Prodej, pokládka parket a dřevěných podlah - Frýdek Místek

Parkety jsou klasika, která přetrvá věky. Jistě jste již navštívili nějaký zámek, kde se i parketám obdivují návštěvníci po dlouhá staletí. V dnešní době si lze vybrat z mnoha druhů dřevin tuzemských i exotických.

Dřevo a zase dřevo, tentokrát se zaměříme na** dřevěné parkety, dveře, obklady stěn, schodiště a také dřevěné terasy.** Moderní image a trend doby je návrat ke dřevu jako přírodnímu materiálu. Nové domy i starší rekonstruované objekty dostávají kabát z tohoto příjemného, teplého a staletím vyzkoušeného materiálu. I když je na trhu nepřeberné množství a výběr podlah, prim hrají jednoznačně dřevěné parkety.

Podlaha z dřevěných parket - jaká je tvrdost parket

Pro svoji tvrdost a dlouhou životnost, pocit tepla a příjemného pocitu z nich je investice do dřevěných parket dobrou volbou. Podle stupnice Johanna Augusta Brinella, je udávána tvrdost dřeva. Tento švédský inženýr navrhl a sestavil zařízení ke zjišťování tvrdosti. Tvrdost se zkouší s ocelovou kuličkou o průměru 10 mm, která se na předepsanou dobu tiskne předepsanou silou. Tento otisk, který kulička zanechá, se změří a tím se zařadí do stupnice tvrdosti. Tvrdší dřevo = vyšší hodnota na stupnici.

Borovice – 1,6  Olše – 2,1  Bříza – 2,6  Javor evropský – 3,0  Ořech – 3,4  Třešeň – 3,6  Dub – 3,7   Buk – 3,8  Jasan – 4,0 ** Merbau** – 4,9  Sucupira – 5,6  Jatoba – 7,0.

Celomasivní parkety, vícevrstvé parkety

Podle tvrdosti parket je tedy vhodné vybírat je do jednotlivých místností. Například do ložnice, která je méně zatěžována, jsou vhodné parkety s hodnotou 1,6 a oproti tomu do kanceláře a jiného komerčního prostoru je lepší volit parkety s tvrdostí co nejvyšší. Blíže se podíváme na tři druhy parket.

Celomasivní parkety – jsou prkna vyrobená z jednoho kusu dřeva o různých délkách. Rozlišují se hotové dílce, které se jen položí nebo polotovary, které se ještě na místě brousí a prochází povrchovou úpravou.** Vícevrstvé parkety** – jsou na sebe lepené dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné, hovoříme o vylepšené klasické parketě, která má protitah a tím je stabilnější.** Exotické dřevěné podlahy** – jsou oblíbené díky svému vzhledu, tyto exklusivní parkety si můžete vybrat jako mozaikové dílce nebo masivní parkety.** Korkové podlahy** – nejsou přímo z dřeva jako kmenu, ale jsou vyráběny z kůry korkového dubu. Ta je loupána cca jednou po deseti letech, stáří těchto stromů je až 200 let. Protože korkové podlahy nedrží roztoče, jsou velmi vhodné pro alergiky. Životnost je o něco nižší asi 25 let. Povrch korkové podlahy se do ošetřit jako olejovaná, lakovaná nebo PVC. Nesnáší vodu.

Jaká je životnost dřevěných parket

Za několikanásobně vyšší životnost dřevěné podlahy oproti ostatním si sice připlatíme, ale budeme na výsost spokojeni. Po mnoha letech ji dokonce můžeme nechat zrenovovat a bude zase jako nová.

Specialisté z oboru prodeje i pokládek podlah Vám poradí s jejich výběrem i údržbou. Klasická údržba tkví v obvyklém vysávání prachu a občasném vytření dobře vyždímaným mopem. Speciální skvrny vyžadují také speciální přípravky na dřevěné podlahy, které seženete v drogerii. Pro dlouho trvající krásu nové dřevěné podlahy by měl její majitel dbát na správnou vlhkost a teplotu, které se pohybují mezi 55 až 65 % a 18 až 23°C. Dřevěná podlaha může mít životnost až 30 let i více.

Povrchová úprava dřevěných parket proti poškrábání

Jak drápky psů a koček, tak jemné kamínky přinesené na obuvi mohou být příčinou poškrábání podlahy – nemůžete-li bez svého čtyřnohého přítele existovat, lze tento problém vyřešit** povrchovou úpravou dřevěných parket proti poškrábání**. Stejný problém musíte vyřešit také v případě, že jste vybrali podlahu s nižší tvrdostí a máte nábytek na kovových nohách – na ně je nutno opatřit měkké například filcové náplasti. Barevné rozdíly v odstínech podlahy jsou po čase způsobeny působením UV slunečního záření, tyto rozdíly budou patrny na začátku, do roka se však sjednotí.

Jak předejít vrzání dřevěných parket

Vrzání parket je již v dnešní době odstraněno. Vrzání, které je označováno jako kročejový hluk. Tomuto problému lze předejít dokonalému vyrovnání povrchu před pokládkou parket. Podle Evropských norem je odchylka možná jen maximálně 3 mm. Pro dokonalé zabránění rezonančních mezer se také parkety mohou lepit celoplošně, aby mezery nevznikly.


Dřevěné terasy

Místo, kde si od jara do podzimu lze odpočinout s rodinou nebo přáteli, může být také terasa Vašeho domu. Pro tento účel musí být vybíráno opravdu kvalitní dřevo. Aby** podlaha na terase** odolala povětrnostním výkyvům, jako je déšť nebo pruské letní slunce, nedocházelo k borcení dřeva nebo jeho další devastaci, musíme pro tento přechod z našeho domova do přírody vybírat obzvláště důkladně.

Výběr dřeva na terasu

Pro stavbu terasy ze dřeva jsou vhodná dřeva jako – borovice, modřín, bukit, kapur, teak, almendrillo, bangkirai, massaranduba, což jsou exotické dřeviny, nebo sibiřský modřín, jako nejtvrdší zástupce evtopských jehličnanů. Akát – kupodivu se tato dřevina vyrovná jak životností tak také vlastnostmi exotickým dřevinám. Má světlé dřevo a krásnou kresbu a navíc nepotřebuje zvláštní ošetřování.

Ostatní dřevo je nutno před použitím ošetřit. I když mnozí výrobci již dřevo ošetřují, stejně neuškodí znovu materiál impregnovat hydrofobními roztoky. Zabráníme tak poškozování dřeva vodou i UV zářením. Dále se používá olej nebo lak. Tam, kde je terasa více ve stínu a vlhku volíme olej a naopak pro suchá a exponovaná místa slunci je lepší lak, který uzavře póry ve dřevě.

Pokládáme podlahu na terase

Výhodou je, že nezáleží na terénu jaký u domu máte. Terasy a jejich podlahy se pokládají na podkladní rošt, proto lze i velmi nerovný terén takto zabezpečit. Jednotlivá prkna mívají drážky, které do sebe pasují, tak je pokládka velmi jednoduchá.

Dřevěné vchodové dveře

Pokud ještě do Vašeho domu nemáte vybrány vchodové dveře, skvělou volbou jsou jistě masivní dřevěné, které splňují nejen stránku bezpečnostní, ale také reprezentativní. Zajistí tepelnou i hlukovou izolaci a dají se nechat vyrobit na zakázku jak jednokřídlé tak dvoukřídlé.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13162 (magazinpodnikani.cz#1103)


Přidat komentář