Kamenictví - Brno

Kámen jako surovina patří k ušlechtilým nerostům, kterými si lidé zdobí své domovy jak uvnitř, tak i venku. Má ovšem využití i jinde. Seznamte se s kamenickými pracemi blíže.

Fasáda domu z kamenů, dlažba z kamene

Proč zrovna** kámen** je využíván ke zdobení různých částí lidských obydlí? Je to dáno jednak jeho tvárností, odolností a také bezpočtem množství vzhledů. Samozřejmě, že co se týká tvrdosti nebo odolnosti, tak by mu mohl na stupnici tvrdých kamenů konkurovat ten nejodolnější – diamant, ale těžko říci, jestli by si široká veřejnost mohla hromadně objednávat pomníky z diamantu nebo jiná různá zákoutí. I kdyby tomu tak bylo, tak by se to na zahrádce asi dlouho neohřálo. Ovšem kámen jako takový vám nabízí široké spektrum využití. Můžete mít fasádu domu z drobných kamínků a i větších kamenů, dlažba vykládaná kamenem je nejen pěkná, ale i praktická, protože se v dešti nebrodíte bahnem, vaši zahradu ozdobí hned několik kamenných doplňků, interiér vašeho domova ozdobí krb a nezbytností jsou pak i kamenické práce, co se týká různých pomníků. Možností je spousta.

Kamenické práce

Existuje spousta služeb, které nabízejí různá** kamenictví**. Ne vždy se ale jedná o kompletní servis, které poskytují všechny firmy. Proto se před objednáním informujte, zda danou práci firma skutečně poskytuje. Na druhou stranu, když má někdo nějakou specializaci, tak může být v oboru vynikající.

Výroba a opravy pomníků

Pomníky na hroby, na různá místa, kde se stala nehoda, pomníky, které připomínají nějakou významnou událost nebo zákoutí na zahradě, která připomínají pomník. Možností je spousta. Kámen jako takový totiž vytváří velmi efektní podklad pro psané písmo, které se na pomnících často vyskytuje.

Kameníci vám nejprve navrhnou podobu pomníku, vyberete materiál (např. mramor, žula apod.), odstín a samozřejmě tvar pomníku a podobu nápisu. Mějte na paměti, že lépe se udržuje spíše tmavý, lesklý kámen, vyjde vás ovšem finančně dráž. Na pomníku pak nejčastěji vyniká zlatý nápis, který je třeba obnovovat, což zase udělají kameníci. Pomník je třeba pravidelně čistit, ale i tak, protože je venku, nezabráníte určitému zašlému vzhledu, proto i s tím si poradí kameník.

Kamenná dlažba, dlažba z barevných kamenů

Dlažba jako na zámku. Jak již bylo zmíněno, tak dlažba zabraňuje tomu, abyste museli chodit v trávě, kde je občas bahno anebo si nechcete pošlapat trávník. Naštěstí můžete jít po dlažbě, která rovněž zabraňuje vlévání nečistot, pokud je přímo u domu. Kámen jako surovina je velmi užitečný. Pokud máte udělanou dlažbu z více kamenů, tak vám nehrozí, že popraská jako beton. Jejich trvanlivost je tedy větší. Vybírejte takové barvy, které konvenují vaší zahradě a můžete i experimentovat s barevnými nuancemi kamenů, kdy budete mít pestrý chodníček. Pokud máte takto pestrou dlažbu, tak ta navíc skryje případné smetí nebo nepořádek, protože se v koloritu ztrácí, takže nemusíte tak často zametat.

Obložení z kamene, obložení komínu kamenem

Venku se nachází spousta zákoutí, která by se dala obložit kameny. Jednak to může být fasáda domu, kdy obložení kamenem působí velice vznosně. I zde platí, že některé nerovnosti se v kamenu snadno skryjí, což je na jednu stranu dobré pro údržbu, ale i tak dům zkontrolujte, aby třeba neměl narušenou statiku.

Další oblastí, kde se používá kamenný obklad, jsou různé altánky nebo studny. Toto zpracování pak evokuje, jako kdybyste se ocitali na zámku, což ocení i vaši přátelé, kteří přijdou na návštěvu.

Každý kamenný prvek v zahradě evokuje kus přírody, proto, pokud nechcete bydlet v uniformním domku, jaká jsou vídána v satelitních městech, tak svůj domov obložte sem tam kamenem.

S tím souvisí i obložení komínu. Pokud máte klasickou fasádu z betonu a střechu z cihlových tašek, tak komín zasazený do tohoto dezénu působí velmi efektně. Nemyslete si, že když je komín nahoře, tak není důležitý, protože na něj není vidět. Je stejně podstatný jako každá jiná součást lidského obydlí.

Nespornou výhodou kamene je jeho odolnost. Víte, že na Kanárských ostrovech mají kamenné zídky, které chrání před nepříznivými vlivy? Tyto kameny nejsou k sobě nijak připevněné. Žádná malta ani jiný spojovací materiál, místní věří, že kameny v sobě mají takovou energii, že zídky samy udrží. Nutno dodat, že skutečně drží.

Ploty z kamene, kamenné zídky

Přesněji kamenné zídky. Ty jsou velmi užitečné. Jednak jimi můžete rozčlenit svoji zahradu, protože zeď je více nedobytná. Pak tu máme samozřejmě klasickou funkci plotu. Ten kamenný umožní, že na vás nebude vidět, tudíž budete mít větší soukromí. Další výhodou je, že pokud máte třeba rizikovější plemeno psa, tak ten kamenný plot jen tak nezdolá. Je nemilé, když pes uteče a někoho na cestě pokouše, protože za to samozřejmě zodpovídá majitel, který psa dostatečně nezabezpečil. Pak tu máme funkci estetickou. Kamenná zídka působí lépe než změť drátů klasického plotu.

Kámen v interiéru, kamenné sochy

I doma si můžete dopřát kámen. Jednak můžete mít** zpracovaný kámen jako sochu do interiéru**, ale spíše se zde nabízí krbové obložení. Není nic přírodnějšího než doma pozorovat plápolající oheň s kulisou surového kamene. Pokud chcete skutečný romantický zážitek, tak si pořiďte kamenné obložení a vynechte plexisklo, které je nyní moderní, ale romantice to moc nepřidá.

V této souvislosti se pak nabízí i různé pece. I když dnes existují domácí pekárny, tak domácí chleba nebo pizzu nepřipravíte v žádné troubě tak jako v kamenné peci. Je to dáno přírodností, vezměte si, na čem museli tyto výrobky zpracovávat naši předci. Neměly žádnou elektroniku, proto využívali nejlepších vlastností přírodních surovin. V tom tkví tajemství staročeských, ale i cizokrajných receptů.

Kámen se ovšem hodí i jako obložení interiéru. Zejména sklepy jsou pro toto vhodné, protože se zde lépe uchovávají potraviny nebo vína. Jsou ovšem i tací, kteří si ozdobí stěnu ložnice kamenem. Je to neotřelé, možná trochu starobylé, ale rozhodně originální.

Kámen jako surovina tvoří součást bezpočtu lidských obydlí. Jen se podívejte na naše hrady nebo různá starší stavení. Kámen byl vděčným a pevným materiálem, než lidé poznali beton a jiné materiály. I když se jich dnes využívá více, protože mají lepší izolační vlastnosti, tak kámen lze na ně aplikovat. Tím tak můžete vytvořit originální fasádu svého domu, které přeci jen budete evokovat ten hrad. A jak se říká – můj dům, můj hrad.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12905 (magazinpodnikani.cz#529)


Přidat komentář