Pokládka betonových podlah - Prachatice

Nejčastější a nejrozšířenější jsou betonové podlahy v průmyslu. V současnosti se však stále více dostávají i do domácností a vnitřních interiérů. Je to zejména tím, že jsou odolné, mají vysokou životnost, jejich pokládka je rychlá a mohou se barvit.

Betonová podlaha v interiéru Prachatice

Ano, je to možné. Dokonce z** estetického hlediska** velmi hezké a z hlediska údržby skvělé. Pravdou ovšem je, že podlahu z betonu nemůže mít každý. Do každého prostoru není vhodná a pak to také nedovolují technické postupy. Přesto tyto podlahy pronikají do našich příbytků stále více. A není se co divit. Vždyť betonová podlaha má snad samá plus. Je výjimečná, neobvyklá, povrchově zajímavá, velmi snadno se udržuje, mechanicky se téměř neopotřebovává, přestože je hladká, tak neklouže a lze ji barevně upravit přesně podle přání zákazníka. V zahraničí dokonce patří mezi jeden z nejpoužívanějších typů podlahy. Své uplatnění nachází zejména tam, kde není zvykem se přezouvat.

Historie betonu

Beton se jako stavební materiál používal již 3 600 lety před n. l. ve starověkém Egyptě při stavbě římského Panteónu. Následně při stavbě starořímských lázní císaře Marka Aurélia, při stavbách akvaduktů a některých úseků cesty Via Apia. V roce 1867 byl postaven první železobetonový výškový dům v USA. Později se beton používal stále častěji při soukromých i komerčních stavbách. Nicméně jak šel vývoj kupředu, dostal i beton novou technologii, která jeho vlastnosti velmi vylepšila.

Jaké má mít beton složení a vlastnosti?

Kostra betonu je tvořena ze štěrkopísků různé zrnitosti. Zrnitost by měla být minimálně ve dvou velikostech.** Štěrkopísky** se spojují cementem a vodou**. Cement** pro betonové podlahy musí být vybrán z nejlepších jakostních tříd. Voda by měla být pitná. Užitkovou lze použít pouze v případě, že je čistá a neobsahuje žádné nevhodné sloučeniny.** Beton** musí být správně namíchán, jen tak zraje a tím také zvyšuje svou pevnost.

Jaké jsou výhody betonových podlah?

Za prvé je to** rychlost pokládky.** Betonové podlahy jsou bezkonkurenčně nejrychleji položené. Pak samozřejmě kvalita. Speciální způsob strojního pokládání a hlazení betonového potěru zajišťuje zlepšení stropní** izolace před kročejovým hlukem**. Přičemž pokládat betonové podlahy lze až do výšky sto osmdesáti metrů, což znamená do dvacátého čtvrtého patra výškové budovy. Lité podlahy se mohou pokládat** i v zimě až do mínus deseti stupňů.** Posledním důvodem je** nízká cena** těchto podlah. A to i v případě, kdy si místo šedé podlahy necháte položit barevnou. Jedna výhoda tu ještě je, speciální obarvení podlahy jsou stálobarevné a nemusí se tedy obnovovat nátěry.

Jak se betonová podlaha pokládá?

Před vlastní pokládkou betonu se musí podklad odizolovat. Ve většině případů se instaluje folie, která zabraňuje vzlínání vody, následně izolace, velmi často polystyrenová. Obvodové stěny se odizolují speciální páskou, jde o takzvanou obvodovou izolaci. V některých případech se provádí také izolace proti radonu. Vlastní pokládka probíhá speciálním přístrojem, který v zásobníku velmi pečlivě promíchá beton a pak ho vzduchem vytlačuje do potřebné výšky, tady do poschodí domu, kde je podlaha instalována. Výška betonové vrstvy se odvíjí od využití betonu. Pokud se na beton bude pokládat jakákoli další podlahová krytina, bude vrstva nižší. Samozřejmě, pokud přijde na betonovou podlahu dlažba, bude základ nízký. Pokud pouze koberec, pak bude litá betonová podlaha vyšší. Pro získání barevného odstínu betonové podlahy se aplikuje** vsyp**, který ji trvale obarví. Pokud je podlaha z betonu určena pro používání bez další podlahové krytiny musí se ještě** strojně vyhladit**. K tomu se používá gletovací zařízení, které beton utáhne a vyhladí. Hotová betonová podlaha musí ještě** čtyři týdny** vysychat. Teprve potom je ji možné běžně používat.

Průmyslové betonové podlahy Prachatice

V komerčních průmyslových prostorách je betonová podlaha velmi rozšířená. Je to z důvodu náročnosti provozů na podlahu. Podlaha v průmyslových prostorách musí být odolná extrémním hodnotám zatížení a zároveň splňovat podmínky rovinatosti jednotlivých prostor. Zejména záleží na kvalitě návrhu železobetonové desky. Beton se vyztužuje pruty a svařovanými sítěmi, rozptýlenou výztuží nebo polypropylenovými vlákny. Krátkodobé zatížení například jednotlivým stroji není směrodatné. U betonových litých podlah se vychází z dlouhodobého zatížení. Právě podle tohoto zatížení se vypočítává nezbytná nosnost lité podlahy, nutná izolace a výstuha. Pokud je to nutné, vyřežou se do betonové podlahy dilatační spáry, které je poté nutné vytmelit trvale pružným tmelem.

Barevné posypy betonových podlah Prachatice

Ačkoli to nevypadá pravděpodobně, tak i v průmyslových prostorách se používají lité betonové podlahy s** barevnými posypy**. Barevný posyp totiž výrazně nezvýší cenu, ale podlaha vypadá naprosto jinak. Zvolená barva ji dodá na veselosti a zajímavosti. Dokonce je možné jednotlivé posypy kombinovat. Získá se tak barevná podlahy ze směsi barev. Výhodou posypů je zejména to, že jsou stálobarevné. Neochodí se, nedrolí se ani se nijak nepoškodí. Dříve bylo nutné betonové podlahy stále dokola natírat. Dnes stačí jeden barevný posyp, který vydrží i desítky let.

Betonové podlahy v exteriéru Prachatice

Někdy se tyto podlahy na přání zákazníka mohou pokládat** i v exteriéru.** Jde především o podlahy teras, balkonů, altánků či míst, kde se griluje. Betonová podlaha totiž těmto místům může dodat na zajímavosti. Zejména pokud ji barevně sladíte s ostatními zahradními prvky.

Prachatice opravy betonových podlah

Zásluhou sedání konstrukcí se mohou v betonové podlaze objevit trhlinky či praskliny. Ty je nutné velmi odpovědně opravit. Nejčastěji se tyto opravy provádí speciálními tmely. Nedoporučuje se tyto trhliny zanedbat. Časem by totiž mohlo dojít k drolení betonové podlahy. Naprosto stejné je to i s podlahami v průmyslových prostorách, kde může velmi vysoké zatížení vyvolat popraskání betonu. Také zde je nutné to vyřešit co nejdříve tmely, které zabrání dalšímu poškození betonu.

Odborně instalované betonové podlahy Prachaticko

Ještě donedávna byl dosti často opakovaný názor, že podlahu z betonu si udělá každý sám a ještě ho to vyjde levněji. Že jde o velmi jednoduchou práci. Ovšem tento názor je mylný. Již jen namíchání správné směsi je celá alchymie. Špatná směs znamená špatnou betonovou podlahu, která se bude drolit. Také vyrovnání a vyhlazení povrchu betonu je pro laika náročné. Již jen proto, že mu chybí přístroje. Navíc opravy betonu nejsou jednoduché.** Proto je nejlépe objednat celou instalaci betonové podlahy u odborné firmy. Ta provede pokládku profesionálně a ještě poskytne na odvedenou práci záruku.**


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13348 (magazinpodnikani.cz#1527)


Přidat komentář