Pokládka dlažeb a obkladů - Brno a okolí

K pokládce obkladů a dlažeb je nutno vybrat dokonalý materiál, skvělé lepidlo a odborného řemeslníka. Dalším kritériem je dokonale vyrovnaný podklad vyžadující rovnost. Každá nerovnost jde poznat a proto je vyrovnaný podklad tak důležitý.

Jelikož se rádi obklopujeme hezkými věcmi, snažíme se neustále zkrášlovat prostředí, ve kterém žijeme. A z toho důvodu mnohdy přistupujeme k rekonstrukcím svých domovů, mezi něž patří také pokládka nových obkladů a dlažeb.

Obklady a dlažby

Vzhledem k tomu, že obkladů a dlažeb je obrovská spousta je stále obtížnější najít to pravé zrovna pro nás a to nejen tak, aby se nám zvolený obklad a dlažba líbily designem, ale také, aby splňovaly rovněž určité jakostní standardy. Design je otázkou vkusu každého z nás a tak je potřeba upozornit na stránky kvality a vhodnosti vybraných obkladů a dlažeb.

Velmi důležitá je pro nás nasákavost neboli poréznost materiálu. Údaj o nasákavosti nás upozorní na to, jaká je mrazuvzdornost výrobku. Vybíráme-li obkládačky do koupelny, není nám mrazuvzdornost k ničemu, a co se týče nasákavosti, tak ta v tomto případě může přesahovat 10%. Pro balkony a lodžie však vybíráme dlažby, jejichž nasákavost je v rozmezí 0,04-0,5%, neboť pouze tyto jsou pro venkovní použití vhodné.

Další důležitou vlastností je otěruvzdornost, která je mnohdy zaměňována s tvrdostí, přičemž tvrdost dlažby není pro běžné použití v domácnosti na rozdíl od otěruvzdornosti až tak důležitá. Podlahové dlaždice jsou označovány římskými číslicemi ve stupnici od I do V a to je od nejnižší odolnosti až po nejvyšší odolnost proti opotřebení.

  • Stupeň II – III pro prostory koupelen a WC
  • Stupeň III – IV pro kuchyně a chodby
  • Stupeň IV – V pro veřejné prostory tzv. slinuté dlaždice

Jak vybírat obklady a dlažby?

Obklady a dlažby bychom měli vybírat podle charakteru místa, ve kterém budou použity to znamená, že vybíráme podle toho, zda půjde o prostory v interiéru či exteriéru. Další znak, který nás při výběru zajímá, jsou design a rozměry prostoru. Obklady a dlažby je potřeba vždy vybírat podle skutečných vzorků a nikoli pouze podle katalogu, neboť vzorek v katalogu může být krásný, ale mnohdy se stává, že pokud jej vidíte na živo, už se Vám moc krásný nezdá. Při nákupu je potřeba myslet vždy na potřebnou zásobu a k požadovanému počtu připočítat ještě 10-15% na pořez jako rezervu. Obecně platí, že čím menší je prostor, tím větší zásoba bude díky pořezu nutná. Nezapomeňte proto mít vždy od každého materiálu a barvy zhruba alespoň 1 metr jako rezervu, kdyby Vám v budoucnu např. praskla voda, nebo nějaká dlaždička odpadla.

Mozaika

Jisté je, že se obklady za čas okoukají a my se je snažíme vyměnit za jiný design či barvu. O mozaice se toto říci nedá, neboť ta se neokouká nikdy. Mozaiku můžeme dělat keramickou, skleněnou, kamennou či kovovou. Mozaika se prodává v různých odstínech, může být lesklá či matná, jednobarevná nebo míchaná z barev různých. Mozaika má mnoho výhod a jednou z nich je variabilita, kterou nám nabízí. Není totiž vůbec žádný problém vyměnit pár kostiček nebo z ní nastříhat proužky. Kostičky mozaiky jsou podlepené papírem nebo speciální síťkou čímž tvoří čtverec a to většinou o rozměrech 30x30 cm. Další výhodou je možnost kombinovat mozaiku z docela jiným druhem materiálů. Pravdou je, že cena mnoho lidí od mozaiky odradí, avšak přepočítáme-li si běžné metry, pak dojdeme k tomu, že nás mozaika vyjde cenově stejně, ne-li lépe než jiný druh obkladu.

Dlažba místo dřeva?

Dlažba je v poslední době velmi oblíbená a to zejména pro své dobré vlastnosti, což dokazuje také fakt, že si ji nepokládáme již pouze do koupelen, na toaletu nebo do předsíně. Dlažbu dnes volíme také do dalších místností. Napomáhá tomu rovněž fakt, že jsou výrobci dlažeb stále tvořivější a design je dokonalejší než dříve. A právě díky neustálému zdokonalování si dnes již můžeme koupit dlažbu připomínající krásnou dřevěnou podlahu, přičemž to, že se jedná o dlažbu zjistíte až po bližším prozkoumání. I když je dřevěná podlaha krásná, keramika má oproti dřevu několik výhod. Těmi základními jsou dobrá údržba, odolnost proti oděru, stálý vzhled a barevnost, nenasákavost, nehořlavost a vynikající vodivost tepla, což nám dává možnost využít podlahového vytápění. A hlavním trumfem mluvícím pro keramickou dlažbu je cena, neboť keramika je levnější než dřevo.

Venkovní obklad fasády

Řešíme-li renovaci fasády, můžeme nechat celý dům omítnout, nebo můžeme omítku kombinovat také s obkladem. Možné také je obložit dům celý a k tomuto účelu je potřeba vybrat vhodný druh obkladu. V minulosti bychom si mohli koupit pouze jednobarevné fasádní pásky, od nichž je dnes již upuštěno a tak máme na výběr koupit si barevnou fasádní pásku přesně podle odstínu dlažební série a to také pro venkovní použití.

Nejlepším řešením jak udělat obložení domu je, použít na toto obložení přímo dlažbu a to čím větší rozměr tím lepší. Vybírat je nejlepší velký obdélníkový rozměr o velikosti 30x60 cm, což nám dá možnost vybírat z opravdu velké nabídky. Při výběru obkladů na dům, je nejdůležitější, myslet na to, aby dlažba byla 100% mrazuvzdorná.

Realizace obkladů a dlažby

Ať již si vybereme obklady a dlažby jakékoli a za jakoukoli cenu, je nejdůležitější věcí jejich pokládka. Pokládku bychom měli, tedy pokud toužíme po dokonalosti nechat na odborníkovi. Teprve dokonalá pokládka nám zaručí dokonalý výsledek. A k tomu, aby byla pokládka perfektní je zapotřebí mít dokonale připravený poklad, který by měl být zcela vyrovnán, přičemž odchylka může být maximálně 2 mm a také dokonale odmaštěn a vyčištěn. Jakmile je podklad vyrovnán lepíme obklady a dlažby speciální lepidlem a necháme pořádně vyschnout. Jakmile je lepidlo zaschnuto, přistupujeme k použití tmelu a silikonu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13106 (magazinpodnikani.cz#982)


Přidat komentář