Zemědělské stroje - druhy, výběr

Moderní, do detailu promyšlené zemědělské stroje, které vynikají vyspělou technologií a vysokou efektivitou, najdou uplatnění v celé oblasti zemědělství. Kromě toho, že významně ulehčí práci, ušetří i spoustu času.

Řekne-li se zemědělský stroj, většině se vybaví traktor, kypřič půdy, pluh, kombajn. Výrobci, jenž se specializují na zemědělské stroje však nabízí mnohem více druhů. Vstupte s námi do světa ornice, obilovin, brambor atd., díky kterému si můžeme všichni pochutnat na čerstvém křupavém chlebu, pečivu, připravit si bramborové placky, bramboráky a mnohé další gurmánské speciality.

Zemědělské stroje - druhy, výběr

Máme-li rozměrově malou zahrádku, políčko, nemá u nás níže uvedená zemědělská technika, uplatnění. Spíše si pořídíme rýč, kypřidlo, motyčku, sázecí kolík apod. Ovšem majitelé větších ploch, na kterých pěstují nejrůznější plodiny, bez moderní zemědělské techniky, nemohou fungovat. Vše se vyvíjí a jde mílovými kroky kupředu. Jsou pryč doby, kdy naši předkové zapřahali koně před pluh. I v současné době trh nabízí pluh, ovšem přeci jen již více důmyslně vybaven, a co víc, ten se připevňuje k traktoru, který má koní hned několik.

Zemědělská technika přispívá k odstranění fyzické námahy, kterou lidé v dřívějších dobách rozhodně okusili a byli sedření až na hranici svých možností. Moderní zemědělská technika přispívá ke zvýšení nejrůznějších pracovních operací.

Zemědělské stroje připravující půdu

Moderní zemědělské stroje, jež připraví půdu pro následné setí obilovin, nebo vyorají brambory a další, významně ulehčí práci i čas každému zemědělci. Kypřič představuje nezbytného pomocníka pro kypření půdy po podzimní orbě. Rotační brány se připojují za pomocí rychloupínacího systému k traktoru.

Na výběr jsou rotační brány lehké a těžké řady a také speciální sklopné. Jednotlivé** rotační brány** se liší také šíří záběru, který se pohybuje od cca 1,2 m do cca 6 m. Pluh, obdobně jako rotační bránu, připojíte k traktoru. Na výběr máte hned dva druhy pluhů: nesené, přívěsné a návěsné pluhy. Nesené pluhy disponují kolem, který slouží k nastavení hloubky orby, nebo nemají žádný opěrný bod. Pro přívěsné pluhy jsou charakteristické minimálně tři opěrné body a k samotnému traktoru jsou připojeny v jednom jediném bodě. A poslední návěsné pluhy jsou připojeny k traktoru dvěma body a současně ještě vzadu mají další jeden opěrný bod. Podmítač je využitelný pro zpracování ornice, a to před setím i po sklizni. Výrobci nabízí talířovité podmítače tažené; těžké polonesené nebo krátké.

Zemědělské stroje pro setí

Pro setí nejrůznějšího osiva se využívá důmyslný secí stroj, který uloží veškeré osivo do stejné hloubky, kterou si předem nastavíte. Secí stroj, tak jako rotační brány jsou k dostání o nejrůznějších záběrech.

Zemědělské stroje pro hnojivo

Postřikovač je dalším nezbytným pomocníkem v zemědělství. Rozlišujeme postřikovače samojízdné, nesené a tažené. Kupříkladu samojízdný postřikovač disponuje naváděcím systémem, čímž získáte automatické řízení v obloucích a rovinách. Díky postřikovacím rámům je zajištěno rovnoměrné pokrytí a zacílení při každém postřiku.

Postřikovače disponují nejrůznějšími tryskami, které se volí pro rozličné hnojivo a další prostředky. Během samotného postřiku můžete kontrolovat a regulovat objem postřikované látky. Vychytávkou postřikovačů je tzv. zabudovaný snímač rychlosti větru, který upozorňuje na změnu povětrnostních podmínek, které ovlivňují efektivitu postřiku. Kromě postřikovačů se využívají i rozmetadla s nejrůznějším obsahem zásobníku pro hnojivo. U rozmetadla lehce nastavíte potřebnou šířku rozmetání, která se může pohybovat od cca 10 do cca 25 m.

Zemědělské stroje pro sklizeň

Nastala doba sklizně, pro zemědělce odměna za celou dobu péče a starání se o plodiny. Sklízecí mlátičky se postarají o sklizeň obiloviny, a to s minimálními ztrátami zrn. Sklízecí mlátičku někdo zná spíše pod názvem obilný kombajn, který většina z nás nerada potkává na svých cestách, neboť svoji šíří zabírá značnou část silnice. Sklízecí mlátička, nebo chcete-li obilný kombajn, významně přispívá k efektivní sklizni. Pro sklizeň píce Vás jistě budou zajímat obraceče píce; shrnovače píce; žací lišty, žací mačkače nebo mulčovače.

Zemědělské stroje po sklizni

Obilí bylo sklizeno, respektive zrna, nyní nastává čas pro zužitkování všeho ostatního. Určitě jste si všimli na poli úhledných hranatých nebo válcových balíků, kterých je dosaženo speciálním lisem na balíky. Lisy na balíky se liší i tím, jak rozměrný balík mohou vytvořit.

Zemědělské stroje pro pěstování brambor

Pěstování brambor oproti obilovinám vyžaduje jinou techniku, kupříkladu sazeče brambor a vyorávače brambor. Vyorávač brambor, jak již název napovídá, slouží k snadnému vyorání brambor a tím pádem rychlejší sklizni. Sazeč brambor se zase postará o zasazení předklíčených brambor. Oba dva stroje významně ulehčí práci a ušetří čas.

Traktor jako multifunkční pomocník v zemědělství

Traktory představují univerzálního a nezbytného základního pomocníka, a to nejen pro oblast zemědělství, jako jsou například polní práce. Jejich výhoda spočívá kromě jiného ve výborné manévrovací schopnosti; velmi dobrým výhledu do všech stran, a především využití během celého roku. Bez traktoru byste některé zemědělské stroje nemohli vůbec využívat, kupříkladu kypřič, pluh, rotační brány a další. Na trhu jsou k dostání traktory pásové a kolové. Pásový traktor disponuje promyšleným pásovým pojezdovým mechanismem. Jeho využití spočívá v polních prací, melioraci, zemních prací. Kolové traktory jsou svým použitím univerzální. Kromě těchto dvou typů jsou na trhu ještě speciální, které se hodí například do hor, vinic, chmelnic apod.

Zemědělské stroje pro manipulaci a dopravu

Nedílnou kapitolou zemědělských strojů jsou nejrůznější pomocníci určení pro manipulaci a dopravu. Manipulátory usnadňují práci při přepravě, vyskladňování a uskladňování. Manipulátory disponují hydraulickým válcem, který umožňuje například naklápění; vyklápění; zasouvání; vysouvání; zdvihání; spouštění, v podstatě veškerou činnost, kterou budete od něj vyžadovat, ať už se bude jednat o naložení obilí, narovnání stohu slámy, urovnání kompostu, naložení osiva apod. Manipulátor představuje pro zemědělce všestranného pomocníka. Co se týká zemědělských strojů pro dopravu, pak je možné vybírat například ze sklápěcích návěsů, přívěsů na balíky slámy, nosičů kontejnerů. Sklápěcí návěsy mohou být jednonápravové, dvounápravové, třínápravové.

Jak vybírat zemědělské stroje?

Zemědělské stroje představují významnou investici v oblasti zemědělství. Stroj se nekupuje na jednu sezónu, ale několik let. Při nákupu a volbě příslušného stroje je dobré se zajímat o technické, technicko-ekonomické parametry, způsob využití, pořizovací cenu, ale i způsob úhrady.

Dobře připravená orba je nezbytným základem k tomu, aby se dařilo všem plodinám, což jde ruku v ruce s výnosem za vypěstované a následně sklizené obilí, brambory, kukuřičná zrna a další. Moderní zemědělské stroje významně ulehčují veškeré práce související s přípravou půdy, orbou, ošetřením chemickými přípravky, sázením, setím, sklizní, zaoráním.

Potřebnou zemědělskou techniku volte dle druhů půdy a požadované hloubky zpracování, neboť jiné stroje jsou vhodné pro mělké, jiné pro hlubší, případně hluboké zpracování půdy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12768 (magazinpodnikani.cz#283)


Přidat komentář