Kamenné opravy historických staveb

Historické budovy mají stále své osobité kouzlo a jejich rekonstrukce se ošidit opravdu nedá. Stavební úpravy jsou v tomto případě však daleko složitější, než si myslíte, proto je lepší přizvat si k této práci profesionály!

K historickým stavbám neodmyslitelně patří i památková dlažba. Ta může být stejně jako budova stará  i několik set let. Historické dlažby jsou však stále součástí chráněné plochy, kterou má pod svými křídly památková rezervace.

Obnova historických dlažeb, rekonstrukce kamenné dlažby

Pokud se město nebo Vy, jako majitel památkové komunikace, rozhodnete pro případnou** rekonstrukci kamenné historické dlažby**, musíte brát v úvahu hlavní zásadu, a tou je maximální zachování původního tvaru i vzhledu dláždění. Předláždění jiným typem dlažeb je v případě památkově chráněné zóny naprosto nepřijatelné. Původní materiál, způsob vydláždění a vzor je u historické dlažby vždy zachován.

Historické dlažby cihelné, mozaikové, valounové

Typů a druhů dlaždic existuje hned několik.

  • Cihelná - cihlová dlažba se využívala v prostorech, které nebyly příliš zatěžovány
  • Dřevěná - s dřevěnou pokládkou se můžete setkat v muzeích, skanzenech apod. Byla pokládána na pískové lože, aby zakryly případné spáry v podlaze. Jejich výhodou jsou hlavně nízká hlučnost a dobrá opracovatelnost. V interiérech však vlhne a může tvořit nerovný kroucený povrch.
  • Kamenná - kamenné dlažby se využívaly na dláždění větších i menších ploch (náměstí, dvorky). Postupem času se díky lepší cenové dostupnosti kamenné desky kladly i na komunikace.
  • Mozaiková - dlažba z kamene se pokládala k zadláždění chodníků a při této technice řemeslníci využívali více barev. Chodníky seskládané z vícebarevné kamenné dlažby lákaly tehdy pohledy všech procházejících a lákají i dodnes.
  • Valounová - valouny jsou přírodní kameny a sbíraly se v korytech řek. Setkat se s nimi můžeme v lidovém prostranství a skanzenech.
  • Štětová - dlažba zde byla tvořena neupravenými kameny, které se vkládaly do pískového lože. Používaly se např. na komunikacích, náměstích i ve žlabech.
  • Betonová - vyrábí se v šedé přírodní barvě betonu v hladkém či vzorovaném provedení o zrnitosti drobné, malé i velké.

Kamenné sokly - oprava a rekonstrukce

Kamenné sokly jsou vyjímečné pro svůj originální a honosný vzhled. Vynikají také svou dlouhou životností a jsou nenáročné na údržbu. Použití přírodního kamene zvýší prestiž každého stavení. Mnoho historických a památkových budov má své přízemní zdivo tvořené kamenným soklem. Tím pádem je z památkového hlediska problém jeho natření penetračním materiálem. Kamenné sokly se tedy natírají speciálními ochrannými nátěry a provádí se opatrné ošetření.** Čištění a ošetření soklu** musí být velmi šetrné. Provádí se teplým postřikem nebo vodní párou. Kámen se přirozeně drolí a při čištění se toto drolení může projevit na budoucím vzhledu, proto se po rekonstrukci kamenné sokly natírají také** zpevňujícími prostředky**. Ošetřená plocha soklu se musí chránit nejméně dva dny před deštěm a silným slunečním zářením.

Zateplování kamenných soklů

Pro zateplování kamenných soklů se využívá tepelné izolace na** bázi extrudovaného polystyrénu.** Tento materiál je zcela nepropustný a splňuje technické požadavky. Je však doporučován pouze na suchý podklad. Není vhodný na vlhký sokl a neumožňuje větrání fasády. Existuje mnoho způsobů jak sokly zateplit. Tepelných izolací určených na zateplení soklů je celá řada. S výběrem Vám firma nebo prodejci rádi pomohou.

Kamenná klenba, opravy kamenné klenby

Klenby jsou obloukovitá překlenění prostoru.** Převáží svoji váhu a zatížení do podpěr. Historické klenby** známe především zděné - kamenné a cihlové, a místnostem i prostorům propůjčují historickou atmosféru. V dávných dobách vyhovoval řemeslníkům hlavně lomový kámen, který se usazoval do gotických i renesančních objektů. Klenby se nacházely skoro všude - ve sklepeních, komorách, ložnicích....Některé oblasti uplatňovaly spíše klenbu z "opuka-placek". Tento materiál byl snadno dostupný, levný a rozvinutý.

Klenba se dá opravovat mnoha způsoby. Záleží na** rozsahu poškození.** Nejčastěji se setkáte s vyztužováním klenby, opravou kamenného límce nebo opravou trhlin.

Cihlová klenba a její rekonstrukce

Vznik cihlové klenby je odhadován na dobu 3300 let př.n.l. a většina staveb se realizovala s pomocí pálených i nepálených cihel. Klenby vyžadují pro své provedení dřevěné konstrukce a jejich stavění a realizace jsou mnohdy náročné i pro zkušené řemeslníky. Stavba klenby i její opravy se provádějí jen v zastřešených prostorech, a to kvůli povětrnostním vlivům. Díky dodržení statických zásad může klenba vydržet i několik stovek dalších let. Opravy klenby nejsou nijak snadné ani fyzicky ani finančně. Celou práci bychom rozhodně měli nechat specializované firmě. Odborníci by však měli svou práci považovat jako svého koníčka. Musejí mít cit pro krásno i pro zachování původního vzhledu domu.** Klenby jsou velmi zajímavým prvkem** interiéru i v současné době.

Vysoušení památkových budov

Doba, za jakou se celá budova kompletně vysuší, se výrazně liší. Ovlivňuje ji především druh zdiva a použitého materiálu. Vysoušení nesmí být prudké a i zde existují podstatná rizika - zamrznutí vody v konstrukci, špatná soudržnost, drolení zdiva. Práce vysoušení musí být prováděna opatrně a pomalu. Vysoušení se budova ohřeje a následně vyvětrá. Vlhké zdi mohou být způsobeny špatnými svody, kondenzační vlhkostí nebo kapilární vzlínavostí. Hlavním problémem u vlhkých zdí je** nepříjemná zatuchlina** a ta se z historických objektů dostává těžko. Budova, která nemá spodní stavbu ani základy je vystavena nebezpečí zvlhnutí více. Její statika je následně porušena a vlhkost se projeví na zdivu, omítkách i v podlahách.

Opravy a rekonstrukce historických budov

Jděte tam, kde Vám dobře a kvalitně poradí! Opravám a rekonstrukcím historických budov musí být věnována náležitá úcta a pozornost, jakou si zaslouží. Z každého prvku budovy lze vyčíst obrovské množství informací o původu, materiálu i jeho složení. Detaily zdiva i podlah by měly být zachovány a i přesto, že v současné době řada památkových budov chátrá, najde se stále velká spousta lidí, kterým osud těchto stavení lhostejný není a svéhlavě se pouští do jejich rekonstrukcí. Co vše se opravuje? Klenby, krovy, sokly, střechy kostelů, věží apod....

Základem je vše si pečlivě naplánovat, stanovit si rozsah všech prací, rozpočet i časové možnosti. Jako správný domácí kutil nebo vyučený řemeslník můžete firmě v práci na Vašem objektu pomoci. Radost z hotové práce Vás pak bude o to víc těšit. S dobrou náladou a kvalitní firmou jde všechno lépe!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13537 (magazinpodnikani.cz#1937)


Přidat komentář