Pokládka podlahových krytin - Praha

Leckdo si na pokládku laminátové podlahy troufne sám, ale jsou mezi námi i zaneprázdnění, pracovně vytížení a přiznejme si i nešikovní jedinci, kteří v takovém případě pro rychlou a bezproblémovou pomoc sáhnou po službách profesionálů.

Chystáte se vybrat si a následně sami položit** laminátovou podlahu**? Pokud jste zruční řemeslníci, pak to pro Vás jistě nebude oříšek. V opačném případě přinášíme návod jak na to, ale pro jistotu raději doporučujeme služby odborníka v oboru.

Výběr a pokládka laminátové podlahy Praha

Podle čeho se orientovat? Tak prvním vodítkem bývá, zda podlaha bude domácí - v domě či bytě nebo komerční - v obchodě nebo kanceláři... v takovém případě musíme brát v potaz zátěž podlahy, dále hodnoty, které hovoří o odolnosti oděru, možnosti zatížení a tvrdosti. Samozřejmě se budete také zajímat o cenu podlah, zde platí pravidlo „čím dražší, tím kvalitnější“ jsou i laminátové podlahy s celoživotní zárukou. Například ty dražší mají lepší termoizolační vrstvu, protitahová vrstva zaručuje stabilitu, jiné obsahují integrovanou tlumící podložku proti kročejovému hluku nebo mají voskované spoje nebo hrany impregnované proti vlhkosti...

Třída zátěže podlah

Třídy zátěže:

  • 21 a jeden panáček (najdete na značení piktogram panáčka a pod lomítkem číslo) = vybírejte ji pro ložnici nebo jiný málo používaný pokoj
  • 22 a dva panáčci = značí třídu pro místnosti jako jsou obývací pokoje, vnitřní chodby nebo jídelny
  • 23 a tři panáčci = toto označení vybírejte pro prostory s pravděpodobností vyšší frekventovanosti osob, jakou bývá kuchyně, vstupní hala, schodiště apod. Zde je ještě nutné dohlížet na eliminací kamínků z bot, opatřit nohy nábytku filcovými podložkami...
  • 31 s jedním panáčkem = je značení podlahy pro veřejné objekty, však s mírným používáním. Příkladem může být hotelový pokoj, kancelář apod. Také zde je záhodno se co nejdříve přezouvat do domácí obuvi, také zde nábytek nesmí mít kovové nožky.
  • 32 s dvěma panáčky = trvale používaná veřejná místa jako ordinace, kanceláře kam chodí zákazníci, čekárny, haly v hotelu nebo butiky. Zde je již možno chodit bez přezutí a není nutno nábytek opatřovat měkkými podložkami.
  • 33 se třemi panáčky = tuto podlahu lze položit ve školních třídách, obchodních domech, na různých chodbách ...Nemění se vzhled podlahy vlivem chození ani jízdy kolečky apod.

Odolnost laminátové podlahy proti oděru podlahy, označení

Oděr nebo obrus má také své třídy značí se číslicemi a písmeny např. AC1 – což je podlaha pro nízké zatížení jako ložnice nebo WC až po AC5 vhodná pro prostor s extrémním zatížením jako recepce, úřad, pokladna...

Jak se rozdělují laminátové podlahy podle způsobu výroby

Zákazníka při nákupu asi toto rozdělení moc zajímat nebude, ale odborník – řemeslník by jistě pro výběr i podle těchto vodítek měl své důvody. Prvním je volba podlahy podle způsobu její výroby. Dělí se na DP – HPL – CLM.

  • DP je přímo vrstvená laminátová podlaha, melaninová podlaha s typickou vlastností tvarové stability a pružnosti.Plovoucí podlaha
  • HPL podlaha lisovaná ve více vrstvách vysokým tlakem, která snese vysoké zatížení a odolává nárazům, má zřetelně tmavé pruhy laminátu.
  • CLM kontinuální přímá laminace s více vrstvami pro ochranu, splňuje všechny vlastnosti předešlých dvou způsobů výroby.

Plovoucí laminátová podlaha, pokládka systémem mechanických zámků

Plovoucí znamená, že není připevněna ke stěně. Předem musí být zajištěna dokonale rovná, suchá a čistá podkladní vrstva pro položení laminátové podlahy. Může se jednat jak o beton, starý koberec nebo linoleum, keramické dlaždice, starou dřevěnou podlahu a podobně, je jen nutné ji podložit lamelami.

Pokládka se provádí systémem mechanických zámků, kdy se pouze skládají lamely do sebe a při náhlém stěhování nebo nutnosti opravy jedné lamely se jednoduše rozebere a opět složí. Druhou levnější variantou jsou lepené podlahy systémem pero-drážka, kdy se spoje nalepí na sebe.

Profesionální firma na pokládku podlah v Praze

Vybrali jste si firmu nebo řemeslníka, který Vám podlahu položí? Nezapomínejte tedy na podpis smlouvy o dílo, čímž se vyhnete případným problémům. Kontrolujte dokonalou rovnost podkladní vrstvy, vyžádejte si podložku proti kročejovému hluku a při předání hotové zakázky kontrolujte dokonalost spár a rovnost podlahy.

Pokládka podlahy svépomocí

Nejprve si musíte opatřit potřebné nářadí a náčiní. Tím je kladívko, přímočará pila, pásový metr, klíny asi 0,5 mm, dřevěný dobíječ, řezák speciální pro tento materiál, stahováky, průbojník, tužku. Nesmí Vám chybět parotěsná folie, lepidlo, lišty, hřebíčky + podlaha v množství cca 10% navíc, než-li je velikost místnosti, na prořezy. Nejdříve ze všeho si perfektně srovnáte povrch podkladu, pak na něj položíte izolaci proti vlhkosti zespodu a ještě navrch vrstvu zaručující izolaci proti kročejovému hluku.

Pokládku začneme u stěny - stěna, klínek, první díl podlahy (je to nutné pro rozpínavost podlahy při pokládce). Pak spojujeme jednotlivé díly k sobě lepením. Lepidlo nanášíme způsobem, aby případně vytékalo na podklad a ne na povrch. Jednotlivé díly nasazujeme z boku, doklepáváme do lajny kladivem a stahujeme stahovákem. Jeden stahovák vždy drží tuhnoucí díly k sobě, a Vy můžete pracovat s dalším dílem obdobným způsobem, umístit druhý stahovák a takto je postupně měnit. Vyteče-li trochu lepidla na povrch, je nutné jej rychle setřít vlhkým hadříkem.

Jsme-li na konci protilehlé stěny, dbáme na správný ořez dalšího dílu, sledujeme správný konec, aby nám zapadl do pero-drážky a pokud je třeba výřez, například na stoupačky, vyříznete jej přímočarou pilou.

Poslední práce nás čeká po zaschnutí celé podlahy – dle rad výrobce lepidla. Na konec se odstaní klíny a doplní se kraje lištami. Lišty se připevňují ke stěně, nikoli k podlaze. Je možno použít hřebíčky, tekuté hřebíky nebo lepidlo.

Jak pečovat o nově položenou podlahu?

Po 12 hodinách od pokládky by se měla podlaha ošetřit nějakým polishem – leštidlem, přímo určeným na laminátové podlahy. Pro jeho aplikaci můžete použít mop, houbu nebo měkkou bavlněnou textilii. Na podlaze nesmí zůstávat louže, těch se vyvarujte. Není pravdou, že pokud se voda rozlije, automaticky se podlaha zničí, dnešní kvalitní podlahy již mají rezistenci vůči vodě a pokud ji setřete nic se nestane.

Problém může teoreticky nastat, pokud Vám voda zateče u kraje stěny pod podlahu, tam ji neodstraníte a může zespodu nabobtnat. Proto pokud možno laminátové podlahy nepokládáme do koupelny nebo do sauny, kde je přeci jen pravděpodobnost vysoké vlhkosti. Jinak se podlaha udržuje běžným ometáním prachu a omývání vlhkým hadrem nebo mopem s příměsí vhodného saponátu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13370 (magazinpodnikani.cz#1568)


Přidat komentář