Obkladačské práce - Jablonec nad Nisou

Obklady a dlažby jsou prvkem, který dává místnosti základní ráz. Při jejich výběru bychom proto měli postupovat rozvážně a obkladačské páce svěřit odborníkům. Na nás pak zbude radost z dobře vykonané práce.

Výběr správné dlažby a obkladů je jistě důležitým krokem při** stavbě či rekonstrukci**. Vy jste osobou, která bude obložené místnosti užívat a proto by vám mělo na vzhledu a kvalitě obkladů a dlažby záležet nejvíce ze všech. Stejně důležitým rozhodnutím jako správná volba obkladů a dlažeb je i výběr firmy, která vám obkladačské práce provede. Opravdová** kvalita pokládky** je pro budoucí funkčnost a vzhled obkladů stěžejní. Dobře proto zvažte, komu tento úkol svěříte a nezapomeňte si prověřit reference od skutečných zákazníků. Uskutečněná práce je totiž nejlepší vizitkou kvality, ať už v dobrém či zlém smyslu slova. Profesionální firma Tábor zaměstnává pouze odborníky s nezbytnou kvalifikací a praxí, tudíž může a dokonce musí kvalitu své práce garantovat.

Jak vybrat správný obklad či dlažbu?

Před samotným výběrem dlažby bychom se měli zamyslet nad jejím zamýšleným použitím. Zodpovědět si 3 základní otázky – co se bude obkládat, jaké jsou požadavky na údržbu a především zátěžovost obkládané plochy. Od těchto specifik se bude odvíjet naše volba. Jednotlivé obklady a dlažby mají rozdílné fyzické vlastnosti, které je předurčují k specifickým použitím. Jednou z těchto vlastností je mrazuvzdornost neboli nasákavost. Tato vlastnost je stěžejní zejména při výběru venkovních obkladů a dlažeb nebo pokud jsou určeny do místností, kde může teplota klesnout pod 5°C. U venkovních dlažeb je často rozhodující také povrchová úprava. Do venkovních prostor jistě nepoužijeme dlažbu hladkou, ale dlažbu drsnější povrchovou úpravou, která působí protiskluzově. Druhou podstatnou vlastností je otěruvzdornost neboli rezistence vůči opotřebení. Ke zvýšenému opotřebení může docházet zejména ve vstupních chodbách rodinných domů, halách a podobně.

Je levná dlažba vždy nekvalitní?

Není to pravidlem. Ve většině případů je kvalita srovnatelná, ale může docházet k mírným odchylkám v rozměrech či barevných odstínech. Při konečném efektu mohou být tyto rozdíly při pečlivém pohledu znatelné, zejména na spárování či barevném odstínu dvou vedle sebe položených obkladů či dlažeb. Tyto rozdíly jsou bohužel zřejmé až při samotné pokládce dlažby. Pokud je ale obkladač všímavý a schopný, dokáže obratně „špatnou“ obkladačku ještě před zaschnutím lepidla vyjmout a nahradit novou, takže se v konečném stavu lze těmto nedostatkům vyhnout i při nákupu dlažby levnější a docílit stejně dobrého výsledku jako u dlažby či obkladů nákladnějších.

Jak zvolit tu správnou velikost a tvar dlažby?

Už dávno neplatí, že existují obklady a dlažby jen v jedné velikosti a čtvercovém tvaru. V nabídce jsou k dostupné rozličné velikosti a tvary. Od miniaturních, tzv. mozaikových, jejichž základem jsou čtverečky o velikosti přibližně 2,5 centimetrů až po velkoformátové. Při výběru rozměru si musíme uvědomit základní pravidla, které platí u všech místností bez rozdílu. Do malých prostor jsou vhodnější** obklady a dlažby menších rozměrů**, které místnost opticky zvětšují a naopak. Ve velkých prostorách si velkoformátovou dlažbu můžeme klidně dovolit. Pravidla a základní optické vlastnosti tvarů jsou taky dané. V menších místnostech je vhodnější použít obdélníkový tvar, jehož položením vertikálně nebo horizontálně dosáhneme optického rozšíření či prodloužení stěny a tím i zvětšení prostoru. U velkých prostor není tvar dlažby či obkladu tolik důležitý.

Barva dlažby podle místnosti

Při volbě barvy hraje důležitou roli hned několik faktorů. Místnost, pro kterou je dlažba určena, světlost nebo tmavost této místnosti, rozměr místnosti a v neposlední řadě náš osobní vkus. Trh nabízí téměř neomezenou škálu barev, odstínů, vzorů a povrchových úprav obkladů a dlažeb. Pokud své volbě opět dodržíme základní pravidla, můžeme se už dále plně spolehnout na náš vkus. Tyto základní pravidla se opět odvíjení od velikosti místnosti. Je-li místnost malá, použijeme světlé barvy a ne příliš výrazné vzory. U velkých místností si můžeme dovolit i barvy tmavší. Omezeni jsme pouze vkusem.

Spárovací hmoty pro pokládání dlažby a obkladů

Také barva a kvalita zvolené spárovací hmoty může významně ovlivnit konečný výsledek. Proto není dobré na nich šetřit a uchylovat se k nejlevnějším, které jsou na trhu dostupné. Spárovací hmota musí mít velmi dobrou přilnavost, aby bezchybně vyplnila každou skulinku. Kvalita složení je také podstatná. U nekvalitních spárovacích hmot dochází velmi často k praskání a vydrolování kousků hmoty, čili ji musíme neustále doplňovat a v konečném důsledku nás při spotřebovaném množství může přijít ještě dráž, než kvalitní spárovací hmota. Opět je třeba uvážit, na jaký účel a do jakého prostředí (místnosti) se chystáme hmotu aplikovat. Stejnou hmotu, kterou použijeme v místech s relativně nízkou vlhkostí není vhodné aplikovat například do koupelen. Zde používáme speciální spárovací hmoty odolné proti vlhkosti a plísním. V neposlední řadě vybíráme i podle barvy spárovací hmoty. K dostání je základní škála barevných odstínů. Barvu spárovací hmoty se vždy snažíme co nejvíce přizpůsobit barvě obkladů a dlažeb, aby s nimi vytvořila jednotný ráz. Výjimkou jsou ovšem případy, kdy schválně volíme barvu spárovací hmoty tak, aby s obklady či dlažbou vytvořila výrazný kontrast.

Obkladačské práce

Při** výběru dlažby a obkladů** je nutné myslet na to, že to není záležitost na rok nebo dva. Pokud bude kvalitně položená a nedojde k mechanickému poškození, budeme s potěšení z ní vychutnávat roky, ne-li celý život. Vybírat je proto nutné s rozvahou. Co se nám totiž líbí nebo je moderní teď, může být za pár let považováno za kýč. Výběr je proto potřeba učinit v klidu, bez časového tlaku a s klidnou hlavou. A pokud si nejsme jisti či nám náš vkus příliš nenapovídá, rozhodně bychom se neměli vrhat do extrémů. Je pravdou, ve výrazné barvy a velikosti obkladů a dlažeb můžou působit velice efektně, ale pouze v případě, že jsou použity dle správných zásad a s mírou. A toho dosáhnout není pro laika jednoduché. Přírodní jednobarevné tóny a světlejší barvy jsou léty prověřenou klasikou, která nikoho neurazí či nepopudí. A pokud i takovéto koupelně či kuchyni budeme chtít dodat tu pověstnou „třešničku na dortu“, potom je velmi snadným řešením použití listel. Tyto se již zcela běžně vyrábí ve stejných barvách jako jednobarevné obklady, přičemž mají navíc určitý vzor, který všednost jednobarevné místnosti rozbije. Navíc jsou díky malým rozměrům listely vhodné i do malých prostor. Správnou volbu tudíž může učinit i amatér, stačí se nebát

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13360 (magazinpodnikani.cz#1547)


Přidat komentář