.

Zákon o čištění komínů

Jedná se o nařízení o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv.

Říkáte si, jak a kdo zjistí, že zrovna Vy jste si nepozvali profesionálního kominíka na vyčištění a kontrolu komínu? Rozhodně se však nevyplatí „zahrávat si s osudem“, a v tomto případě i se zákonem, protože takoví jedinci ohrožují nejen svoji bezpečnost a domov, ale i jejich sousedy.

Čištění komínu profesionálním kominíkem Prachatice

V případě, že topíte na pevná paliva, jako je například dřevo, šišky apod., můžete se sami pustit do čištění komínu. Ovšem, může se lehce stát, že při neodborném čištění může být Váš pokoj zahalen sazemi. Neodborně,** nedostatečně vyčištěný komín**, by se mohl snadno ucpat a způsobit Vám případnou otravu, protože jedovaté plyny, které postupně vznikají při hoření, nebudou moci odejít komínem, a tak kudy jinudy půjdou než zpátky dolů, do prostor, kde pobýváte. A co víc, je zapotřebí mít to správné nářadí, tj. čekají Vás určité výdaje.

Spotřebiče na pevná a kapalná paliva do 50 kw – zde je zapotřebí čištění komínu, a to celkem 3x, kdy 2x si můžete komín vyčistit sami, ovšem 1x Vámi vybraná kominická firma.

Spotřebiče nad 50 kw – zde je zapotřebí čištění komína 2x ročně u pevných paliv, 1x ročně u kapalných paliv a plynu kominickou firmou.

Kdy je nejvhodnější doba pro čištění komínů

Říkáte si, kdy je nejlepší si nechat vyčistit komín? Naplánujte čištění komínů před započetím topné sezony, a poté po skončení topné sezony. V případě, že se Vás týká nutnost čištění komína 3x ročně, třetí čištění si naplánujete v mezidobí, třeba během topné sezóny, je-li zrovna zima příliš dlouhá.

Revize komína, kontrola komína Prachatice

Revizi komínu provádí pouze kominík s osvědčením, a to jednou ročně. Je zcela na Vás, jakého kominíka si vyberete, zda někoho z Vaší obce, města nebo odlehlejšího okolí.

Revizi neboli kontrolu komína Vám může kominík udělat ve stejný den co čištění, tj. nemusíte si ho zvát dvakrát. Ať už jsou Vaše spotřebiče do nebo nad 50 kw, kontrola je jednou za rok.

Kdy je nejvhodnější doba pro revizi komínů

V podstatě revizi si naplánujte ve stejný termín jako čištění. Nejlépe pak před započetím nové topné sezony.

Kominické práce na Prachaticku

Není radno podceňovat kominické práce a nabízené služby. Jen si vezměte, kdyby se komín špatně vyčistil, zanášel se, netáhl, potřeboval by opravu a my s tím nic nedělali. Lehce by se mohlo stát, že z Vašeho domku, chaty a chalupy zbude jen ohořelé torzo, a to z důvodu nedostatečného vyčištění komínového průduchu, kdy se vznítí saze. S tím souvisí i to, že některé činnosti si můžeme sami doma udělat, pokud jsme trochu zručnější, například pověšení obrazů, zrcadel, poliček, případně i malování, vytapetování. Ovšem jiné práce je vhodné či přímo nutné svěřit do rukou odborníků. Nejenže práci odvedou na kvalitní a profesionální úrovni, ale také za svoji práci ručí.

Kominické služby Prachatice a okolí

S čím vším se můžete obrátit na kominíka, kominickou firmu? Nejprve je třeba říci, že ne každá firma, a to platí nejen pro kominickou, nabízí ucelenou nabídku služeb. Některá se zaměřuje na určitou činnost, jiná má záběr širší. Také záleží, zda je firma o jedné osobě, či zaměstnává x pracovníků.

Obecně, s čím se však můžete obrátit na kominickou firmu? Jedná se především o čištění komínů, kontrolu komínů, opravy komínového zdiva, výměny komínových dvířek, osazování kouřovodů, opravy kouřovodů, čištění kotlů, čištění kamen, vložkování komínů pro kapalná i plynná paliva, navržení, sestavení systémových komínů keramických, plastových, nerezových, třínožkových.

Aby nedošlo ke vniku případného požáru

Kromě již zmíněného pravidelného čištění a prováděných** revizí komínů**, můžete dělat mnohem více, abyste eliminovali nebezpečí vzniku požáru. Je-li součástí Vašeho domku, chalupy půda, je důležité, abyste prádlo na sušení nevěšeli v blízkosti komína. Zjistíte-li, že komín je v některé své části poškozen, přestaňte v něm topit a pozvěte si kominickou firmu, zabývající se i opravou komínů. Součástí kamen jsou dvířka, tato musí být během topení zavřená. Tj. pokud Vás láká pořádně „naložit“ nějaké to větší poleno, které se však celé do kamen nevejde, raději ho skutečně ještě rozštípněte, rozřezejte apod., z nedovřených dvířek by totiž mohly lehce vylétnout ven saze. A vy třeba zrovna nebudete mít kamna pod dohledem, a nehoda je tu.

Revize komínu před začátkem topné sezony Prachatice

S příchodem jara pomalu končí topná sezóna. Zatopit si doma, na chatě, chalupě, již nebude nutné přes den, ale sem tam si zatopit k večeru bude nejen příjemné pro případně zkřehlé nohy, ale také vykouzlí neopakovatelnou atmosféru.

A právě během letního období, kdy budou mít Vaše kamna, krb tzv. letní spánek, je nejvhodnější nechat si provést odborné vyčištění a kontrolu komína před začátkem další topné sezóny. I když by se mohlo zdát, že do léta je spousta času, neodkládejte volbu kominíka na poslední chvíli. Ti dobří by již mohli mít svůj diář plný a nemuseli byste se do jejich rozpisu vejít. Vždyť stačí jen zvednout telefon, nebo využít e-mailu a domluvit se na příslušné datum.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12985 (magazinpodnikani.cz#698)


Přidat komentář