Lité podlahy

Podlaha tvoří základ každého originálního interiéru. Neumíte se rozhodnout jakou podlahu si vybrat? Máme pro vás řešení. Co tak si do svého bytu či rodinného domu pořídit litou podlahu?

Ano,** litou podlahou** máme skutečně na mysli beton. I když se vám to nezdá, v poslední době čím dál více bytových architektů a designérů využívá při realizaci svých návrhů** betonové podlahy**, které byly původně klasikou jen pro velké tovární haly. Jenomže nová revoluční technika aplikace anhydritových podlah umožňuje nové možnosti nejen z architektonického hlediska, ale i ze stavebního a hlavně uživatelského pohledu. Jestliže máte rádi moderní technologie a máte rádi minimalismus, či toužíte po naprosto rovné a odolné podlaze se snadnou údržbou, pak zvolení lité podlahy je skvělou možností, s níž splníte všechny své požadavky. Když k tomu pak připočtete ještě i úsporu času a peněz, vyjde vám, že pozvat si odborníky se rozhodně vyplatí.

**lité podlahy v interiéru
**

Co je anhydritová podlaha?

Anhydritová podlaha je moderní typ podlahy založená na revoluční technologii uměle vyrobeného bezvodého síranu vápenatého (anhydritu). Takto vyrobený anhydrit přitom můžeme ještě dále rozdělit na syntetický a termický síran vápenatý. K výrobě** litých podlah** se přitom využívají oba tyto druhy anhydritu, které se při realizaci kombinují s vodou, pojivem, plnivem a jemnozrnným kamenivem.

Anhydritová podlaha použitá v domácnosti vás konečně zbaví starostí nejen s nerovnou podlahou, protože je dokonale rovná, ale vytváří tak ideální podklad pro pokládku dalších krytin (koberce, lamina, palubky, parkety, dlažbu a tak dále). Samonivelační potěry však nemusíte skrývat, s menší úpravou jsou vhodné i jako finální verze podlahy. Tyto cementové podlahy můžete barevně tónovat, leštit, brousit a vytvářet na ní další zajímavé povrchové úpravy, které stojí za finálním výsledkem originálního vzhledu imitujícím břidlici, mramor, kámen a tak dále. Pokud při úpravě použijete speciální olej s vosky anebo speciální lak bez ředidla obsahující různé pryskyřice, můžete dosáhnout luxusního moderního vzhledu, který je navíc velice odolný a vodoodpudivý. Povrch přitom může být jak matný, ale i s vysokým leskem, vše záleží jen na vašich požadavcích.

Výhody lité podlahy

Kromě dokonale rovného povrchu mají lité podlahy i další výhody. Pokud si vyberete do svého domu anhydritovou podlahu, rozhodnete se pro hospodárnou a velice rychlou pokládku bez fyzicky náročné práce. Samonivelační podlaha se navíc vyznačuje minimální roztažností a velmi dobrou vodivostí tepla, což je obzvlášť výhodné tam, kde plánujete podlahové topení.

Protože litá podlaha nemá žádné spáry a ani spoje, neusazují se na ní tolik nečistoty a její údržba je jednoduchá. Tyto podlahy doporučujeme rodinám s alergiky na prach a roztoče, a to nejen pro svou snadnou údržbu, ale i pro svůj prach odpudivý povrch.

Další velkou výhodou litých podlah je její vysoká odolnost a možnost velké zátěže. Víte, že již za dvacet čtyři hodin po aplikaci je po ní možné chodit a po dalších čtyřech až pěti dnech i plně zatížit?

Kde můžete anhydritovou podlahu využít?

Lité podlahy můžete použít v rodinném domě dá se říct všude. Jejich velkou nevýhodou by se mohla zdát nesnášenlivost s trvale vlhkým prostředím, ale pokud na některých místech před pokládkou provedete zásadní opatření –** hydroizolaci** (štěrkem), je jejich využití i zde možné. Jedná se o koupelny, záchody, garáže a další vlhká místa. Zcela nevhodné je jejich použití do bazénů a saun.

Jestli již před pokládkou víte, že se na některých místech budou nacházet těžší předměty (jako třeba krb), je potřeba provést zpevnění podlahy. Co se týče designu, lité podlahy se dozajista nehodí jako finální podlaha do starobylých a rustikálních interiérů, ale pokud jste nadšenci minimalismu a čistého jednoduchého vzhledu interiérů, tak je pro vás anhydritová podlaha tím pravým prvkem, který vám pomůže dotáhnout konečný vzhled innteriéru do naprosté dokonalosti.

Jak probíhá realizace anhydritové podlahy?

Při** realizaci litých podlah** máte na výběr hned z několika možností. Nejvyužívanější a nejekonomičtější technologií u** staveb rodinných domů** je ta u níž se používá šnekové čerpadlo, které přivádí potřebné množství již předem namíchaného anhydritu.

Realizace tzv. mixem je nejméně náročným způsobem, šetřící zákazníkům nejen starosti s elektřinou, ale i s přívodem vody. Navíc je ze všech způsobů realizace litých podlah i nejlevnější.

Při aplikaci anhydritu je velice důležité dodržet všechny technologické předpisy, se kterými mají největší problémy všechny stavby prováděné svépomocí.

Takováto betonová podlaha je při aplikaci naprosto tekutá, a proto při neprofesionální realizaci (nejčastěji při provádění stavby svépomocí) může dojít k různým závažným problémům, které celou práci znehodnotí. Vyvarujte se jich proto přizváním profesionálního řemeslníka.

Po aplikaci dostatečně vysoké vrstvy** anhydritu** se nechá podlaha 24 hodin v klidu, aby mohla ztuhnout. Již po jednom dni pak obvykle můžete po podlaze chodit a po necelém týdnu ji plně zatížit, což znatelně zkracuje celkovou dobu stavby.

Výběr firmy pro realizaci lité podlahy

Víte, jak vybrat tu správnou firmu, která by se postarala o profesionální vytvoření anhydritové podlahy ve vašem domě? Lety osvědčeným způsobem je optání se svého příbuzenstva anebo okolí. Další možností vyhledání vhodné firmy je prohledání internetu pomocí různých vyhledávačů, kdy porovnáte jejich webové stránky, nabídky, reference, podané informace a podobně.

Před uzavřením smlouvy je vhodné nejprve do několika vytipovaných firem zavolat anebo je přímo navštívit. Sledujte přitom jejich chování a ochotu. Chtějte vidět nějakou již jimi zhotovenou anhydritovou podlahu. Zajímejte se jakým způsobem provádějí** ukládání lité podlahy**. Nechte si předložit jejich cenovou nabídku, která by měla být vyčíslená položkově, což vám při případných změnách umožní rychlý propočet. Před uložením izolace se u realizační firmy informujte zda je skladba připravované podlahy v pořádku a zda odpovídá ČSN.

Cena lité podlahy

Konečná** cena anhydritových podlah** se odvíjí od plochy podlahy, její skladby, tloušťky a také případně i podle umístění stavby.

I když si nakonec pro svou podlahu vyberete koberec, lamino, dlažbu anebo zcela jinou finální úpravu, vězte, že použití anhydritové podlahy i jen jako podkladu, vám zaručí skvělou izolaci, teplovodivost a naprostou rovnost podlahy. Dokonalá rovnost je přitom velmi důležitá při realizování  pokládky za použití dalších materiálů. Určitě také oceníte její vysokou odolnost a dlouhou životnost, která vás ochrání od spousty dalších starostí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13110 (magazinpodnikani.cz#991)


Přidat komentář