Zázračný zázvor

Kořen-oddenek zázvoru není vábný na pohled, ale je známý téměř zázračnými léčivými účinky. Má asijský původ, intenzivní chuť a v naší lékárně je stále ještě trochu nedoceněný. Pro široké spektrum léčivých účinků je jeho používání vhodné pro každého.

Zázvor jako léčivá rostlina

Na první pohled nevzhledný kořen dobře znají a jeho všestranné účinky využívají asijští lékaři už více než tři tisíce let. Zázvor totiž může nahradit polovinu domácí lékárny. Jeho léčivé účinky dokazuje řada odborných studií. Používá se nejen jako** léčivka**, pro svou specifickou chuť i jako dochucovadlo masitých jídel.

Jak vypadá zázvor?

Zázvor je v průměru metr a půl vysoká rostlina se žlutými květy, která je známá především díky svým oddenkům.Oddenky zázvoru mají příjemnou a intenzivní pikantní chuť s nádechem exotiky. Typickou chuť zázvoru způsobují různé esenciální oleje; zázvor jich obsahuje celkem 640. Zázvor pochází z Asie, kde se dodnes v jihozápadní části pěstuje. Největšími vývozci zázvoru je Indie, Čína a Indonésie, pěstuje se však i v západní Africe a karibské oblasti. U nás je k dostání v každém marketu.

Jaké účinky má zázvor?

Díky ostrým látkám (gingeroly), které zázvor obsahuje, je označován jako přírodní všelék. K jeho nejvýznamnějším účinkům patří:

 • podpora trávení
 • prevence proti rýmě a chřipce
 • pomáhá mírnit potíže při rýmě a chřipce, uvolňuje nosní dutiny
 • je antibakteriální a protizánětlivý
 • podporuje tvorbu slin, což usnadňuje konzumaci potravin
 • podporuje chuť k jídlu
 • aktivuje látkovou výměnu a přispívá tak k odbourávání tuků
 • usnadňuje trávení a pomáhá při žaludečních nevolnostech
 • uklidňuje a zmírňuje bolest hlavy, zubů apod.-struktura zázvoru se podobá aspirinu, podporuje prokrvení, mírní bolesti hlavy z napětí a stresu.
 • snižuje cestovní nevolnost
 • pomáhá relaxovat

Nastrouhaný syrový, sušený nebo drcený se používá jako koření např. V indické kuchyni.

Zázvorové produkty - zázvorové čaje, zázvorové oleje

Na českém trhu je k mání nepřeberné množství hotových zázvorových produktů, mezi které patří kvalitní zázvorové čaje např.: sypaný zelený čaj se zázvorem a citronovou trávou, zahřívací se zázvorem (při špatném prokrvování končetin), zázvor-citron-med aj. Oblíbené jsou zázvorové bonbóny, lízátka, kandovaný zázvor, zázvor v medu, zázvorové marmelády. Některé masážní salóny nabízejí i zázvorové zábaly (podporují prohřátí, prokrvení pokožky a podkožního vaziva, celkově posiluje organizmus) a masáže zázvorovým olejem (zahřívá, prokrvuje, celkově tonizuje a posiluje při ochablosti a chladu, odstraňuje otoky a napomáhá detoxikaci, obsažené éterické oleje jsou známy schopností zmírnit bolesti kloubů a svalů a podporovat pocení při nachlazení a chřipce. Tento masážní olej se velice dobře osvědčil i při problémech s celulitidou.Ve vodní lázni zahřátý na cca 40°C umocní hřejivé a posilující účinky.

Jak připravit nápoj ze zázvoru?

Řadu zázvorových drinků, limonád, čajů a pochutin si můžeme vyrobit sami. Mají tu výhodu, že jsou vždycky čerstvé.

Zázvorový punč proti bolení hlavy: malý oloupaný kořen zázvoru nakrájíme na plátky, 20-30 minut vaříme s 1,5 litru vody. Přecedíme, přidáme šťávu ze dvou citronů, osladíme nejlépe medem. Pijeme až do zlepšení 1 šálek každé dvě hodiny.

Zázvorový odvar proti křečím (uvolňuje stažené svalstvo,podporuje produkci žluče a trávení, zklidňuje žaludek, potlačuje menstruační bolesti): 1 čajovou lžičku čerstvě nasekaného kořene přelijeme šálkem vroucí vody, přikryjeme a necháme 10 minut louhovat. Denně pijeme 3 šálky po jídle, dokud křeče neustoupí.

Zázvorový čaj proti bronchitidě: do šálku zeleného čaje nasypeme půl lžičky mletého zázvoru, pepře a hřebíčku, osladíme lžičkou medu. Pijeme 3 šálky denně.

Zázvorový čaj s česnekem (na hubnutí a pročištění): 4cm zázvoru nakrájíme nadrobno, vaříme cca 20 minut, scedíme, přidáme dva utřené stroužky česneku, necháme přejít varem, osladíme medem, pijeme 2-3x denně.

Kandovaný zázvor proti nachlazení

Kandovaný zázvor přináší úlevu při kašli a nachlazení, je to i vynikající a originální pochoutka k čaji. Kandovaný zázvor si můžeme koupit buď v různých kamenných obchodech a stáncích a nebo také v různých e-shopech. ** Kandovaný zázvor** si také můžete připravit sami. Není to těžké, jen trochu zdlouhavé.

Postup: oddenek zázvoru ostrouháme škrabkou na brambory, nakrájíme na plátky nebo kostičky. Nakrájený zázvor vaříme zhruba půl hodiny v čisté vodě. Potom do menšího množství vody nasypeme tolik cukru, kolik vážil použitý zázvor. Vaříme další půlhodinu, až se většina vody odpaří a kousky zázvoru ztmavnou a zároveň jakoby zprůhlední. Kousky obalíme cukrem-může být i třtinový a necháme usušit na vzduchu, popř.velmi zvolna v troubě.

### Pěstování zázvorovníku

Přes to, že** zázvorovník** je cizokrajná rostlina původem z teplých oblastí Asie a v našich českých podmínkách vykvete jen výjimečně, jeho pěstování je poměrně snadné.Květináč zpoloviny naplníme směsí substrátu a rašeliny, položíme na ni kus čerstvého neseschlého oddenku pupeny směrem nahoru. Dosypeme směsí substrátu a rašeliny tak, aby oddenek nebyl vidět. Květináč dáme na teplé a slunné místo a půdu udržujeme vlhkou. Oddenek vyklíčí za 2-3 týdny a pak už zázvorovník poměrně rychle poroste. Po několika měsících začne schnout. To je naprosto v pořádku, v tuto chvíli můžeme oddenek vyjmout, část sníst a část znovu zasadit. Takto můžeme postupovat i několik let.

Někteří prodejci nabízejí sušený kořen zázvoru s minimální dvouletou zárukou. Jeho výhodou je, že jej máme kdykoliv po ruce. Před použitím kořen na dvě hodiny namočíme do studené vody a zpracováváme jako čerstvý.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13187 (magazinpodnikani.cz#1159)


Přidat komentář